Podatnicy będą nadal sponsorować emerytury księży. Kard. Nycz "umówił się z rządem", że sprawę Funduszu odkładają o rok

17.12.2014 16:47
Kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser na Marszu Świętości Życia, marzec 2013

Kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser na Marszu Świętości Życia, marzec 2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu Kościelnego odkładamy do stycznia 2016 r. - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśnił, że jest to temat skomplikowany i nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej.
Rozmowy na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. trwają od 2012 r. Metropolita warszawski poinformował, że niedawno spotkał się w tej sprawie z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim: - Trzymamy się tego, co ustaliliśmy z poprzednimi ministrami - dodał.

Jak podkreślił, sprawę Funduszu komplikują zmiany szefów MAC. - Drugim argumentem, który uznaliśmy za słuszny, był fakt, że ta tematyka nie jest dobra, by dać ją na pożarcie w kampanii wyborczej - wyjaśnił kard. Nycz. Podkreślił, że jest to problem bardzo skomplikowany - przejście z Funduszu Kościelnego na odpis zakłada m.in. wypracowanie klarownego sposobu pomagania w ubezpieczeniach rentowych misjonarzy i sióstr klauzurowych.

Dodał, że kolejnym problemem są Kościoły mniejszościowe, które obawiają się, że przejście na nowy system przy niewielkiej liczbie wiernych spowoduje trudności w finansowaniu działań, które do tej pory pokrywane były z Funduszu Kościelnego.

- Kościół katolicki nie chce zachować się w taki sposób, że załatwi swoje, a reszta go nie interesuje. Zawsze było tak, że np. przy wprowadzeniu katechezy do szkół czy w innych kwestiach, szliśmy razem. Stąd też umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu odłożymy do 1 stycznia 2016 r. - powiedział.

- To nie jest przerwanie, jest to tylko odłożenie - zaznaczył kard. Nycz.

Rząd ustępuje księżom od początku 2012

Przypomnijmy: chodzi o planowaną przez rząd już w exposé premiera Tuska jesienią 2011 likwidację Funduszu Kościelnego, który gwarantuje duchownym emerytury, choć nie odprowadzają oni składek - na świadczenia dla nich zrzucają się podatnicy. Negocjacje trwają od początku 2012 roku. Kościół katolicki i inne kościoły nie chciały się bowiem zgodzić na pierwotnie proponowany przez rząd odpis w wysokości 0,3 proc. i żądały 1 proc. Na czele kościelnych negocjatorów stanął kard. Nycz, który dzięki swoim dobrym kontaktom z rządzącymi miał wynegocjować więcej niż 0,3 proc. I w końcu, mimo ostrego sprzeciwu ministra finansów, rząd jednak zmiękł i w lutym 2013 roku zaproponował "roboczy kompromis": 0,5 proc. Państwo przez trzy lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.

Pod koniec lipca 2013 roku MAC ogłosiło konsultacje ws. projektu. W sierpniu Episkopat przesłał do resortu pismo, w który uznał, że "nie osiągnięto konsensusu", "strona kościelna zgłosiła szereg zastrzeżeń", a "projekt należy uznać za nieuzgodniony i niepoprzedzony zawarciem stosownej umowy". Biskupi wytknęli również, że wciąż nie rozliczono Funduszu Kościelnego. "Uważamy, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie" - pisali wtedy biskupi.

Co więcej, w przyszłym roku księża mają dostać od podatników "podwyżkę": na Fundusz Kościelny rząd przeznaczył w tym roku ok. 95 mln zł. W przyszłym będzie to o ponad 23 mln zł więcej - czytaj >>>

Komentarze: Kościół nie powinien dostać żadnych odpisów

Choć rząd wciąż ustępuje przedstawicielom Kościoła, komentatorzy są zdania, że odpis od podatku to i tak za duży i niezrozumiały przywilej: budżet i tak zostanie bez przyczyny pozbawiony części środków na rzecz duchownych, którzy nadal nie będą ponosili kosztów swoich świadczeń emerytalnych.

"Skoro państwo wciąż czuje się zbyt biedne, by zadbać o emerytury np. matek, które rzuciły pracę, by zajmować się ciężko chorymi dziećmi, dlaczego miałoby opłacać składki za misjonarzy i zakonników?" - pisała Agata Nowakowska w "Gazecie Wyborczej".

- Rząd ma podstawy prawne do tego, żeby zmiany systemu finansowania Kościoła wprowadzić jednostronnie - mówił z kolei niedawno w TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. - Oczywiście, strona kościelna odgraża się, że pójdzie do Trybunału. A idźcie sobie, państwo!

Do przeanalizowania zostają wciąż m.in. kwestie ubezpieczeń zdrowotnych dla kleryków seminariów duchownych, wysokości kwoty gwarantowanej dla Kościołów, okresu przejściowego między przepisami i możliwości przekazywania odpisu podatkowego na dwa Kościoły w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, z których każdy jest innego wyznania.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 82 razy 78

  ŻYJĄ na krzywy ryj na koszt społeczeństwa i żyć będą, przecież rządzą .

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 60

  Co się odwlecze to nie uciecze , po wyborach zero kasy dla klechów z państwowej kasy pogonić ich ze szkół , niech płacą ze swoich pieniędzy katechetom

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 60 razy 58

  Rozmowy na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. trwają od 2012!!!
  -------
  no i potrwają bo wówczas by się okazało ilu jest prawdziwych katolików w Polsce, myślę że jest to już mniej niż 50% społeczeństwa (nie mowie o katolikach na pokaz) i dlatego wielebni tak się boją tego podatku bo z czego będą wtedy finansować limuzyny, alkohole i marmurowo-zlocone Świątynie Próżności?

 • eclipse23

  Oceniono 51 razy 47

  czy ta pedofilska firma w koncu zacznie sama na siebie zarabiac?

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 37

  Jaki skomplikowany temat , zero finansowania klechów przez państwo i tyle , żadne komplikacje

 • Danuta Śniegowska

  Oceniono 33 razy 33

  a może powinni z tacy odkładać na własne emerytury?
  obraża mnie, że musze płacić na tę czarno-purpurową bandę, która jest propisowsaka, antykatolicka, antyludzka i wredna!

 • 11111

  Oceniono 32 razy 30

  Jednak Klechociak Złośliwy Czarny jest nieuleczalny. Panie Nycz odczep się pan od pieniędzy podatnika dobrze ???.
  Podatnicy wciąż będą sponsorować emerytury księży. Kard. Nycz "umówił się z rządem", że sprawę Funduszu odkładają o rok
  Na który rok panie Nycz ????. Za sto lat a może dwieście ???.
  Na Wyciskarkę Do Cytryn dostaliście już 16 milionów i jeszcze wam mało ???.
  Idź pan po pieniądze do Watykanu a nie wyłudzasz pan od biednych Polaków !!!.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 32 razy 28

  Do wszystkich wyznawców Platformy Obywatelskiej.
  Nie łudźcie się. Wasza Partia po wyborach nie zabierze czarnym ani grosza. PO jest liberalna z tym, że religia zostanie w szkołach, krzyży w urzędach nadal będzie więcej niż godeł a czarni NIGDY nie będą rozliczać się ze swych pieniędzy. Bo to są "wartości" nadrzędne... I dla PO i dla PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje