RMF FM: Tusk ostro skrytykowany w Brukseli. Źródła: Słaby dokument, ogólniki o Ukrainie

Donald Tusk szykuje pierwszy szczyt Rady Europejskiej jako jej szef. I już zaliczył pierwszą poważną wpadkę - informuje RMF FM. Były polski premier miał na nadchodzące spotkanie przygotować bardzo słaby dokument.
O wpadce Tuska donosi z Brukseli korespondentka RMF FM. Dokument, który przygotował były polski premier - czyli projekt końcowego wspólnego stanowiska szczytu wraz z wnioskami - jest bardzo skrótowy.

Według "Rzeczpospolitej" to "trzystronicowy, bardzo oszczędny w słowach dokument", a jego zawartość krytycznie oceniają indagowani przez RMF FM unijni dyplomaci i byli europosłowie.

Wśród tych ostatnich zwłaszcza Paweł Kowal, znany specjalista od polityki ukraińskiej, utyskiwał na ogólnikowość projektu w kwestii naszego wschodniego sąsiada. Dokument wymienia Ukrainę i Rosję w samych ogólnikach i wzywa do wdrażania planu pokojowego z Mińska, nie czyniąc rozróżnienia między agresorem a ofiarą.

Tusk nie chce Poroszenki na szczycie Rady UE?

RMF FM twierdzi też, że Tusk nie chciał, by na szczyt zapraszać ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę. Miał obawiać się, że inni przywódcy, w tym Angela Merkel, uznają go za zbyt mocno zaangażowanego w kwestie ukraińskie. Były polski premier chce podobno uniknąć sytuacji, w której Poroszenko - nie pierwszy raz - wpływałby na kształt zapisów szczytu ws. Ukrainy i w efekcie tworzone byłyby zobowiązania, których Bruksela potem nie będzie mogła dotrzymać. To, że Poroszenko zaproszenia nie dostał, potwierdziło - nieoficjalnie - Polskie Radio, a podkreślał to też na Twitterze brukselski korespondent "Gazety Wyborczej", Tomasz Bielecki:

Sam Tusk ani wczoraj wieczorem, ani dziś nie ustosunkował się do tych informacji. Opublikował tylko na Twitterze informację o planowanym porządku szczytu oraz zapowiedź skoncentrowania się na nim nad inwestycjami w Europie i przedyskutowania kwestii ukraińskiej. Poinformował też o "kolejnej dobrej" rozmowie telefonicznej z Poroszenką:Więcej o:
Komentarze (246)
RMF FM: Tusk ostro skrytykowany w Brukseli. Źródła: Słaby dokument, ogólniki o Ukrainie
Zaloguj się
 • 0

  W Radzie, której przewodniczy Tusk, każdy z członków jest obdarzony prawem weta, jak, wypisz wymaluj, za naszej sarmackiej Najjaśniejszej było i bywało. Tusk, jeśli swym słowem nie przekona, jest wobec liberum veto jako to dziecię w kołysce, o czym takiemu Kowalowi czy Gowinowi lub agentowi Tomkowi. niedawnemu posłowi spod znaku PiS brak wiedzy.

 • franek-janek

  0

  To czychanie na Tuska wpadki jest takie nasze, polskie. Pewnie jest specjalny wyslannik do Brukseli by te wpadki lapac, bo jak nie to go odwolaja i straci dobra robote.

 • Wiesław Dębski

  Oceniono 1 raz -1

  Z tą polskością Tuska to bym nie przesadzał.Merkel wiedziała kogo ma posadzić na to stanowisko.Tusk Merkel sie nie sprzeciwi.Co bratanek to bratanek.

 • jerzy.kubiszewski

  0

  Pan Kowal dązy do wciagniecia polski do wojny z Rosją i krytykuje wszystko to co jest nie jego spomysli. Panie Kowal radzę Panu zgodnie z ukrainskim powiedzonkiem "nakiń sraku na kulbaku i w ataku " na Debalcewo tam niech Pan pokaze swoje zamiłowanie do wojaczki.

 • stupid_writer

  Oceniono 4 razy 0

  Jak dotad, to pierwszy Polak na tak wysokim stanowisku! Jest nadzieja, ze Europa zmieni o nas zdanie! Ale to "katodziadowstwo" będzie go wysmiewac, bo to nie ICH idol! Wola pedalow i zlodzieji, ale "prawych"!

 • jasio_kowalczykover

  Oceniono 1 raz -1

  Tuskaczenka poszedł do Brukseli dla kapuchy - jego pensja wzrosła z €60K do €300K, ale to ten sam facio po historii, który się "poświęcił" dla Polaków, a przecież mógł uczyć historii dzieci w podstawówce :)

 • domektomek

  Oceniono 5 razy 1

  I zaczyna się.
  Przypomnę, że na 3 miesiące przed kandydowaniem Tusk w rankingach europejskich polityków był nierozpoznawalny. A to oznaczało jego niezwykłą mierność w angażowaniu się w sprawy europejskie. Wywindowany z nieznanego nam powodu przez Merkel Tusk nadal pozostaje tą samą miernotą co w Polsce. U nas utrzymanie stanowiska zawdzięczał intrygom, w Unii to nie ta liga.
  Jestem przekonany że Tusk odejdzie z Unii w niesławie.

 • tupolew71

  Oceniono 6 razy 2

  Przecież Tusk zawsze był leniem śmierdzącym. Rzetelnej pracy nigdy nie doświadczył.

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 0

  kiedy się wreszcie nauczy angielskiego ???????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX