;

Pan Tomasz skarży Polskę za brak zaświadczenia o stanie cywilnym. "Był jawnie dyskryminowany"

Tomasz Szypuła

Tomasz Szypuła (JAN ZAMOYSKI)

Tomasz Szypuła przez cztery lata walczył w Polsce o jedno zaświadczenie. O tym, że jest stanu wolnego. Odmówił mu tego urząd stanu cywilnego, a decyzję wsparły sądy. W czym problem? Pan Tomasz chce zawrzeć związek małżeński w Hiszpanii. Z mężczyzną. - To dyskryminacja - komentował w TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Polski obywatel, Tomasz Szypuła, skarży Polskę do Trybunału w Strasburgu za utrudnianie zawarcia małżeństwa jednopłciowego. Ślub planował w Hiszpanii, ojczyźnie partnera. Ale polscy urzędnicy nie wydali mu odpowiednich dokumentów, bo zorientowali się, że chodzi o związek, który jest niezgodny z polskim prawem.Wpisał "Jose"

Na formularzu, który trzeba złożyć, aby dostać zaświadczenie o stanie wolnym, trzeba podać swoje nazwisko, oraz nazwisko osoby, z którą chcemy wejść w związek małżeński. Pan Tomasz podał imię Jose, a urząd odmówił mu wydania dokumentu. Czteroletnia batalia w sądach wszystkich instancji potwierdziła zasadność decyzji USC w Tarnobrzegu.

A kogo to w USC interesuje?

- To dyskryminacja. Zaświadczenie ma służyć tylko potwierdzeniu stanu faktycznego. I nikogo nie powinno interesować, do czego używamy tego oświadczenia. Polska ma wyjątkowy z tym problem na skalę europejską. Nikt inny tak nie robi - komentował w TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- To nawet nie jest niepozwalanie na zawieranie takich małżeństw, to aktywne zakazywanie - podsumował Jakub Janiszewski, prowadzący program.

Na wyrok poczeka

- Nie mam wyjścia - nie mogę bezczynnie czekać, aż posłanki i posłowie "pozwolą" żyć mi zgodnie z moim, a nie ich sumieniem. 25 lat, które minęły od demokratycznych przemian, to wystarczający czas, który daliśmy rządzącym - pisze Szypuła.

Skarży się na naruszenie trzech artykułów: prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawa do zawarcia małżeństwa oraz na zakazu dyskryminacji. - Na wyrok Polak może poczekać nawet kilka lat, bo Trybunał takimi wrażliwymi sprawami - jak mówił w TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - zajmuje się niechętnie. Ma to także związek - jak tłumaczył Bodnar - z tym, że wiele krajów krytykowało Trybunał za to, że zbyt głęboko wchodzi w spory, które są elementem mocnej debaty państwowej.

Komentarze (35)
Pan Tomasz skarży Polskę za brak zaświadczenia o stanie cywilnym. "Był jawnie dyskryminowany"
Zaloguj się
 • nieparafianin

  Oceniono 1 raz 1

  sohappyme - Urzędników w Polsce w takich sytuacjach oświeca watykański duch święty w wydaniu kra

 • sohappyme

  Oceniono 14 razy 14

  Czy tylko mi się wydaje, że to absurd? Pan Tomasz prosi o zaświadczenie stwierdzające fakt bycia stanu wolnego. Urzędnika obowiązkiem jest udzielenie takiego zaświadczenia, bo jest ono tylko potwierdzeniem stanu rzeczywistego. Ślub chce wziąć poza granicami kraju? W jaki sposób polski urzędnik ma prawo mu tego zakazywać? To kompletnie nielogiczne! Ten człowiek nic nie chce od Polski, poza stwierdzeniem stanu wolnego!
  Swoją drogą, gratuluję z tego miejsca wszystkim homofobom i ludziom wielkiej, polskiej nienawiści - chłopak zabiera się z kraju, a razem ze sobą kilka tysięcy złotych podatków i świadczeń, które zaraz będzie płacił w Hiszpanii. Polscy emeryci już umierają na głodowych emeryturach, a system ledwo zipie. A gdyby czuł się tu bezpieczny i szanowany, to by ściągnął hiszpana do nas, żeby zarabiał i płacił podatki w naszej Polsce. Oby tak dalej! Zastanówcie się ludzie, którzy tak nienawidzą innych ludzi. Wasza nienawiść zaczyna mieć wymierne skutki! I to się nazywa według Was patriotyzm!!! Śmiechu warte....

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 6

  Niech zażąda zaświadczenia o odmowie wystawienia zaświadczenia o stanie cywilnym.

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 15

  Tak to jest kiedy każdy pieprzony gryzipiórek, zamiast bez szemrania wykonywać swoje obowiązki, ma prawo "decydować".

 • wodakrolewska

  Oceniono 33 razy -15

  Niech się stara o ślub z np kozą, minister z PSL na pewno nie będzie robił problemów.
  Następnie niech weźmie rozwód z tą kozą i już jako rozwodnik stara się o ślub z tym Hiszpanem. Sprawy do załatwienia w pół roku a i mozna dostać spore dofinansowanie z funduszu innowacyjne rolnictwo.

 • 31.februarius

  Oceniono 28 razy -16

  "Na wyrok Polak może poczekać nawet kilka lat, bo Trybunał takimi wrażliwymi sprawami - jak mówił w TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - zajmuje się niechętnie."

  Jak Jose kocha, to poczeka ....

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy -12

  Pan Tomasz podał imię Jose i urząd odmówił mu wydania dokumentu.
  =======================================================
  Pech, że ten Hiszpan nie miał na imię jak "Premier z Krakowa".

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 53 razy -35

  1 - Urząd nie będzie ingerował w prywatne życie pana Szypuły, jeśli sam pan szypuła nie będzie prosił urzędu o taką ingerencję.
  2 - Pan Szypuła ma pełne prawo zawarcia małżeństwa tak, jak każdy inny obywatel Polski. Fakt, że żadna kobieta nie chce go za męża, to jego wina.
  3 - Biorąc pod uwagę 1 i 2, zarzut dyskryminacji jest absurdalny i świadczy, że zboczenie seksualne ma swoje konsekwencje także w sferze intelektualnej.
  ========
  Konstytucja RP zakazuje wszelkiej dyskryminacji. Jeśli pan Szypuła jest w jakiś sposób dyskryminowany, to powinien zwrócić się o obronę przed dyskryminacją do wymiaru sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje