Islamiści z Boko Haram porwali kolejnych zakładników? Zaginęło 185 osób, głównie kobiet i dzieci

Członkowie ugrupowania Boko Haram są podejrzani o porwanie 185 osób oraz zabicie kolejnych 35. Do ataku miało dojść w pobliżu nigeryjskiego miasta, w którym na początku roku ekstremiści porwali 300 uczennic miejscowej szkoły - podaje agencja AP. Reuters informuje też, że wśród zaginionych są głównie kobiety i dzieci.
Do porwania mieszkańców wioski miało dość w niedzielę, ale wiadomość o zaginięciu tak licznej grupy osób trafiła do dziennikarzy dopiero dzisiaj. Podczas starć zniszczono wieże komunikacyjne wokół miasteczka.Islamiści z Boko Haram mieli zaatakować położoną na północy kraju wioskę Gumskiri. - Nie mam wątpliwości, że to byli członkowie ugrupowania. Poznałem ich po okrzykach "Allahu akbar" [Bóg jest wielki - przyp. red.] które wznosili podczas strzelania do ludzi i podpalania domów - relacjonował reporterom jeden z ocalałych nastolatków.

Miejscowe władze potwierdzają, że doszło do ataku na wioskę, ale nie są pewne, kto jest odpowiedzialny za jego przeprowadzenie.

W kwietniu członkowie Boko Haram uprowadzi ponad 300 uczennic

Wcześniej kameruńska armia poinformowała o zabiciu 116 członków ugrupowania.Islamiści zginęli wczoraj podczas ataku na ich bazę, położoną na północy kraju - przekazał rzecznik tamtejszego ministerstwa obrony.

Boko Haram od 2009 r. prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące osób. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili swoje ataki, a organizacja jest postrzegana jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie.

14 kwietnia członkowie Boko Haram uprowadzi ponad 300 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno, na północnym wschodzie kraju. Kilkudziesięciu z nich udało się uciec, jednak według członków organizacji większość dziewczynek przeszła na islam i została wydana za mąż.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


"Wszyscy w sali weselnej płakali". Mąż naprawdę zaskoczył swoją żonę>>Więcej o:
Komentarze (43)
Islamiści z Boko Haram porwali kolejnych zakładników? Zaginęło 185 osób, głównie kobiet i dzieci
Zaloguj się
 • bcax

  0

  powinni zmienić nazwę na Zboko Harem

 • agent-0700

  0

  A wystarczy napisać artykuł o dużych złożach ropy w Nigerii.

 • kindziuk_w_plastrach

  0

  Zupełny brak poszanowania dla życia - Chiny, bliski wschód, Afryka, Rosja - islam to tylko katalizator

 • farkan

  Oceniono 3 razy 1

  wczoraj Zee News podala iz isis scielo glowy 150 kobietom(w tym kobietom w ciazy) za odmowe poslubienia jihadistow.
  w swietle prawa islamskiego branie kobiet w niewole(oczywiscie niewiernych) i ich sprzedaz jest Halal. tak przeciez postepowal ich prorok.
  isis opublikowalo nowy film z ich masowych egzekucji - dostepny na Daily Mail.

 • abstracto

  Oceniono 18 razy 18

  To już nie są ludzie. Wypisali się z gatunku. Czesać ołowiem, gdy tylko się pokażą.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz -1

  Nie islamiści, nie muzułumanie, nie mahometanie .... trzoda lub bydło, nazywajmy ich po imieniu.

 • goya66

  Oceniono 2 razy 0

  Jaka w nich moc,dupę zasłoni to moc -niech zdejmie gacie!!-widzi strach przed światem .

 • merrychrist

  Oceniono 3 razy 3

  I w końcu wiadomo o co chodzi tym islamskim bandytom. Tylko o seks i darmowych pracowników (niewolników). A cała reszta to tylko zasłona dymna. Fajnie sobie to Mahomet wymyślił można gwałcić i mordować w imię religii.

 • gienekkoksiak

  Oceniono 2 razy 0

  zBoko Harem... I wszystko jasne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX