PZ: "Arłukowicz jak Jaruzelski. Chce zniszczyć legalną organizację. Podważa wolność gospodarczą"

06.01.2015 11:01
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia

Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia (Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta)

Porozumienie Zielonogórskie jest "oburzone" poniedziałkowym wystąpieniem ministra zdrowia. Według PZ Bartosz Arłukowicz "podważył konstytucyjnie zagwarantowaną wolność gospodarczą i zaatakował prawo przedsiębiorców do prowadzenia firm". Lekarze porównują jego zachowanie do działań generała Wojciecha Jaruzelskiego. "Idąc w jego ślady chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie" - piszą w oświadczeniu.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej PZ podkreślono, że minister "podważa wiarygodność przedstawicieli PZ i wytyka im udział w spółce mającej na celu wspieranie rozwoju placówek podstawowej opieki zdrowotnej (m.in. pozyskując środki unijne)". PZ dodało, że spółka ta nie prowadzi obecnie działalności i nie posiada kontraktów z NFZ.

"Czy w związku z tym należy przyjąć, że wiarygodność ministra podważa fakt prowadzenia przez jego żonę sieci gabinetów stomatologicznych, do czego niezbędne było założenie działalności gospodarczej?" - głosi oświadczenie. "Ostatnim politykiem, który postanowił zlikwidować legalnie działającą organizację związkową w Polsce był generał Jaruzelski. Idąc w jego ślady Arłukowicz chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie" - napisano w oświadczeniu.

" Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą"

Według PZ Arłukowicz "powtarza kłamstwa, które już wielokrotnie obnażaliśmy". W oświadczeniu stwierdza się, iż niezbędna reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce została źle przygotowana. "Budząc nadzieję chorych, ma na celu stwarzanie pozorów opieki lekarskiej. Złożona przez nas Przysięga Hipokratesa zakazuje nam szkodzić naszym pacjentom" - napisano.

W oświadczeniu lekarze PZ napisali ponadto: "sumienie nie pozwoliło nam podpisać z NFZ umowy niebezpiecznej dla pacjentów i dla nas. W tej sytuacji nasze gabinety chwilowo muszą być zamknięte". Dodali, że była to dla nich dramatyczna decyzja; wyrazili nadzieję, że przy dobrej woli władzy wkrótce zakończą się wspólne kłopoty pacjentów i lekarzy.

"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą - był taki, który w to wierzył " - puentują lekarze PZ.

Chodzi o biznes?

W poniedziałek Arłukowicz mówił, że działacze PZ zasiadają we władzach prywatnej spółki, a zespół negocjacyjny, który od maja prowadził rozmowy z MZ, jest związany ze sobą biznesowo. W połowie grudnia media podały, że liderzy Porozumienia Zielonogórskiego zasiadają we władzach spółki Medical Concept, która na bazie gabinetów lekarzy rodzinnych i małych przychodni ma utworzyć Polskie Konsorcjum Medyczne.

Tak mocnych słów Arłukowicza ws. PZ jeszcze nie było. "Dla kogo negocjują? Czy lekarze wiedzą o ich powiązaniach?" Czytaj więcej >>

Prezes PZ Jacek Krajewski wyjaśniał wówczas, że spółka nie prowadzi jeszcze żadnej działalności i nie podpisała żadnych kontraktów z NFZ, a działacze PZ są w jej władzach społecznie. Podkreślił, że celem powołania spółki jest przygotowanie lekarzy należących do PZ do nowych wyzwań, m.in. do wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń czy starzejącej się populacji lekarzy.

Spór lekarzy i MZ - problem pacjentów

W związku z brakiem porozumienia resortu zdrowia z PZ ws. kontraktów na 2015 r., część lekarzy POZ po 1 stycznia nie otworzyła swoich przychodni i gabinetów. Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finansowania POZ.

Największy problem z umowami występuje w 23 powiatach pięciu województw. Informacja o tym, które przychodnie są tam czynne, będzie rozpowszechniana m.in. na dworcach, w szkołach czy urzędach gmin.

- Dyskusja dotycząca protestu skupiona jest wokół 3,3 proc. lekarzy w Polsce - mówił w poniedziałek Arłukowicz. Jak dodał, w Polsce jest 160 tys. lekarzy, z czego 3,3 proc. związanych jest z protestującym Porozumieniem Zielonogórskim.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (316)
PZ: "Arłukowicz jak Jaruzelski. Chce zniszczyć legalną organizację. Podważa wolność gospodarczą"
Zaloguj się
 • 123jna

  Oceniono 1 raz 1

  Konowaly do obory a nie leczyc ludzi.

 • zfd3

  Oceniono 2 razy 2

  panowie medycy ponieważ używanie tytułu lekarza z przyczyn etycznych i moralnych wam nie przysługuje

  zamawiającym usługi jest społeczeństwo za pośrednictwem Rządu,

  zamawiający ustala warunki brzegowe zamówienia,

  Porozumienie zielonogórskie nie jest korporacją zawodową jest organizacją przedsiebiorców,

  z dotychczasowych działań tzw Porozumienia nadrzędnym nie jest interes pacjentów i społeczeństwa

  nadrzędnym interesem jest oskubanie ze środków finansowych pacjentów i budżetu Państwa

  kreujecie obraz środowiska lekarskiego jako zorganizowanej mafii,

  zabawiającej się w praktyki na granicy zbrodni w imię waszych materialnych i partykularnych interesów,

  nie chcę zajmować się szczegółami tych działań i ich skutków,

 • czysty.harry

  Oceniono 4 razy 2

  Mało s k u r w y s y n o m łapówek od pacjentów to jeszcze sobie legalną mafię założyli.
  Zmilitaryzować gnoi.

 • kov02

  Oceniono 5 razy 3

  Tym s.. synom we łbie się pomieszało,niech zaczną handlować pietruszką wtedy nikt do nich nie będzie miał pretensji.

 • tp70

  Oceniono 5 razy 3

  , Ten cały cwaniacki układ biznesowy PZ, nie mówi nic o pacjentach. Natomiast operuje inwektywami zaczerpniętymi ze słownika PISu.W ogóle, PZ jest przybudówką polityczną PISu i najprawdopodoniej dostaje dzienną rozpiskę :co mówić, jak atakować, jak komuś przyp....
  Stąd te porównania Jaruzelski-Arłukowicz.
  Nikt jednak nie prześcignie wyglądu Kaczyńskiego w przeciwsłonecznych okularach Jaruzelskiego !

 • hastatrespasos

  Oceniono 9 razy 7

  Porownywanie kazdego wroga do Jaruzelskiego to paranoja. Z kims tak oceniajacym sytuacje w ogole nie mozna rozmawiac. Jak ktos jest wariatem, oszolomem, to niech nie zabiera glosu publicznie, bo taka ocena sam wystawia sobie najgorsze swiadectwo.

 • przemyslaw47

  Oceniono 7 razy 5

  Nawet zmarłemu nie odpuszczają, nie dają spokoju! Dajcie tamu Generałowi spokój !!
  Panie ministrze A N I kroku do tyłu!! Otworzą gabinety ?? - można rozmawiać. Inaczej Pan przegra !! Pana następca też !! Każda partia popierająca, każdy polityk popierający - przegra jeżeli nie teraz to w przyszłości !! Dotyczy też to obecnej Pani Premier.
  Trzeba wprowadzić STAN WYJĄTKOWY, wcielić lekarzy do wojska /armii/, umundurować,
  między innymi w "kamasze" pana byłego marszałka LD. I DO ROBOTY !!!
  Niby ludzie wykształceni a patrząc na nich widzę dzieci w piaskownicy.
  Pan Adam Michnik ma rację !! Popieram wszystkich tak właśnie myślących.
  p.s. Panie Adamie Michnik, ten przykład ze strażakami to strzał w 10 tkę.

 • ardus

  Oceniono 9 razy 7

  Cyt.: "sumienie nie pozwoliło nam podpisać z NFZ umowy niebezpiecznej dla pacjentów i dla nas. W tej sytuacji nasze gabinety chwilowo muszą być zamknięte", innymi słowy pozwolimy wam zdechnąć pod zamkniętymi drzwiami by wam nie zaszkodzić. Porażająca logika PZ.

 • zawsze_prawdziwy

  Oceniono 8 razy 8

  Jak chcecie wolności gospodarczej to nikt was nie zmusza bandyci do prowadzenia lekarskiego biznesu. Chyba że szmato Krajewski chcecie kasy jak w kapitalizmie, a zmuszanie ludzi do leczenia się u was jak w komunizmie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje