Polscy biskupi na pasterce. Było o miłości, ale nie zabrakło też ideologii gender i celebrytów, którzy nie śpiewają kolęd

- Rodzina jest dzisiaj ofiarą nieprzypadkowej agresji. Od zewnątrz atakuje ją ideologia, między innymi genderyzm, aby osłabiwszy rodzinę, wzmocnić swoje wpływy - mówił podczas mszy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Rodzina była najchętniej poruszanym przez hierarchów tematem tegorocznej pasterki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas pasterki w poznańskiej katedrze podkreślił, że silna, zdrowa i spełniająca swoją funkcję rodzina będzie fundamentem europejskiej cywilizacji i przyszłością Europy.

- Rodzina jest dzisiaj - w pewnym sensie - ofiarą nieprzypadkowej agresji. Od zewnątrz atakuje ją ideologia - między innymi genderyzm - aby osłabiwszy rodzinę, wzmocnić swoje wpływy. Wielu twórców współczesnej "kultury" promuje złe wzorce, albo też epatuje swoim dramatycznym doświadczeniem życiowym, być może trochę na zasadzie: dlaczego mają mieć lepiej ode mnie - mówił abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że główny nurt kultury zdaje się promować zjawisko rozwodów, a system świadczeń socjalnych premiuje osoby samotnie wychowujące dzieci.

Zdaniem metropolity poznańskiego w interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Mieszkanie bez ślubu to udawanie małżeństwa

- Małżeństwa i rodziny przeżywają dzisiaj w Europie potrójny kryzys. Najpierw kryzys jej tożsamości, następnie kryzys misji prokreacyjnej, w końcu także kryzys misji wychowawczej i edukacyjnej rodziny. Ten potrójny kryzys jest skutkiem porzucenia przez rodzinę dekalogu jako fundamentu. Ten kryzys rodziny jest właściwie owocem kryzysu wiary - zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki ubolewał, że wiele par mieszka razem bez ślubu. - Jest to udawanie małżeństwa przez osoby, które małżonkami nie są. Idzie tu zarówno o osoby, które rozpoczynają pożycie małżeńskie przed ślubem, jak i o tych, którzy zamieszkują razem, oraz o tych, którzy mieszkają osobno i traktują ten etap jako swoistą próbę przyszłego, wspólnego życia, wywołując zazwyczaj zgorszenie - mówił abp Gądecki.

Polska musi się odrodzić moralnie

- Boże Narodzenie mówi nam, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia. Bez różnicy, czy został dopiero poczęty, czy może znajduje się na granicy życia i śmierci z powodu wyniszczenia chorobą lub podeszłego wieku. Człowiek jest wielki i bezcenny również wtedy, gdy nie podzielamy jego poglądów, sympatii, gdy nie odpowiada nam jego status społeczny - mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas pasterki sprawowanej w sandomierskiej bazylice katedralnej.

Metropolita przemyski abp Józef Michalik podkreślił zaś, że traktowanie wiary jako sprawy drugorzędnej jest zubożeniem człowieka i cofaniem go wyłącznie do wymiaru biologicznego. Przestrzegał przed relatywizmem moralnym. - Myślę, że dzisiaj świat i nasza ojczyzna bardzo potrzebuje mocnego wymiaru duchowego, nasza ojczyzna i Europa musi się odrodzić moralnie. Musi odważnie przyjąć mocniejsze fundamenty przyszłości, bo jeśli tego nie uczyni, relatywizm będzie nas dalej niszczył - powiedział.

Biskup Jan Piotrowski podczas pasterki w Kielcach wskazywał symbole nowej rzeczywistości: światło, radość, nowe prawo i ewangeliczną sprawiedliwość. - Dobra Nowina jest uniwersalnym darem dla wszystkich - podkreślał biskup kielecki. Wskazywał zarazem na bolączki naszych czasów, które powodują lekceważenie daru Dobrej Nowiny, m.in. "egoizm w patrzeniu na naturę ludzkiej osoby", "arogancję władzy wobec obywateli", "terroryzm zbrojny i obyczajowy", "wyzysk ekonomiczny".

Nienawiść do Chrystusa

Abp Wacław Depo podczas pasterki w Częstochowie, nawiązując do czasów współczesnych zauważył, że "ta noc, podobnie jak noc Golgoty i Zmartwychwstania były i będą ośmieszane i eliminowane z życia publicznego". - Stąd podczas Adwentu ukazywano skandale, zgorszenia w Kościele, tak jakby wiara i Kościół były odpowiedzialne za wszelkie zło i brak pokoju w świecie - mówił abp Depo. Metropolita częstochowski powiedział, że nienawiść do narodzonego Emmanuela, Chrystusa daje się zauważyć w Europie, świecie i w Polsce" i dodał: "celebryci ogłaszali, że nigdy nie śpiewają kolęd".

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że święta Bożego Narodzenia stanowią cząstkę zbiorowej pamięci i chrześcijańskiej tożsamości. Ocenił, że ich wyjątkowa atmosfera sprawia, że uczestniczą w nich także ci, dla których Chrystus nie jest kimś najważniejszym.

Kardynał wskazał, że tylko dzięki obecności Boga w świecie wszystko w życiu człowieka nabiera sensu. - Nie ma świata bez Boga, bo taki świat przestałby istnieć. Nie przeszkadzajmy więc Bogu, by miał dostęp do naszych serc, do naszych rodzin, do naszych środowisk nauki, kultury, gospodarki, polityki i pracy - apelował. Zaznaczył, że nie należy zapominać o dostrzeganiu przychodzącego Boga w ubogich, zagubionych czy szukających nadziei życia, gdyż Jezus narodził się dla wszystkich.

Miłość do ojczyzny musi kosztować

O modlitwę w intencji rodzin zaapelował gorąco metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podczas pasterki sprawowanej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w podwarszawskim Piasecznie wyraził też niepokój z powodu sytuacji na Ukrainie. Kard. Nycz zwrócił uwagę, że prawdziwa miłość człowieka do człowieka musi być miłością ofiarną - taką jaką jest miłość Chrystusa do nas. Wskazywał, że taka właśnie ma być miłość małżeńska, będąca wartością tak wielką, że warto dla niej poświęcić życie.

Podkreślił, że trudu i poświęcenia wymaga też miłość do ojczyzny, dlatego "wszyscy, którzy czują się Polakami muszą wiedzieć i uświadomić sobie, że miłość do ojczyzny musi kosztować".

Wyraził również niepokój z powodu sytuacji na Ukrainie, dodając, że tak niepewnej sytuacji nie przeżywaliśmy od dziesiątków lat. "Kto z nas mógł przypuszczać, że blisko nas pokój jest zagrożony - na Ukrainie giną ludzie" - przypomniał kard. Nycz. Wspomniał też o konfliktach zbrojnych - także o charakterze międzyreligijnym - które rozgrywają się w wielu miejscach świata i powodują wiele ofiar.

Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Prawdziwe czy sztuczne - wszystkie piękne! [WIELKA GALERIA CHOINEK]>>Więcej o:
Komentarze (236)
Polscy biskupi na pasterce. Było o miłości, ale nie zabrakło też ideologii gender i celebrytów, którzy nie śpiewają kolęd
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 1 raz 1

  Powiedzcie mi co moze katabas powiedziec na temat Rodziny, wychowywania dzieci...etc...etc...

 • plus_minus_zero

  Oceniono 2 razy 2

  pedofile i homo jak zwykle mają najwięcej do powiedzenia na temat moralności!

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Mówi, ględzi o genderze, skrycie wolność, Polskę bierze!

  Z komuną doszliśmy do wolności.
  Weszliśmy do Unii.
  Tracimy na niepodległości.
  Z pomocą bożych durni!

  Skrycie zawarte układy.
  Sług przemocy, donosu.
  Podpisy na aktach zdrady.
  Stalinowskiego etosu.

  Kogo ja tam dostrzegam?
  Tych księstw zawłaszczenia.
  Jaki to jest ich program?
  Władza, oddana ziemia.

  Na poniemieckich ziemiach.
  Daje Dorn, Ziobro z Wielgusem.
  Zdrada w łaski wcieleniach.
  Głosować na nich przymusem.

  Rady gminy, powiaty.
  Podobne rozdawnictwo.
  Religijność oświaty.
  Targowickie przywództwo.

  2014-12-26 almagus

  Podobnie służy, życia nie odda, kraju nie oddłuży!
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17183098,Lukrowany_wywiad_Mlynarskiej_z_Kopacz___Kiedy_mam.html
  almagus.blox.pl/html

 • katolicka_agencja_towarzyska_1

  0

  Chodzi o to żeby codziennie a nie tylko od święta towarzyszyło nam...DOBRO
  Konkretnie chodzi oczywiście o ksienca DOBRO- DOBRO:
  www.youtube.com/watch?v=CqeSCKesFsA

 • partia_antyklerykalna

  0

  po metaamfetaminie ludzie gadają o sprawach, których niema
  Religia człowiekowi jest równie potrzebna jak rybie rower

 • m.arco

  Oceniono 7 razy -7

  Wystarczy poczytać dokumenty ,,gender" by przekonać się jak bardzo wyszydzana jest dzisiaj rodzina.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  The Jesus that dwells in my heart is more real than all the baboonish ancestors of those who deny His existence! Jesus is the answer to everything tht the human heart longs for! You can stick with your baboonish ancestors, and I will stich with my Jesus!

 • cyklista

  Oceniono 6 razy 6

  Niezmiennie mnie zadziwia jak życie w ubóstwie tuczy, a pokora tworzy butę.

 • ml2403

  Oceniono 6 razy 4

  Ciągle te spasione mądrale mówią innym jak mają żyć, a sami robią co chcą. W czasie zakupów przed świętami poczyniłem ciekawe obserwacje w supermarketach. Jak tylko zobaczyłem tam zakonnicę to szczegółowo oglądałem jej wózek z zakupami. Obserwacje są bardzo ciekawe, zwłaszcza jeśli chodzi o słodycze. Najdroższe praliny Ferrero-Rocher, Lindta i inne z górnej półki to w tych wózkach była klasyka. Tak się nasze klechy za nasze pieniądze umartwiają w czasie świątecznym. Ci co ich tu bronią niech im jeszcze dołożą bo mają za mało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX