Białorusin przekazywał WSI informacje z ZSRR. Wyłudził 319 tys. dolarów i 18 tys. euro. Dostał 7 lat więzienia

15.12.2014 12:54
Sąd

Sąd (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Siedem lat więzienia dla obywatela Białorusi Aleksandr L. za to, że pozorując współpracę wywiadowczą z WSI, przekazał im bezwartościowe informacje, wyłudzając od nich 319 tys. dolarów i 18 tys. euro.
Aleksandr L. popełnił przestępstwo dezinformacji wywiadowczej, jak orzekł dziś Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddając usługi wywiadowcze RP, wprowadzał w błąd przez dostarczanie podrobionych lub przerobionych dokumentów. Jest też winny doprowadzenia WSI do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem". Według wyroku Białorusin nie jest winny udziału w obcym wywiadzie - jak chciała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

L. podawał informacje z czasów ZSRR

L. został pozyskany do tajnej współpracy z WSI za wynagrodzeniem i od 1999 r. do 2007 r. "pozorował oddawanie usług wywiadowczych", jak wynika z jawnej sentencji. Uzasadnienie wyroku sąd utajnił.

L. przekazywał WSI nieprawdziwe informacje, jak np. wiadomość o rzekomych agentach białoruskich, uplasowanych w najważniejszych instytucjach państwa polskiego. Sąd ujawnił, że zmusiło to WSI do "nieefektywnych działań operacyjnych".

Będzie apelacja. Prokuratura żąda 8 lat więzienia

Ponadto L. przekazał fałszywą listę oficerów białoruskich służb specjalnych oraz inne rzekome tajne dokumenty Białorusi. Sąd ujawnił, że w istocie były to przerobione materiały ogólnodostępne, pochodzące m.in. z czasów ZSRR.

Wyrok jest nieprawomocny. Apelację zapowiedziała i obrona, i prokuratura, która będzie domagała się uznania udziału L. w obcym wywiadzie (żądała za to 8 lat więzienia). Podsądnemu, który odpowiadał z aresztu, groziło do 10 lat więzienia. Akt oskarżenia wpłynął do sądu w lutym br. Proces ruszył w czerwcu br.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Inna twarz konfliktu w Donbasie [ZDJĘCIA AGENCJI REUTERA]>>Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 98 razy 72

  W tytule:
  Białorusin przekazywał WSI informacje z ZSRR. Wyłudził 319 tys. dolarów i 18 tys. euro. Dostał 7 lat więzienia
  W tekście
  L. został pozyskany do tajnej współpracy z WSI za wynagrodzeniem i od 1999 r. do 2007 r. "pozorował oddawanie usług wywiadowczych", jak wynika z jawnej sentencji.
  =====================================================================
  To WSI się nie zorientowała, że w latach 1998-2007 ZSRR już nie istniał?

 • a-z2005

  Oceniono 79 razy 59

  Facet dymał przez lata Dukaczewskiego i resztę dyżurnych "ekspertów" od służb specjalnych z programów Olejnik, Pochamke, Durczoka etc. Fachowcy "upominający się o swoje dobre imię", sierotki skrzywdzone przez Antka. Buhhhahha. Wypieprzenie ich ze służby - wiekopomna strata dla Polski. Buhhha hhha.

 • krys_76

  Oceniono 60 razy 54

  Przecież w jego działaniu nie ma żadnego przestępstwa. Skoro kretyni z naszego wojska płacili mu ciężkie (bo nie swoje, tylko podatnika) pieniądze za głupoty, które im opowiadał to niby dlaczego miał nie opowiadać. Przecież każdy ma prawo opowiadać głupoty. 7 lat nie odsiedzi bo za miesiąc dwa Białorusini przyskrzynią jakiegoś naszego szpiega w rajtuzach, w przeciwieństwie do nas udowodnią mu szpiegostwo i ten koleś pójdzie po cichu na wymianę. Ale sytuacja lepsza niż ze Zmienników albo Wojaka Szwejka.

 • krys_76

  Oceniono 43 razy 41

  Nieźle wydymał naszych "ekspertów". Z naszymi "ekspertami" zwłaszcza tymi mundurowymi tak zwykle bywa. Nie kapnęli się, że sprzedaje im projekty radzieckiej broni z czasów II Wojny i to jeszcze skserowane z archiwalnych numerów "Żołnierza Polskiego". Ale kasę podatnika brać potrafią.

 • anty_globalista

  Oceniono 40 razy 38

  Macierewicz ze śmiechu turla się po dywanie prezesa jak lessi.

 • krys_76

  Oceniono 45 razy 35

  No tak, to się teraz nazywa Agencja Wywiadu. Ostatnio w jakiejś gazecie nawet niedorozwinięty syn Wałęsy się chwalił, że tam pracuje.

 • wariant_b

  Oceniono 35 razy 33

  A to gapa - WSI zlikwidowano w 2006, a on dalej przekazywał.
  Ciekawe komu, bo mam tu pewne podejrzenia.

 • dziadekjam

  Oceniono 37 razy 29

  Aleksandr L. popełnił przestępstwo dezinformacji wywiadowczej, jak orzekł dziś Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddając usługi wywiadowcze RP, wprowadzał w błąd przez dostarczanie podrobionych lub przerobionych dokumentów. Jest też winny doprowadzenia WSI do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem"
  =======================================================================
  Co za bzdury?! < Jest też winny doprowadzenia WSI do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem">?! To WSI przez 8 lat płaciło mu za lewe, niezweryfikowane, informacje?!
  <L. został pozyskany do tajnej współpracy z WSI za wynagrodzeniem i od 1999 r. do 2007 r. "pozorował oddawanie usług wywiadowczych", jak wynika z jawnej sentencji.>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje