Podatnicy będą nadal sponsorować emerytury księży. Kard. Nycz "umówił się z rządem", że sprawę Funduszu odkładają o rok

17.12.2014 16:47
Kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser na Marszu Świętości Życia, marzec 2013

Kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser na Marszu Świętości Życia, marzec 2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu Kościelnego odkładamy do stycznia 2016 r. - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśnił, że jest to temat skomplikowany i nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej.
Rozmowy na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. trwają od 2012 r. Metropolita warszawski poinformował, że niedawno spotkał się w tej sprawie z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim: - Trzymamy się tego, co ustaliliśmy z poprzednimi ministrami - dodał.

Jak podkreślił, sprawę Funduszu komplikują zmiany szefów MAC. - Drugim argumentem, który uznaliśmy za słuszny, był fakt, że ta tematyka nie jest dobra, by dać ją na pożarcie w kampanii wyborczej - wyjaśnił kard. Nycz. Podkreślił, że jest to problem bardzo skomplikowany - przejście z Funduszu Kościelnego na odpis zakłada m.in. wypracowanie klarownego sposobu pomagania w ubezpieczeniach rentowych misjonarzy i sióstr klauzurowych.

Dodał, że kolejnym problemem są Kościoły mniejszościowe, które obawiają się, że przejście na nowy system przy niewielkiej liczbie wiernych spowoduje trudności w finansowaniu działań, które do tej pory pokrywane były z Funduszu Kościelnego.

- Kościół katolicki nie chce zachować się w taki sposób, że załatwi swoje, a reszta go nie interesuje. Zawsze było tak, że np. przy wprowadzeniu katechezy do szkół czy w innych kwestiach, szliśmy razem. Stąd też umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu odłożymy do 1 stycznia 2016 r. - powiedział.

- To nie jest przerwanie, jest to tylko odłożenie - zaznaczył kard. Nycz.

Rząd ustępuje księżom od początku 2012

Przypomnijmy: chodzi o planowaną przez rząd już w exposé premiera Tuska jesienią 2011 likwidację Funduszu Kościelnego, który gwarantuje duchownym emerytury, choć nie odprowadzają oni składek - na świadczenia dla nich zrzucają się podatnicy. Negocjacje trwają od początku 2012 roku. Kościół katolicki i inne kościoły nie chciały się bowiem zgodzić na pierwotnie proponowany przez rząd odpis w wysokości 0,3 proc. i żądały 1 proc. Na czele kościelnych negocjatorów stanął kard. Nycz, który dzięki swoim dobrym kontaktom z rządzącymi miał wynegocjować więcej niż 0,3 proc. I w końcu, mimo ostrego sprzeciwu ministra finansów, rząd jednak zmiękł i w lutym 2013 roku zaproponował "roboczy kompromis": 0,5 proc. Państwo przez trzy lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.

Pod koniec lipca 2013 roku MAC ogłosiło konsultacje ws. projektu. W sierpniu Episkopat przesłał do resortu pismo, w który uznał, że "nie osiągnięto konsensusu", "strona kościelna zgłosiła szereg zastrzeżeń", a "projekt należy uznać za nieuzgodniony i niepoprzedzony zawarciem stosownej umowy". Biskupi wytknęli również, że wciąż nie rozliczono Funduszu Kościelnego. "Uważamy, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie" - pisali wtedy biskupi.

Co więcej, w przyszłym roku księża mają dostać od podatników "podwyżkę": na Fundusz Kościelny rząd przeznaczył w tym roku ok. 95 mln zł. W przyszłym będzie to o ponad 23 mln zł więcej - czytaj >>>

Komentarze: Kościół nie powinien dostać żadnych odpisów

Choć rząd wciąż ustępuje przedstawicielom Kościoła, komentatorzy są zdania, że odpis od podatku to i tak za duży i niezrozumiały przywilej: budżet i tak zostanie bez przyczyny pozbawiony części środków na rzecz duchownych, którzy nadal nie będą ponosili kosztów swoich świadczeń emerytalnych.

"Skoro państwo wciąż czuje się zbyt biedne, by zadbać o emerytury np. matek, które rzuciły pracę, by zajmować się ciężko chorymi dziećmi, dlaczego miałoby opłacać składki za misjonarzy i zakonników?" - pisała Agata Nowakowska w "Gazecie Wyborczej".

- Rząd ma podstawy prawne do tego, żeby zmiany systemu finansowania Kościoła wprowadzić jednostronnie - mówił z kolei niedawno w TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. - Oczywiście, strona kościelna odgraża się, że pójdzie do Trybunału. A idźcie sobie, państwo!

Do przeanalizowania zostają wciąż m.in. kwestie ubezpieczeń zdrowotnych dla kleryków seminariów duchownych, wysokości kwoty gwarantowanej dla Kościołów, okresu przejściowego między przepisami i możliwości przekazywania odpisu podatkowego na dwa Kościoły w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, z których każdy jest innego wyznania.

Zobacz także
 • Księża chcieliby dostawać od państwa 130 mln zł Kościoły dostaną "podwyżkę". W 2015 r. państwo przeznaczy na Fundusz Kościelny ponad 118 mln zł
Komentarze (62)
Podatnicy będą nadal sponsorować emerytury księży. Kard. Nycz "umówił się z rządem", że sprawę Funduszu odkładają o rok
Zaloguj się
 • bylypisior

  0

  Za co płacą podatnicy Kościołowi?
  www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=759527344133853&id=392285540858037¬if_t=like

 • Stanislaw Debek

  0

  Oj fakiba jestem za. ale o jakich wyborach myślisz bo chyba nie w 2015 r.Te jeżeli wygra PO będzie to samo a PiS jeszcze gorzej ,ci dadza jeszcze wiecej

 • louisciffer

  0

  wyglągają jak śmieszne kacyki PZPRowskie na trybunie (trybuna czy ambona jeden ch..)

 • Marek Lorkowski

  0

  Ale wam Rząd dał prezent Świąteczny, nieroby żyjecie za krzywdę ludzką.Tak skończyć z finansowaniem Kościoła, księży zabrać im wszystkie przywileje.Do roboty zagonić tą sektę rozpustników, pedofilii itp. Niech jadą do Państwa Islamskiego to trochę będzie ich mniej, niech tam głoszą swoje herezje.

 • 66ab

  Oceniono 1 raz 1

  Demokracja – system rządów i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli. Nikt tej większości nie pytał czy chce zapier.......... do 67, ale mniejszość purpuratów (obywateli o podwójnym obywatelstwie) decyduje, że będzie pasożytować na tej całej reszcie.

 • leo2rys2

  Oceniono 3 razy 3

  Lemingi,kto rządzi ?.Nie wiecie,to wam należy przypomnieć - rząd sprawuje POpierana przez was PełOwsko buraczana koalicja która ku waszemu zadowoleniu finansowo do samej skóry strzyże wasze stadko owieczek i baranków !.

 • 1997linda

  Oceniono 4 razy 2

  PRL placil duchownym na emerytury w zamian za konfiskate majatku Kosciola jako rekompensate!!!!!!!!!!! Skoro Kosciol odzyskal z nawiazka skonfiskowany majatek to panstwo nie powinno dalej rekompensowac KK, no bo niby za co????????? To jest czysta logika!!!!!!! No ale w Polsce to logiki nie szukaj.............

 • candid13

  Oceniono 3 razy 1

  Jakiej wysokosci te emeryturki, bo glodziowiFLASZE

  wyliczona skromna sumke 67 000 zl miesiecznie !!!

 • almagus

  Oceniono 2 razy 2

  .Oczekiwanie i ssanie.

  Niecierpek cierpi ssany przez mszycę.
  Nasionka wyrzuca przez to za granicę.
  Co tam dolecieć, ssać co rośnie ledwo.
  Mrówki zaniosą to ssące ścierwo.

  Jakie to Polskie, jakie to swojskie?

  Kto tymi mszycami ogólnie wiadomo.
  Klerykalny kraj zastępuje ZOMO.
  Skrzydełek dodaje urzędas co sprzyja,
  Polaka radny z nalepką Maryja.

  2013-09-08 almagus
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje