Komentarze (729)
Prezes PZ: Cały czas czekamy, aż Arłukowicz skończy z festiwalem oszczerstw na nasz temat
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • korcia2000

  Oceniono 8 razy 4

  Pan Krajewski czeka, kiedy skończy się festiwal oskarżeń Arłukowicza a pacjenci czekają, kiedy lekarze pokroju p. Krajewskiego i jego zwolenników przestaną awanturować się ich kosztem. Awantura ma coraz widoczniej wydźwięk polityczny i jest jedną z metod pisowskiego dążenia do rozkładu państwa. Pamiętajmy o tym przy wyborach!

 • plastikpiokio

  Oceniono 9 razy 1

  paniska życia i smierci-----powinni odbierac im dyplomy i kierować do segregacji smieci mokrych zgodnie z ustawą --- WON KONOWAŁY .

 • zerozer52

  Oceniono 7 razy 1

  Pier dolone konowały zwracają się do największych oszustów, jakim jest KK, o wsparcie. Szlag by was trafił.

 • Janina Goszczynska

  Oceniono 11 razy 1

  Niech takich lekarzy pieklo pochlonie,1/5 nie podpisala umow czyli mniejszosc
  chce krecic.Nie ma nakazu pracy,oddac karty pacjentow i wynocha.
  Przypominam ze to z naszych skladek i naszych podatkow jestescie przez lata utrzymywani ,zyjecie na wysokim poziomie.

 • klikon55

  Oceniono 9 razy 1

  Tak trzymać, panie ministrze. Gratuluje odwagi.

 • gazeta_za_mnie_mysli

  Oceniono 8 razy 0

  PO i Wybiórcza kłamią jak z nut, w tym nikt ich nie przebije, nawet lekarze.

 • jozekpolak

  Oceniono 5 razy -1

  Ile kosztowala ministerstwo zdrowia reklama w tv o pakiecie onkologicznym? Ilu osobom w ubieglym roku NFZ odmowil finansowania zleczenia i za leki,kotre pozniej musieli sami kupowac,lub żebrać innych o 1 % podatku?

 • 123jna

  Oceniono 9 razy -3

  Chamie, sorry do Pana to pasuje, nie z Arlukowiczem ale z MINISTREM Arlukowiczem cwoku, dostales sie na studia za chlopskie pochodzenie czy ubeckie? Dawali Wam punkty za: chlopskie i robotnicze pochodzenie oraz dla dzieci ubekow i milicjantow. Stad brak u Ciebie Krajewski (nazwisko zwykle, plebejskie) kindersztuby ale pazernosc chlopska pozostala i poddanczosc wobec Kosciola.

 • arahat1

  Oceniono 9 razy 1

  brawo dla arluowicza!! trzmaj chlopie pion do konca!! po tobie za sprztanie niech wezmie sie minster od gornikow a pozniej od chlopow -krus!!!

 • stanislaw50

  Oceniono 14 razy 4

  BRAWA dla Pana ARŁUKOWICZA!!!
  Wydrzyj Pan jęzor tej HYDRZE, tym zaprzańcom dusigroszom pozbawionym zawodowej etyki, którzy jak mafia swój cel wymuszają kosztem schorowanych słabych PACJENTÓW, a także kosztem innych nacji zawodowych i podatnika. TE NIEDOUKI nie wiedzą, co to jest BUDŻET, skąd w nim biorą się pieniądze, a także kosztem interesów innych grup społecznych i zawodowych za wszelką cenę ścielą swoje ciepłe gniazdka. Zaprosić do konkurencji lekarzy z innych wschodnich państw, urynkowić pracę KONOWAŁÓW i zakończyć z mafią - nie ubliżam "mafia to zmowa w celu osiągnięcia własnych grupowych - układu celów" rozmowy. ZROBIĆ Z KONOWALIZMEM PORZĄDEK!!!!
  demos

 • lukki69

  Oceniono 9 razy 5

  dobrze jest....już są gotowi rozmawiać....za tydzień zaczną być znowu ludzmi...

 • stanislaw50

  Oceniono 13 razy 5

  HIENO zamilcz dusigroszu posrany, który etyka zawodową ma jak dziurawa skarpetkę. Działasz pajacu jak mafia kosztem słabych schorowanych PACJENTÓW.
  demos

 • jacek-50

  Oceniono 12 razy 6

  Tak trzymać Panie Arłukowicz,nie podpisywać z nimi zadnych umów,niech prowadza sobie praktyke prywatną,nie przeszkadzac im wtym!!! .Zobaczymy ilu bogaczy bedzie korzystac z ich dobrodziejstwa i czy utrzymaja sie na powierzchni.Min.Arłukowicz ,powinien jeszcze zmienić w umowach zapis,wprowadzajac zakaz praktyki prywatnej, dla lekarzy pracujących w państwowych placówkach. Lekarze, którzy mają i prowadzą własne gabinety , powinni mieć zakaz wstepu do państwowych szpitali lub przychodni, gdzie znajduje się zakupiony sprzęt przez MZ,i inne państwowe instytucje, oraz fundacje wsperane przez spoleczeństwo . Dlaczego? Prosze samemu sobie odpowiedzieć.Ale czy wystarczy Mu jednak sił i determinacji aby wprowadzic takie zmiany? Wątpie bo podlożą mu, sami swoi, świnię.! Już zaczynają cwaniacy prosic ksiezy ,o wsparcie wśród wiernych w parafiach.To jest ich kompromitacja.W tych gabinetach kontrole winne sprawdzać ,każda recepte,oraz skierowanie na badania.

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 4

  a ja ostro o prezesie PZ i jego kolegach-spadaj palancie i bierz się do roboty.

 • brenda11b

  Oceniono 13 razy 3

  popieram ministra Arłukowicza!!

 • Bartek Strauch

  Oceniono 12 razy 4

  Wyjątkowy tupet i arogancja - ludzie strzeżcie się tych lekarzy!

 • edwardp1

  Oceniono 10 razy -4

  rzecznik praw pacjenta powinna wystąpić przeciwko ministrowi zdrowia i władz NFZ za nie przygotowanie kontraktów z lekarzami pół roku temu, za zabezpieczenie opieki medycznej to oni są odpowiedzialni a nie lekarze ,kodeks cywilny obowiązujący w Polsce mówi o dobrowolności umów. warto żeby ci którzy opluwają lekarzy zastanowili się nad tym

 • cool_observer

  Oceniono 8 razy 6

  No cóż, górnicy mają trzonki od kilofów, Putin kurek od zakręcania gazu ;-), a "lekarze" klucze od drzwi wejściowych do przychodni !!!. Atrybuty górników i Putina powoli tracą moc, mam nadzieję, że medycy-szantażyści też stracą swój "oręż" !

 • ewa9823

  Oceniono 12 razy -4

  agefox wczoraj Oceniono 68 razy -34
  Festiwal Arłukowicza skończy się niebawem.
  Po wyborach parlamentarnych.

  ten festiwal Arłukowicza powinien skończyć się natychmiast

 • jozekpolak

  Oceniono 11 razy -9

  Minister dał 1,2 mld zl na pacjentow,pacjentow mamy 38 milionow co daje 3 GROSZE na jednego pacjenta.Czy za to mozna zdiagnozować raka?BA! Czy za to mozna zdiagnozować sraczkę?Ktore badanie kosztuje 3 grosze?

 • cool_observer

  Oceniono 10 razy 4

  Jak przeciętny medyk postrzega pacjenta w swoim biznesie, mozna wywnioskować po wzrastającej ilości chorych, konających pod zamkniętymi drzwiami szpitali, którym medyk odmówił jakiejkolwiek pomocy !. A propos działaczy tej Mafii Zielonogórskiej: NIECH UPUBLICZNIĄ SWOJE DOCHODY ZA 2014, a będziemy natychmiast wiedzieli, o jaką stawkę idzie sprawa w tym sporze/szantażu !. Głównie chodzi o prominentnych działaczy, bo część lekarzy należących PZ jest niejako statystami w tym corocznym szantażu !!!

 • jozekpolak

  Oceniono 7 razy -3

  Rząd dal 1,2 mld zl na pacjentow.Mamy 38 milionow pacjentow to daje 3 grosze na jednego pacjenta.Kupę kasy!!!!!Lekarze szaleją z radości ,będą dawać skierowania na badania każdemu kto sie po nie zgłosi.Bo przecież mozna za trzy grosze zdiagnozować nie tylko sraczkę ale i nowotwory.Brawo rząd.to się nazywa gospodarność.

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 7 razy -1

  postawili pacjentow jak skazanca pod murem i dziwia sie, ze oni nie sie nie ciesza z perspektywy rozstrzelania? i jeszcze sie dziwia, ze rzad jakos nie mieknie. pomyslec trzeba idioci. postawiliscie pod sciana ludzi a nie rzad. i to oni sie boja a nie rzad. rzad sobie da rade wiec sie nie boi. a ludzie sie boja i nienawidza tych, ktorzy ich tak potraktowali. lekarze zdziwieni? inteligentni, wyksztalceni IDIOCI

 • onduma

  Oceniono 8 razy 2

  Ludzie zdecydujcie sie albi socjalizm i sluzba zdrowia dla kazdego jak na Kubie albo kapitalizm i sluzba zdrowia za kase jakw USA. Poza tym jak wyobrazacie sobie zlikwidowanie tlumow pacjentow bez wprowadzenia chocoazby minimalnej oplaty za dostep do lekarza. Jak pracowalem w stoczni w Polsce to ogromna przychodnia stoczniowa byla oblezona przez tlumy pacjentow, a w stoczni w Norwegii przychodnia pusta ( lekarz zreszta i tak prawie na wszystko zapisywal paracetamol ). Pamietan tez jak panie z biur robily sobie ci rusz wszelakie badana "bo warto" . Darmocha powoduje, ze naprawde chorzy czekaja wsrod tlimu hipochondrykow i lekomanow. Mozecie sie ze mna nie zgadzac ale prosze podajcie sposob na likwidacje kolejek. No i jeszcze jedno mnostwo lekarzy zajete jest leczeniem VIPow i znajomkow. Co rusz czytamy, ze jak jakis VIP zlapie kartar to zbiera sie cale konsylium. To tez jest efektem darmochy

 • cool_observer

  Oceniono 11 razy 3

  Gdy Mafia Zielonogórska rzuca oszczerstwa na ministra to jest OK., ale gdy ten rewanżuje się w podobny sposów, to już jest wielkie oburzenie !. A chodzi o jedno: by w 2015 roku zamiast 15 tys. zł lekarz zarabiał 20 tys. zł. A pacjent, którym sobie obie strony buzie wycierają, jest tylko "mięsem armatnim" !!!

 • ewa9823

  Oceniono 8 razy 2

  komuna wróciła tylko w znacznie gorszym wydaniu

 • bananex-1

  Oceniono 8 razy 2

  Czas najwyższy konowałów sprowadzić do parteru, każda wizyta w ośrodku zdrowia i kontakt z lekarzem hmmm.....bez komentarza.
  Nie wszyscy lekarze prezentują ten poziom niektórzy są życzliwi i naprawdę leczą!!!! Ale większość chamstwo, buta i arogancja. Ja tu jestem lekarzem, ja mam rację, nie podoba się proszę przyjść prywatnie.
  Trzymam kciuki za ministra, a nie grupę biznesową. PANOWIE LEKARZE TO NIE BIZNES TYLKO POWOŁANIE

 • 8-anna

  Oceniono 8 razy 0

  Trzymam kciuki za ministra Arłukowicza, aby się nie ugiął!! I nie podejmował negocjacji z pracodawcami jako pośrednikiem (ręka rękę myje). Niech spróbują utrzymać się poza państwową służbą zdrowia. Konowały zielonogórskie!

 • ibrylowska

  Oceniono 7 razy 3

  Trzeba nie mieć wyobraźni żeby zamknąć przychodnie dla pacjentów. Pan prezes nie rozróżnia negocjacji od bezpieczeństwa pacjentów. Mam nadzieję, że rząd się nie ugnie przed szantażem gdzie zakładnikami są pacjenci. Pacjentom na przyszłość zostaje pytać czy lekarz POZ jest zrzeszony w PZ. jeśli tak to omijać taką przychodnię dużym łukiem.

 • stantym01

  Oceniono 1 raz 1

  „Platforma Obywatelska zawarła z Federacją Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie pakt, na mocy którego w gabinetach lekarzy rodzinnych zrzeszonych w PZ zawisną plakaty wyborcze PO” – pisała 8 października 2007 roku „Rzeczpospolita”. „W PZ skupionych jest 14 tysięcy lekarzy rodzinnych prowadzących prywatne praktyki. Według ich własnych wyliczeń mają miesięcznie ok. 25 milionów wizyt. - Liczymy, że będzie to istotny element naszej kampanii - mówi szef Klubu PO Bogdan Zdrojewski, który brał udział w negocjacjach z lekarzami.”
  www.mp.pl/kurier/113153

 • sailor50

  Oceniono 7 razy -1

  Cały problem w tym, że ci panowie prezesi "kręcą lody" na naiwności setek uczciwych lekarzy, którzy im uwierzyli.
  W zeszłym roku ich dochody z tytułu działalności "porozumienia" sięgały około 100000 zł na głowę.
  Drugie "lody" to przyjaźń prezesa kurdupla i potencjalne fuchy jeżeli ta pokraka przejmie rządy.
  To prawda o PZ. Dla nich cierpienia pacjentów "to pikuś" - ważne są tylko własne interesy!
  Won z Polski!!

 • babilon63

  Oceniono 8 razy -4

  Prezes PZ to moim zdaniem wyjątkowy oszust i naginacz faktów ciekawe czy jest takim samym fałszywym lekarzem i jakie ma zaufanie u pacjentów bo pewnie od niego uciekają więc "nie ma przerobu" i pieniędzy więc dlatego żąda podwyżek.

 • kaczynski7

  Oceniono 8 razy -2

  Suche fakty:
  - ilosc pacjentow 37 386 534 (rok 2010)
  - ilosc lekarzy POZ 22000 (szacowana)
  - stawka za pacjenta 136,80
  - 37 386 534 ubezpieczonych x 136,80 PLN za kazdego ubezpieczonego = 5 114 477 785,51 PLN (ponad 5 miliardów)
  Podsumowanie:
  Jesli 5 mld podzielic na jednego lekarza to srednio wyjdzie 232 476,26 PLN za wszystkich pacjenow jakich Pan(i)

  lekarz ma na koncie. Miesięcznie daje to za 8 godzin pracy przez 22 dni (176 godzin): 19 373,00 PLN !!!
  Ludzie! Dajcie niektórym połowe tego, a beda gory ze szczescia przenosic. Ale naszym lekarzom z NIEporozumienia

  Zielonogorskiego to mało! A co, przeciez jakby dolozyc do 5 mld jeszcze 2 mld (czego chce NIEporozumienie

  Zielonogorskie) to kazdy lekarz (ŚREDNIO) mialby 323 385,36 PLN rocznie, czyli 26 948,78 PLN/m-c. Czyli jest o co

  walczyc i doić, doić, doić państwo polskie ... Żenujące, że oni mają jeszcze tupet mówić o dobru pacjenta.
  Do tego jeszcze chcą ekstra 22 dni wolnych .... buahahahahahahahaha ....
  Panie Ministrze! Tak trzymać! Rozwiązać wszystkie umowy z NIEporozumieniem i odebrać im licencje.

 • poppers68

  Oceniono 9 razy -3

  Już od kilkunastu lat straszne oszczerstwa w Państwa stronę ślą kolejni ministrowie zdrowia Panie Krajewski. Od lewa do prawa.
  Uwzięli się czy co?
  Tylko jakoś Państwo nie widzicie niczego niestosownego w swoim zachowaniu.
  Pękacie z dumy po wyjściu z filmu Bogowie aby potem zachowywać się jak małe białe ludziki.......bardzo małe.

 • pestalocci

  Oceniono 9 razy 3

  Takie się tu wypisuje bzdury, jak gdyby lekarz był właścicielem dokumentacji medycznej dwu tysięcy pacjentów. (tyle przeważnie ma lekarz przychodni). Właścicielem danych o stanie Twojego zdrowia jesteś Ty. Zrozum to wreszcie głupi człowieku.
  A co jeśli taki lekarz umrze? To się zdarza wielu, jeśli nie wszystkim ludziom. Także lekarzom.
  Kto może wydać dokumentację medyczną? Jeśli spadkobierca nie jest lekarzem, nie ma prawa dostępu do takiej dokumentacji. Waszą dokumentację medyczną może najwyżej spalić, mając przy tym zamknięte oczy.,
  Paplacie głupoty w internecie, zamiast wziąć sprawy we własne ręce i pognać to tałatajstwo z Wiejskiej na Szpicbergen, niech tam się grzeją ulubioną gorzałą zakupioną za swoje tłuste emerytury.
  Głupi ten nasz naród jest, bo pędzi na wybory i głosuje na te same wypasione wieprze, które wciąż sobie tylko przyjazne ustawy w Sejmie forsują.
  Zaś ordynacja wyborcza nie pozwala skreślić tych, których w Sejmie nie chciałbym widzieć. Ani w rządzie.

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 5 razy 3

  rozumiem, ze lekarze walcza o swoje. rozumiem ze rzad nie jest w tej walce ich przyjacielem. nie rozumiem, ze walczac z rzadem zrazaja swojego potencjalnego przyjaciela w tej walce - pacjenta. taka walka to nie walka ale skrajna glupota. jak tam kolano? to w ktore sobie strzelacie? myslec trzeba. ale zeby myslec najpierw trzeba odlozyc swoje poczucie wyzszosci nad wszystkimi innymi. od odrobiny pokory jeszcze nikt sie nie zesral prosze lekarzy. wasze rozdete EGO w tej walce wam nie pomaga.

 • Aleksander Lew

  Oceniono 5 razy 5

  Mnie mój lekarz powiedział, że za 3 zeta jakie dostaje na mnie od NFZ to on może mi przepisać lek GDT. A co to za lek pytam ? - Gwóźdź Do Trumny.

 • teir

  Oceniono 9 razy -3

  Panie Krajewski, Dużo sukcesu w prywatnej praktyce Lekarskiej, bez wsparcia z NFZ. Brzydko to zabrzmi, ale Panie Krajewski, przy środkach jakie Państwo aktualnie może przeznaczyć na opiekę zdrowotną, trudno zaspokoić Pana żądanie, sprowadzające się do tego, że jedną ręką chciał by Pan doić dwie krowy, a to przecież niemożliwe.

 • ml2403

  Oceniono 10 razy -2

  ten Krajewski to coraz głupiej gada i przypomina górniczych związkowców. O czym mają teraz rozmawiać. Czas rozmów minął. Na jaki temat miałaby być teraz rozmowa? Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zaproponuje innych warunków tym z PZ. Jakiekolwiek słuszne argumenty mieliby ci lekarze z PZ to zamknięcie gabinetów to przekreśla. Gabinety powinny być otwarte, a ci co nie podpisywali umów przyjmowaliby tylko prywatnie, zaś dokumentacja byłaby wydawana. To co zrobili jest szantażem i utrudnieniem ludziom życia i żadne pokrętne tłumaczenia tego nie zmienią.

 • colonel24

  Oceniono 11 razy 3

  Oczywiście mają otworzyć gabinety w dni wolne ustawowo od pracy i wydawać kopie dokumentacji. Lemingom się d....ch poprzewracało - jak zwykle.

 • citaobscura

  Oceniono 6 razy 4

  ************************************
  Ewa Kopacz w 2005:
  My jako przedstawiciele Platformy Obywatelskiej będziemy ten rząd, tego premiera rozliczać za każdego pacjenta, do którego nie dojechało pogotowie, za każdego pacjenta, któremu stała się krzywda tylko dlatego, że przedstawicielom tego rządu zabrakło

  Dzisiejsza pani premier brylowała zresztą wówczas jako pierwsza zatroskana o los pacjentów, którym zły rząd chce utrudnić życie, maltretując Bogu ducha winnych lekarzy. Ewa Kopacz przebrała się wówczas w lekarski fartuch (dodając sobie „wiarygodności”) i podpisała porozumienie… z tymi samymi ludźmi z Porozumienia Zielonogórskiego.

  Nieważne, kto reprezentuje jaką partię! Ważne, by rządzący politycy zrozumieli, że nie robią łaski ani lekarzom, ani pacjentom!
  — pieklił się Tusk.

  Z kolei na początku 2006 roku w Salonie Politycznym Trójki Bronisław Komorowski nie krył oburzenia ruchami ówczesnego rządu i poetyckimi słowami Ludwika Dorna o „wzięciu lekarzy w kamasze”. Oto fragment depeszy Polskiej Agencji Prasowej z tamtego czasu:
  Według Bronisława Komorowskiego z PO, była to wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca szczególnie na stanowisku wicepremiera. Dodał, że jest to wystarczający powód, by zostać pozbawionym tej funkcji

 • tp70

  Oceniono 6 razy 4

  Ludwik Dorn: Porozumienie Zielonogórskie to potwór. Trzeba go złamać - Aktualny kryzys z inspiracji PIS

 • basil1103

  Oceniono 12 razy 2

  Nie lubiłem Arłukowicza. Teraz w trosce o prestiż lekarza kibicuję mu.
  Poza tym -uczą się za państwowe pieniądze 10 lat, a ja jak idę to widzę tylko jak piszą receptę na podane przeze mnie leki, pytają jakie mam ciśnieniei to zapisują. Nie widziałem w przychodni lekarza ze stetoskopem. Do tej roboty wystarczałoby wykształcenie podstawowe.

 • kaszpir2

  Oceniono 10 razy 2

  I znów to samo ...

  Prywatne przychodnie lekarskie NIE MUSIAŁY i NIE MUSZĄ podpisywać kontraktu który im nie odpowiada. Nie ma i NIGDY nie było takiego obowiązku.

  Problem jest takie że 20% lekarzy czekało do samego końca umowy aby na końcu za pomocą szantażu pacjentami WYMUSIĆ od ministra i rządu DUŻO LEPSZE warunki niż otrzymało pozostałe 80% lekarzy ...

  Teraz okazało sie rząd nie zgodził się na szantaż jak zgadzały się przez lata i PIS i PO ...

  Dla mnie te 20% to nie lekarze a zwykła hołota która traktuje pacjentów jak przedmiot do szantażu i chodzace bankomaty ...

  Gdyby te 20% lekarzy miało honor , sumienie , empatię i SZANOWAŁO swoich pacjentów to poinformowało by NFZ dużo szybciej , pojnformowała swoich pacjentów że przestają świadczyć usługi na rzecz NFZ i NFZ poszukałby innych lekarzy ...

  Zachowanie tych lekarzy świadczy o nich tragicznie i poleca każdemu pacjentowi takiego "lekarza" w trybie natychmiastowym zmianę lekarza dla własnego zdrowia i życia , bo u tych lekarzy liczy się tylko i wyłącznie kasa więc niech nie liczą że kiedykolwiek taki lekarz wyśle ich na jakiś dodatkowe badania i itd , bo to dla takiego lekarza "strata kasy" ..

 • soltyswarszawy

  Oceniono 5 razy 3

  Mam dla Pana Ministra pomysł, niech zastosuje jak swój. Nie negocjować wszystkich kontraktów medycznych w tym samym czasie, czyli pod koniec roku! Podzielić gminy czy powiaty na transze, przetasować, wylosować i co 2 tygodnie podpisywać kontrakty z inną grupą przychodni. Nie ma kupy (naraz) to i nie ma smrodu.

 • cleryka

  Oceniono 8 razy 2

  Pacjenci zapisując sie do przychodni niepublicznych na ogół nie wiedzą,co za tym stoi.Ja i nieliczni wiedzą,że to są korporacje złodziei,nigdy wczesniej nie związanych ze służbą zdrowia.Gaże sobie i lekarzom dają najwyższe,kosztem badań pacjentów..i opieki podstawowej..

 • piastpiastun

  Oceniono 16 razy -4

  Ile kosztują studia lekarskie? Zwrócisz kasę za studia -wal focha - nie zapłaciłeś za studia -zapie...j do przychodni za najniższą krajową :)

 • baska_w5

  Oceniono 14 razy 4

  A może tak Prezes PZ by wreszcie zamilkł, zabrał się do uczciwej pracy i oszczędził sobie wstydu a pacjentom upokorzeń.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 11 razy 5

  Zamiast Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze mamy teraz Dyktat Żądań Porozumienia Zielonogórskiego pod kierownictwem prezesa Krajewskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX