Arłukowicz wydał nowe polecenie. Ratownicy mają jeździć do stwierdzania zgonu

06.01.2015 09:51
Pismo Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Pismo Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (twitter.com/stanczykmaciej)

Pismo, w którym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na polecenie ministra zdrowia nakazuje zespołom ratownictwa medycznego przejęcie od lekarzy POZ obowiązku stwierdzania zgonu pacjentów, wywołało oburzenie przede wszystkim najbardziej zainteresowanych - ratowników, którzy obawiają się, że karetki będą jeździły do zgonów zamiast ratować życie.
Konflikt z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego, którzy w ramach protestu nie otworzyli po 1 stycznia przychodni, powoduje coraz większe komplikacje. W internecie pojawiło się zdjęcie pisma wystosowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w którym wojewodowie proszeni są o zobligowanie zespołów ratownictwa medycznego do stwierdzania zgonu pacjentów, co do tej pory było obowiązkiem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej."Szanowni Państwo,

w związku z możliwymi utrudnieniami w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej, realizując polecenie Ministra Zdrowia Pana Bartosza Arłukowicza, uprzejmie proszę o zobligowanie dysponentów zespołów ratownictwa medycznego do wykorzystywania specjalistycznych ZRM do stwierdzania zgonu pacjentów".

Tylko jeśli nie ma lekarza...

Rzeczniczka RCB potwierdziła w rozmowie z portalem Gazeta.pl autentyczność pisma i poinformowała, że podpisał je wiceszef RCB Krzysztof Malesa. Zaznaczyła też, że dodano do niego doprecyzowanie. Jak podaje tvn24.pl, w drugim piśmie zaznaczono, że do zgonów karetki mają jeździć tylko w przypadku, gdy ani nie ma lekarza POZ, ani nie funkcjonuje świąteczna i nocna pomoc lekarska.

Ratownicy medyczni są takim zarządzeniem oburzeni. Obawiają się przede wszystkim, że przez nałożenie na nich dodatkowego obowiązku nie będą w stanie na czas jeździć do pacjentów, których życie jest zagrożone. Niektórzy twierdzą, że takie polecenie łamie Ustawę o państwowym ratownictwie medycznym.

Ministerstwo Zdrowia na razie odmawia komentarza w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (465)
Zaloguj się
 • sir_fred

  Oceniono 763 razy 689

  No, ktoś chyba ten zgon musi stwierdzić... Nie żeby to wymagało jakichś wielkich kompetencji, ale jednak. Proponowałbym, żeby robili to lekarze orzecznicy z ZUS-u...

 • bruthal

  Oceniono 590 razy 534

  A może wysyłać posłów? Każdy będzie miał dyżur w swoim okręgu i jeszcze kilometrówkę zrobi.

 • blue.badyl

  Oceniono 407 razy 295

  może niech NFZ się wypowie oficjalnie: GDZIE w umowie z lekarzem POZ jest procedura "stwierdzanie zgonu". Ano, nie ma takiej pozycji. Dlatego lekarz w godzinach pracy NIE MOŻE stwierdzać zgonu poza przychodnią, a po godzinach pracy to ma własne hobby. Dodam, że skoro nie ma procedury, to NIKT za to nie płaci. Urzędnicy nabrali wody w usta- bo zawsze znajdzie się jakiś mało asertywny lekarz, który jednak pojedzie i dokona oględzin oraz czynności administracyjnej pod nazwą "wypisanie karty statystycznej zgonu".

  Ale to już się kończy- lekarze nie będą poza godzinami pracy, bez wynagrodzenia stwierdzać zgonów. Ten obowiązek należy do starosty- który powinien powołać koronera i mu ZAPŁACIĆ.

 • hanklo

  Oceniono 328 razy 202

  Ja bym jeszcze do każdej karetki zabrał księdza. Redaktor Terlikowski zaleca zamiast udawać się do lekarza pomodlić się.Podobno od razu chory zdrowieje.

 • dr.adalbert

  Oceniono 235 razy 179

  Pogotowie bardzo łatwo może tą sprawę rozwiązać - wystarczy wpisywać "Przyczyna zgony nieznana - możliwość udziału osób trzecich". I sprawę musi przejąć policja i prokuratura i oni się będą martwić. I oni dostaną piany. Po kilku dniach takich przepychanek wszystko wróci do normy.

 • conrad11

  Oceniono 208 razy 116

  Na ostatnim posiedzeniu pana ministra w sprawie planu B obecni byli jacyś panowie w wojskowych mundurach. Czy to zapowiedź planu C?

 • kalebas

  Oceniono 122 razy 108

  A po co w ogóle stwierdzać zgon? Niech sobie nieboszczyk poleży z tydzień, albo i dwa - przecież jeść nie woła. Im dłużej poleży - tym większa pewność, że nie żyje.

 • adam16a

  Oceniono 204 razy 108

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - a co to za wynalazek? przechowalnia dla partyjnych kolesiów? ile darmozjadów tam upchnęli i ile rocznie to kosztuje?
  ad meritum - Bartek, ciebie to zupełnie poje...., w bezsilnej nienawiści do byłych kolegów-lekarzy każdą głupotę podpiszesz, karetki zamiast ratować życie będą zgon stwierdzać, może jeszcze jako taksówka jeździć???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje