PZ: "Arłukowicz jak Jaruzelski. Chce zniszczyć legalną organizację. Podważa wolność gospodarczą"

06.01.2015 11:01
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia

Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia (Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta)

Porozumienie Zielonogórskie jest "oburzone" poniedziałkowym wystąpieniem ministra zdrowia. Według PZ Bartosz Arłukowicz "podważył konstytucyjnie zagwarantowaną wolność gospodarczą i zaatakował prawo przedsiębiorców do prowadzenia firm". Lekarze porównują jego zachowanie do działań generała Wojciecha Jaruzelskiego. "Idąc w jego ślady chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie" - piszą w oświadczeniu.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej PZ podkreślono, że minister "podważa wiarygodność przedstawicieli PZ i wytyka im udział w spółce mającej na celu wspieranie rozwoju placówek podstawowej opieki zdrowotnej (m.in. pozyskując środki unijne)". PZ dodało, że spółka ta nie prowadzi obecnie działalności i nie posiada kontraktów z NFZ.

"Czy w związku z tym należy przyjąć, że wiarygodność ministra podważa fakt prowadzenia przez jego żonę sieci gabinetów stomatologicznych, do czego niezbędne było założenie działalności gospodarczej?" - głosi oświadczenie. "Ostatnim politykiem, który postanowił zlikwidować legalnie działającą organizację związkową w Polsce był generał Jaruzelski. Idąc w jego ślady Arłukowicz chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie" - napisano w oświadczeniu.

" Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą"

Według PZ Arłukowicz "powtarza kłamstwa, które już wielokrotnie obnażaliśmy". W oświadczeniu stwierdza się, iż niezbędna reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce została źle przygotowana. "Budząc nadzieję chorych, ma na celu stwarzanie pozorów opieki lekarskiej. Złożona przez nas Przysięga Hipokratesa zakazuje nam szkodzić naszym pacjentom" - napisano.

W oświadczeniu lekarze PZ napisali ponadto: "sumienie nie pozwoliło nam podpisać z NFZ umowy niebezpiecznej dla pacjentów i dla nas. W tej sytuacji nasze gabinety chwilowo muszą być zamknięte". Dodali, że była to dla nich dramatyczna decyzja; wyrazili nadzieję, że przy dobrej woli władzy wkrótce zakończą się wspólne kłopoty pacjentów i lekarzy.

"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą - był taki, który w to wierzył " - puentują lekarze PZ.

Chodzi o biznes?

W poniedziałek Arłukowicz mówił, że działacze PZ zasiadają we władzach prywatnej spółki, a zespół negocjacyjny, który od maja prowadził rozmowy z MZ, jest związany ze sobą biznesowo. W połowie grudnia media podały, że liderzy Porozumienia Zielonogórskiego zasiadają we władzach spółki Medical Concept, która na bazie gabinetów lekarzy rodzinnych i małych przychodni ma utworzyć Polskie Konsorcjum Medyczne.

Tak mocnych słów Arłukowicza ws. PZ jeszcze nie było. "Dla kogo negocjują? Czy lekarze wiedzą o ich powiązaniach?" Czytaj więcej >>

Prezes PZ Jacek Krajewski wyjaśniał wówczas, że spółka nie prowadzi jeszcze żadnej działalności i nie podpisała żadnych kontraktów z NFZ, a działacze PZ są w jej władzach społecznie. Podkreślił, że celem powołania spółki jest przygotowanie lekarzy należących do PZ do nowych wyzwań, m.in. do wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń czy starzejącej się populacji lekarzy.

Spór lekarzy i MZ - problem pacjentów

W związku z brakiem porozumienia resortu zdrowia z PZ ws. kontraktów na 2015 r., część lekarzy POZ po 1 stycznia nie otworzyła swoich przychodni i gabinetów. Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finansowania POZ.

Największy problem z umowami występuje w 23 powiatach pięciu województw. Informacja o tym, które przychodnie są tam czynne, będzie rozpowszechniana m.in. na dworcach, w szkołach czy urzędach gmin.

- Dyskusja dotycząca protestu skupiona jest wokół 3,3 proc. lekarzy w Polsce - mówił w poniedziałek Arłukowicz. Jak dodał, w Polsce jest 160 tys. lekarzy, z czego 3,3 proc. związanych jest z protestującym Porozumieniem Zielonogórskim.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (316)
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 397 razy 305

  Ależ... nikt nie chce zniszczyć tek wspaniałej legalnej organizacji.
  Organizacja ta może bez żadnych przeszkód działać dalej, zajmując się na przykład
  produkcją siana, koszeniem trawników i innymi zajęciami związanymi z zieloną trawką.

 • 2jan5

  Oceniono 315 razy 237

  "Legalna organizacja" która chce przejąć podstawową organizację zdrowotną a za wizyty u lekarzy pobierać dodatkowe opłaty.Wszystko to się dzieje przy wsparciu PIS który niedawno był mocno przeciwko prywatyzacji służby zdrowia.Zrealizowanie tego pomysłu skutkowało by tym,ze ludzie z podkarpacia płacili by za wizyty lekarskie.Zastanówcie się.

 • jurek4491

  Oceniono 224 razy 170

  Wielki SZACUN dla ministra za ujawnienie tego jak przebiegały rozmowy i jakie są powiązania tych niby DOXTORÓW . PZ z góry założyli żeby do porozumienia nie doszło jeżeli już 28 grudnia wydali polecenie żeby pozamykać gabinety a 29 grudnia wstawili się na rozmowy z ministrem zdrowia - POZOROWALI negocjacje i jeszcze parchy podpierali się dobrem pacjentów .

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 221 razy 169

  Prezes PZ Jacek Krajewski wyjaśniał wówczas, że spółka nie prowadzi jeszcze żadnej działalności i nie podpisała żadnych kontraktów z NFZ, a działacze PZ są w jej władzach społecznie...
  ---------
  czyżby słowo klucz w tym oświadczeniu to: nie prowadzi JESZCZE :-) czyli ze się zgadza na razie "bidusie" lekarze zasiadają we władzach spółki rzeczywiście społecznie

 • dziadekjam

  Oceniono 200 razy 162

  Złożona przez nas Przysięga Hipokratesa zakazuje nam szkodzić naszym pacjentom" - napisano.
  ================================================================
  Ktoś chyba pomyli Hipokratesa z hipokrytą.

 • sztucznamgla

  Oceniono 163 razy 127

  widze ze lekarze PZ nie maja (oczywiście) nic do roboty, bo pozamykali przychodnie, wiec pisza pier do ły na forach pod wieloma informacjami

  podobnie jak zwolennicy putasa przeprowadzaja zmasowane ataki, marząc o chwale

  ale SPOŁECZEŃSTWO jednoznacznie takich konowałów ocenia, nawet jesli maja zbyt niskie IQ by to pojać

  NORMALNI LEKARZE - ci cieżko pracujacy - powinni pogonić w pierwszej kolejniości Radziwiłła, bo to zwykły kmiot, a przy okazji uswiadomić PZ, ze sa niemile widziani wśród lekarzy, bo BURDEL jaki wprowadzaja odbieja sie rykoszetem na normalnych lekarzach

  chyba ze wszyscy lekarze to barany

 • chi_neng1

  Oceniono 172 razy 106

  "Porozumienie Zielonogórskie jest "oburzone" poniedziałkowym wystąpieniem ministra zdrowia."

  Dlaczego takie oburzone?

  Bo pwiedzial prawde o Wac celmu spoleczenstwu?

  I to dlatego porzygotowujecie sie z zemsty do strajku generalnego?

  W IMIE PRZYSIEGI HIPOKRATESA?

  Toz to minister zdrowia nie ma poczucia etyki, tylko WY, KTORZY ZATRZASNELICIE DRZWI PRZED NOSAMI PACJENTOW I KTORZY JUZ ORGANIZUJECIE STRAJK OGOLNY !?

  Bo, wiadoma rzecz, ZE TO WY MACIE WYGRAC?

 • maruti800

  Oceniono 160 razy 106

  Czasem słyszy się, że niektóre zawody mają misję. W tej grupie są między innymi nauczyciele i lekarze.
  Obserwując cały ten spór, można mieć spore wątpliwości co do tego jaką misję wybrali lekarze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje