"Spisek katolików" przyniósł odwilż między Kubą a USA? "To pokazuje, ile papież ma dywizji"

Do zakończenia izolacji Kuby przez USA walnie przyczynić się miał Kościół katolicki. W "Rzeczpospolitej" Przemysław Hauser, były ambasador zakonu maltańskiego na wyspie, przekonuje, że wszystko zaczęło się jeszcze od pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę. - To pokazuje, ile papież ma dywizji - zauważył w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski.
Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

Czy erozja przejdzie w fazę całkowitej destrukcji

- Jak na dłoni widać było, że sankcje nie działają - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka". Wskazywał też na specyfikę kubańskiego reżimu, a konkretnie - tamtejszej ludności. - To nie jest społeczeństwo północnokoreańskie. Z nimi wieczorem, po cichu, przy alkoholu, można uczciwie porozmawiać. Poza krytycyzmem wobec Fidela, ale i docenieniem, choćby służby zdrowia, jest też element strachu. Że ci bogaci, którzy uciekli, dorobili się, przyjadą i uczynią z Kubańczyków potężną grupę pariasów we własnym kraju. I to jest element wzmacniający reżim - zaznaczył Lis.

Tomasz Wołek wskazywał, że niektóre rejony Kuby pełne są europejskich hoteli. Stąd kwestią czasu było, aż na wyspę wrócą Amerykanie. - Przyczyny są tyleż polityczne, co ekonomiczne - zauważył. Choć jest też kwestia bezpieczeństwa. Zdaniem Wołka nawet gnijący reżim u wybrzeży "nie jest dla Amerykanów niczym komfortowym".

Wiesław Władyka z "Polityki" podkreślał, że trudno powiedzieć, jaka będzie przyszłość kubańskiego systemu. - Czy erozja przejdzie w fazę całkowitej destrukcji po otwarciu granic - mówił.

Ile papież ma dywizji

Publicyści zwrócili też uwagę na rolę dyplomacji watykańskiej w ociepleniu stosunków USA i Kuby. W "Rzeczpospolitej" o kulisach negocjacji mówi Przemysław Hauser, były ambasador zakonu maltańskiego na Kubie. Jego zdaniem początkiem drogi do dzisiejszego wznowienia stosunków była pielgrzymka Jana Pawła II na Kubę w 1998 roku. - Aktywność dyplomacji watykańskiej była od tego momentu ogromna - podkreśla. Sam Hauser zyskał zaufanie rodziny Fidela Castro.

Wołek przyznał, że pielgrzymka papieska na wyspę miała spore znaczenie w zapoczątkowaniu odwilży. - Na płaszczyźnie mentalnej, obyczajowej, psychologicznej to było potężnym uderzeniem w ten reżim - podkreślał.

- Hauser opisuje odzyskiwanie Kuby dla wolnego świata jako spisek katolików. To pokazuje, ile papież ma dywizji - stwierdził Jacek Żakowski. - Pokazuje też znaczenie symbolicznych instytucji, które niby kompletnie się nie liczą - dodał.

Więcej o:
Komentarze (11)
"Spisek katolików" przyniósł odwilż między Kubą a USA? "To pokazuje, ile papież ma dywizji"
Zaloguj się
 • jrb11

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe jaki wlasciwy motyw ma Ameryka ?
  Nie chodzi przeciez o kubanskie cygara.

  Kuba stoi najwyzej ze wszystkich krajow Karaibskich, swietna medycyna, wyksztalceni ludzie
  spokoj. dobre kontakty ze swiatem chinami, Rosja, poludniowa ameryka.

  Trzeba wiec to zruinowac - wziasc czesc buzinesu, pojechac na leczenie, moze uda sie
  przeciagnac spoleczenstwo na USA strone. Moze bedzie mozliwosc rozszerzania "demokracji" przez rewolucje. No otwiera to nowe mozliwosci.
  Kuba nie posunie sie do "teroryzmu" jak my wiec mozemy dzialac spokojnie.

  Imperializm nie robi takich rzeczy bezinteresownie.

  Acha zapomnialem - ida wybory a wiekszosc pochodzenia lacinskiego glosuje na demokratow.

  Wot-motywacja.

 • braunal

  Oceniono 2 razy -2

  dziękujmy Bogu za KK.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Do zakończenia izolacji Kuby przez USA walnie przyczynić się miał Kościół katolicki.
  ================================================================
  Kościół katolicki od wieków pomaga wielkim tego światra przejmować kolejne "tereny łowieckie", a później jest za to szczodrze wynagradzany, oczywiście z łupów. JPII przyłożył świętą łapkę do wyjęcia "demoludów" spod panwania "szatana" i przekazania pod panowanie "aniołów". Franek też chce mieć swój udział w uszczęśliwianiu ludzkości, a że mało już tych do uszczęśliwiania zostało, to i Kuba dobra. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom:-)

 • ragefox

  Oceniono 1 raz 1

  Do roku 1998 widywano nad Kubą ogromną d.pę.
  Interpretowano to w jeden sposób :
  Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubie.

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 0

  Papież ma dywizje? No to niech utworzy brygady. Sieciowe.
  A przyczyna odwilży jest bardzo prosta: na Kubie rozsypały się już samochody z lat pięćdziesiątych i potrzebne są nowsze, przynajmniej z lat siedemdziesiątych.

 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy 6

  Konie kują, a żaba nogę nadstawia.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 10 razy 4

  Co za bzdury ! Murzyn musiał coś zostawić po swojej nieudolnej prezydenturze a tu na Bliskim Wschodzie totalny rozpie...z Rosją sytuacja napięta jak nigdy w Azji Chiny kiwają już Amerykanów na każdym kroku a na własnym podwórku ObamaCare okazało się niewypałem i do tego zamieszki na tle rasowym ogarniają całą Amerykę więc została mu tylko Kuba

 • katolik_polski1

  Oceniono 7 razy 5

  Hauser opisuje odzyskiwanie Kuby dla wolnego świata jako spisek katolików. To pokazuje, ile papież ma dywizji - stwierdził Jacek Żakowski. - Pokazuje też znaczenie symbolicznych instytucji, które niby kompletnie się nie liczą - dodał.
  -----------------------------------------------------------------
  Zakowski ma akurat pojecie o wplywach Watykanu :)
  Kto zainicjowal przewroty we Wschodniej Europie ,
  upadek komunizmu i ZSRR ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX