Ostry konflikt między prorosyjskimi separatystami. Ukraińskie źródła: walczą sami ze sobą

"Separatyści walczą między sobą na terenie samozwańczych republik ludowych" - podaje ukraińska grupa "Opór Informacyjny". Najbardziej napięta sytuacja jest w zachodniej części Doniecka. W dzielnicy Pietrowskij bojówkarze ostrzeliwują się z broni automatycznej - podają ukraińskie źródła. Doniesienia o konflikcie potwierdza też RIA Novosti.
Wojenna policja Donieckiej Republiki Ludowej walczy z bojówkami batalionu Wostok i formacjami rosyjskich kozaków - podaje ukraiński "Informacyjny Opór".

O starciach wśród separatystów pisze również ukraiński bloger i ochotnik ukraińskiej armii Roman Donik: "Armia ukraińska nie prowadzi już walk w Doniecku. Otworzyła wczoraj ogień tylko raz - podczas ostrzału donieckiego lotniska" - podaje na Facebooku. "W Doniecku separatyści już walczą przeciwko sobie" - dodaje.

O tym, że część oddziałów donbaskich kozaków nie uznaje władzy Aleksandra Zacharczenki w Doniecku, media informowały już parę miesięcy temu. Głównym powodem konfliktu mogły być wzajemne oskarżenia o kradzieże i korupcję. Policja Zacharczenki próbowała podporządkować sobie bojówkarzy i rozbroić ich, ale oni stawili opór.

Zamach na "Batmana" w Ługańskiej Republice Ludowej

Doniesienia strony ukraińskiej częściowo potwierdza też rosyjska agencja RIA Novosti. Dokładnie opisała ona scenariusz, który rozegrał się tuż po Nowym Roku w Ługańskiej Republice Ludowej: 1 stycznia zginął tam w zamachu dowódca jednego z oddziałów separatystów Aleksander Biednow, pseudonim "Batman". Według prokuratury ŁRL ostrzelanie pojazdu "Batmana" granatnikami było "próbą jego aresztowania": "Batman - Aleksandr Biednow - odmówił wypełnienia rozkazów rozbrojenia się i zareagował gwałtownym, zbrojnym sprzeciwem. W rezultacie został zabity" - czytamy w oświadczeniu.

Drugą przyczyną aresztowania miało być rzekomo podejrzenie, że ludzie "Batmana" torturowali zatrzymane osoby. "W czerwcu 2014 roku przesłuchiwali 13 mieszkańców, jeden z nich zmarł" - podaje rosyjski portal News.ru. Po zabiciu Biednowa jego ludzie zostali rozbrojeni przez policję Płotnickiego.

Kozacy z Krasnego Łucza i Stachanowa

Na początku stycznia doszło do kolejnej próby rozbrojenia rosyjskich kozaków pod Ługańskiem, co zakończyło się regularną bitwą. Zginęły co najmniej 23 osoby - podaje z kolei ukraiński portal Cenzor.net.

Wcześniej na terenie walk, w Krasnym Łuczu i Stachanowie, kozacy proklamowali Kozacką Republikę Ludową. Napięcie rosło od grudnia, kiedy to kozacy ze Stachanowa umieścili w sieci film z przemówieniem swojego lidera - Pawła Driomowa. W nagraniu, skierowanym do Władimira Putina i społeczności międzynarodowej, obwiniali Płotnickiego o korupcję i kradzieże.Striełkow: Wracajcie do Rosji, inaczej czeka was krwawy koniec

Po zabójstwie "Batmana" Igor Girkin vel Striełkow zwrócił się z apelem do pozostałych separatystów, przebywających na wschodniej Ukrainie. Ostrzegał ich przed czystkami, których dopuszczają się samozwańcze władze na liderach prorosyjskich ugrupowań.

Były minister obrony samozwańczej DRL wezwał ich, by poszli w jego ślady: opuścili stanowiska i wyjechali do Rosji, bo inaczej "koniec będzie tragiczny i krwawy". Striełkow, który wcześniej służył w rosyjskich siłach specjalnych, wrócił do Rosji z Doniecka w sierpniu zeszłego roku.

O prawdziwej twarzy Ukrainy przeczytaj w książce "W gazetach tego nie napiszą" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Bieńkowska, Putin, wybory... [NAJLEPSZE MEMY ROKU] >>>Więcej o:
Komentarze (429)
Ostry konflikt między prorosyjskimi separatystami. Ukraińskie źródła: walczą sami ze sobą
Zaloguj się
 • cyrulik_sewilski

  Oceniono 1 raz 1

  zobaczcie, jak ślicznie wygląda batman w trumnie: wyborcza.pl/1,75477,17215126,_Batmana__zastrzelili__Strielkow_nawoluje_do_ustepowania.html?order=najstarsze#opinions. wprawdzie bez maski i peleryny (mimo ksywy), ale jaka czadowa bejsbolówka. bejsbolówka do garnituru i do trumny. noworosyjski szyk. czekam na trumienne kreacje motoroli, biesa i paru i innych. idę o zakład, że będą równie czaderskie.

 • googleon

  Oceniono 1 raz -1

  Banderastan już niedługo w UE ? Zdjęcie z Majdanu pbs.twimg.com/media/B6rd8tmCEAAiS3u.jpg:large

 • observer48

  Oceniono 3 razy 3

  Bandyci wytłuką się nawzajem, a całe najnowocześniejsze żelastwo Putina (ponad 700 najnowoczesniejszych ruskich czołgów i transporterów opancerzonych) wpadnie Poroszence w ręce za bezdurno.

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 3

  -
  "RasPutin", czas wysłać rozjemców,bo ci wytłuką sołdatów spędzających urlopy na Ukrainie.
  Jeżeli nieustraszony bojec Striełkow zmiatnął i wysyła takie apele,to marne widoki dla "obrońców" rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy.
  Coś ci nie wychodzi twój misterny plan "geniuszu" czekisto.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 3 razy 1

  aktualna (06.01.2014) mapka działań wojennych na Donbasie:
  112.ua/obshchestvo/karta-ato-po-sostoyaniyu-na-6-yanvarya-170142.html
  Rosjanie twierdzą, że zostali ostrzelani przez Ukraińców z polskich wyciszonych moździerzy (bezszumnyje minomioty):
  112.ua/obshchestvo/v-dnr-soobschili-o-chetyreh-boevikah-ranennyh-pri-obstrele-silami-ato-155632.html#108#65
  Jeżeli to prawda, to znaczy, że Polska bez rozgłosu dostarcza Ukrainie broń.

 • borkow z lasu

  Oceniono 4 razy -2

  A tutaj informacje na dzien 5.01.2015.
  W rejonie Gorłówki od strony miejscowości Szum-Majorsk doszło do walki z użyciem moździerzy i czołgów.

  Wczoraj wieczorem doszło do lokalnej potyczki w rejonie miejscowości Krasnogorowka, gdzie wojska obu stron ostrzelały się z ręcznej broni maszynowej.

  Z kierunku miejscowości Zamożnoje i Nowosiełowka ukraińska artyleria ostrzeliwała rejon Tawriczeskoje.

  W okolicach miejscowości Nikiszino po spokojnym przedpołudniu, wieczorem doszło tam do intensywnej wymiany ognia, w wyniku którego stacjonujące tam ukraińskie wojska na jakiś czas zostały skutecznie uspokojone.

  Ze strony miejscowości Nowotroczki zostały ostrzelane przez ukraińską artylerię stanowiska obronne sił powstańczych w okolicach Aleksandrowki.

  Wzdłuż drogi T1303 rozlokowane tam stanowiska obronne sił powstańczych są ciągle ostrzeliwane przez ukraińską artylerię. Tym razem wojska powstańcze ŁRL odpowiadają tylko sporadycznym ogniem.

  W tym samym rejonie frontu, ukraińska artyleria regularnie ostrzeliwuje okolice miast: Sokolniki, Znamienka i Sławianoserbska, gdzie prawdopodobnie ukraińskie wojska z tego rejonu usiłują w ten sposób sprowokować powstańców do ujawnienia swych punktów obrony i stanowisk ogniowych ciężkiej artylerii.

  Pomiędzy ukraińskimi wojskami z miejscowości Szczastie a powstańcami zajmującymi stanowiska obronne w rejonie Wiesełej Góry dochodziło do wymiany ognia.

  Utrwalenie pozycji przez wojska powstańcze w miejscowości Niżnetiepłoje stwarza bardzo dobre pozycje wyjściowe do oswobodzenia kolejnych miejscowości: Artiema, Pietrowki i Sriednietiepłoje.

  W rejonie Stanicy Ługańskiej nadal trwają walki, gdzie ukraińskie wojska zajmujące tam pozycje obronne zdały sobie sprawę z zagrożenia jakie stwarzają silne pozycje wyjściowe wojsk powstańczych z rejonu miejscowości Waluskoje w kierunku na Makarowo i Olchową. Z tego powodu rejon miejscowości Waluskoje ukraińskie wojsko ostrzeliwuje obecnie z każdego rodzaju broni jaką tam posiada. Z kolei powstańcy ostrzeliwują skutecznie ujawnione w ten sposób stanowiska ogniowe na ukraińskich pozycjach obronnych.

  Po stronie ukraińskich wojsk w dniu wczorajszym miały miejsce dwa incydenty.

  Pierwszy z nich miał miejsce w miejscowości Artemowsk, gdzie samochód ciężarowy marki „Kraz”, którym jechali ukraińscy żołnierze z batalionu im. Kulczyckiego zderzył się z autobusem komunikacji miejskiej. W wyniku tego wypadku zostało poszkodowanych 12 ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli na miejscu lub odnieśli ciężkie obrażenia. Rannych przewieziono do szpitala wojskowego w Charkowie. Nie podano liczby ofiar tego wypadku wśród ludności cywilnej.

  Drugi incydent miał miejsce w rejonie miejscowości Jelenowka- na południe od Doniecka- gdzie samochód ukraińskich sił zbrojnych „Gaz-66″, który wiózł siedmiu żołnierzy wjechał przypadkowo w rejon, który jest pod kontrolą powstańców. W wyniku tego samochód ten został zatrzymany, ukraińscy żołnierze trafili do niewoli.

  Ukraińskie dowództwo wojskowe tzw. operacji antyterrorystycznej wydało wzt. rozkaz o przekazaniu wszystkim pododdziałom aktualnych map wojskowych:)))

  Władze DRL otworzyły wczoraj kolejne połączenia kolejowe, tym razem na liniach lokalnych: Iłowajsk-Donieck- Jasinowaja oraz Iłowajsk- Donieck- Jelenowka.

 • borkow z lasu

  Oceniono 2 razy -2

  Jesli ktos chce poczytac i zobaczyc na filmach z YT co naprawde dzieje sie w Donbasie .
  adnovumteam.wordpress.com/2015/01/06/wojna-domowa-na-ukrainie-6-12-2014r-122-dzien-rozejmu/#more-636

 • borkow z lasu

  Oceniono 2 razy -2

  Jest prawda , poł prawda i G... prawda, GW celuje w tą ostatnią, coś jak radio erewań.
  To prawda strzelają do siebie ale nie powstancy tylko ukrainska gwardia narodowa i żołnierze z 93 brygady armi ukrainskiej.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 3 razy 3

  dziś doszło w Doniecku do małej bitwy pancernej ukraińsko-rosyjskiej, od razu widać, że Ukraińcy mają nową amunicję przeciwpancerną, można się tylko domyśleć, że od Zachodu ją dostali.
  www.62.ua/news/705580

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX