Białorusin przekazywał WSI informacje z ZSRR. Wyłudził 319 tys. dolarów i 18 tys. euro. Dostał 7 lat więzienia

15.12.2014 12:54

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Siedem lat więzienia dla obywatela Białorusi Aleksandr L. za to, że pozorując współpracę wywiadowczą z WSI, przekazał im bezwartościowe informacje, wyłudzając od nich 319 tys. dolarów i 18 tys. euro.
Aleksandr L. popełnił przestępstwo dezinformacji wywiadowczej, jak orzekł dziś Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddając usługi wywiadowcze RP, wprowadzał w błąd przez dostarczanie podrobionych lub przerobionych dokumentów. Jest też winny doprowadzenia WSI do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem". Według wyroku Białorusin nie jest winny udziału w obcym wywiadzie - jak chciała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

L. podawał informacje z czasów ZSRR

L. został pozyskany do tajnej współpracy z WSI za wynagrodzeniem i od 1999 r. do 2007 r. "pozorował oddawanie usług wywiadowczych", jak wynika z jawnej sentencji. Uzasadnienie wyroku sąd utajnił.

L. przekazywał WSI nieprawdziwe informacje, jak np. wiadomość o rzekomych agentach białoruskich, uplasowanych w najważniejszych instytucjach państwa polskiego. Sąd ujawnił, że zmusiło to WSI do "nieefektywnych działań operacyjnych".

Będzie apelacja. Prokuratura żąda 8 lat więzienia

Ponadto L. przekazał fałszywą listę oficerów białoruskich służb specjalnych oraz inne rzekome tajne dokumenty Białorusi. Sąd ujawnił, że w istocie były to przerobione materiały ogólnodostępne, pochodzące m.in. z czasów ZSRR.

Wyrok jest nieprawomocny. Apelację zapowiedziała i obrona, i prokuratura, która będzie domagała się uznania udziału L. w obcym wywiadzie (żądała za to 8 lat więzienia). Podsądnemu, który odpowiadał z aresztu, groziło do 10 lat więzienia. Akt oskarżenia wpłynął do sądu w lutym br. Proces ruszył w czerwcu br.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Inna twarz konfliktu w Donbasie [ZDJĘCIA AGENCJI REUTERA]>>Zobacz także
Komentarze (61)
Białorusin przekazywał WSI informacje z ZSRR. Wyłudził 319 tys. dolarów i 18 tys. euro. Dostał 7 lat więzienia
Zaloguj się
 • Grand Granada

  0

  Właśnie mamy takich przezornych inteligentnych polityków w rządzie którzy dadzą sie oszukać prostemu Białorusinowi. Parodia tego jeszcze nie grali.

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 1 raz 1

  Jak latwo polskie organa wywiadu wykolowac...pewnie zabraklo fachowcow, a etety obsadzili
  czlonkowie kolek rozancowych, radia z ryjem itp... odpady!

 • edi54

  0

  Prze taki idiotyczny wyrok mogę jedynie współczuć moim Rodakom na Białorusi . Ich los jest wystarczajaco ciężki by ich dodatkowo pogrążać. Staną się przedmiotem działań retorsyjnych ze strony rządu Białorusi. Inna sprawa to "jakosc " polskich służb kontrwywiadu - płakać sie chce.

 • lled

  0

  dlaczego jezeli ktos popelnil przestepstwo poza granicami kraju podaja jego pelne imie i nazwisko wraz ze zdjeciem? a w Polsce chronia bandytow?

 • doomsday

  Oceniono 2 razy 2

  Po 1989 roku do pracy w wywiadzie i kontrwywiadzie cywilnym i wojskowym zaprzestano przyjmować Polaków. Agencje te stały się ciepłą przechowalnią dla żydowskich rodzinnych klanów z historią służby w stalinowskiem UB w tle. Ci ludzie nie mają czystych intencji i patriotyzmu. Pozorują pracę, albo wręcz okradają podatnika. Do tego dochodzą problemy genetyczne. Oficerowie tychże służb są potomkami zamknietych klanów rodzinnych, gdzie każdy wzajemnie jest bliskim kuzynem. Zmiany genetyczne w takiej populacji atakuja min. rozwój mózgu, co się przejawia debilizmem, kretynizmem i Zespołem Downa.

 • zbycholik

  Oceniono 1 raz 1

  Chwila, chwila... A co się z nim działo po 2007 roku...? Schował się za Antkiem Policmajstrem...? Czy za paczkami dolarów od usamanów...? A może był "oporny" i nie chciał wrócić pod oko Łukaszenki...?

 • vomitorium1

  Oceniono 1 raz 1

  Wsi spokojna, wsi wesoła!
  Który głos twej chwale zdoła?
  Kto twe wczasy, kto pożytki
  Może wspomnieć zaraz wszytki?
  (jan kochanowski)

 • obywatel_tomek

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli ze przyznają sie ze przez 8 lat byli idiotami? Pi...olenie! Zawiazali spółkę i dymali skarb państwa 8 lat.ot co..

 • ucago

  Oceniono 4 razy 2

  A nasza WSI po ośmiu latach się zbudziła z rękami w sraczu i za to niekorzystne rozporządzenia mieniem powinien odpowiedzieć szef tej firmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje