Kurs rubla dalej spada. Ekspert: Fala podwyżek dopiero wzbiera. Odczują to sprzedawcy w Polsce

12.12.2014 16:38
Rekordowo niski kurs rubla

Rekordowo niski kurs rubla (Alexander Zemlianichenko / AP (AP Photo/Alexander Zemlianichenko))

Najniższy od lat kurs rubla, spadek cen ropy i embargo na zachodnią żywność. Putin obiecał Rosjanom, że będą się bogacić, jednak kryzys pokazał, że to mało realne zapewnienie. - Siła nabywcza Rosjan spadła o połowę - tłumaczył w rozmowie z Tokfm.pl Sebastian Płóciennik z PISM.
Zobacz także
Komentarze (60)
Kurs rubla dalej spada. Ekspert: Fala podwyżek dopiero wzbiera. Odczują to sprzedawcy w Polsce
Zaloguj się
 • c.bolek

  0

  "Rząd stara się też pomóc, obiecując firmom dotkniętym przez - zwłaszcza finansowe - sankcje."

  Jedyne co można z trudem zrozumieć z tego dziwacznego zdania to to, że "rząd stara się pomóc obiecując firmom [...] sankcje."

  Kolejny raz widać, że dzinnikarz (lub asystent asystenta) napisał ale nie miał czasu przeczytać. Albo przeczytał co napisał ale nie zrozumiał :-(

 • dar61

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze mnie ciekawiło łatwe zamienianie przez ekonomistów i ... ekonomów pojęć „strata" i „brak spodziewanego zysku".

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 10 razy -2

  Urrraaa ! Putlerowcy, komsomolcy, stalinowcy - rublej i wodki u nas mnoga ! Dlja wsjech chwatit. Na )(uj nam dolary.

 • jjt23

  Oceniono 29 razy 11

  Miejmy nadzieję, że kolejna pomarańczowa rewolucja tym razem z Moskwie, zmiecie soldateskę Putina ze stołków. Złodzieje spod znaku ciemnej, czerwonej gwiazdy trafią tam, gdzie ich miejsce, czyli do więzienia.

 • blski

  Oceniono 12 razy 6

  Kazda tak dramatyczna zmiana czy to ceny ropy, czy kursu waluty jest okazja do zarobienia znacznych pieniedzy.
  Jesli chodzi o rope naftowa to jej prawdziwa cena musi byc zwiazana z cena zastepczych zrodel energii (gazu, wegla) uwzgledniajac poprawke na koszt oczyszczania spalin szczegolnie odnosnie wegla. Cene ropy dyktuje Arabia Saudyjska, inni producenci ropy, na ogol popmpuja ile sie da, bo na tym opiera sie ich budzet, SA ma olbrzymie nadwyzki kapitalu i w konsekwencji oszczednosci i to oni zwykle zwiekszajac lub ograniczajac swa produkcje reguluja cene. Od lat utrzymuja cene 100 US$ i na niej inne kraje opieraja swoj budzet. Jaki jest powod dla ktorego SA pozwolila na tak dramatyczny spadek, najprawdopodobniej jest to rzeczywiscie wojna przeciwko Putinowi, ale jej celem moze byc powstrzymanie eksploatacji gazu lupkowego i nowych drogich pod wzgledem wydobycia zrodel ropy w USA i Kanadzie. Wplyw ma tez spowolnienie (czy recesja) swiatowej gospodarki. Jak dlugo niskie ceny sie utrzymaja, to zalezy od sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Konflikt z Iranem, lub zamieszanie polityczne w Arabii Saudyjskiej i w ciagu kilku dni cena wzrosnie astronomicznie.
  Jakiekolwiek by nie byly przczyny to jest to okazja do zarobienia powaznych pieniedzy. Niezlym sposobem jest kupienie kontraktu z dostawa w np wrzesniu (koszt tranzakcji jest minimalny, ale wymagana jest suma na ogol 20% wartosci kontraktu [depozyt] kontrakt 1000bar. po $60 to $60000 czyli ok. $12000 depozytu). Eksperci nie spodziewaja sie wzrostu ceny przez nastepne pol roku, ale gdyby oni byli dobrymi ekspertami, to nie byliby ekspertami (eksperci nie ryzykuja swoich pieniedzy, a zarabiaja na publikowaniu swych "madrosci").
  Politycy i duze banki maja wiekszy wplyw na relacje walut dlatego tez spekulacja nimi jest jeszcze bardziej uzalezniona od polityki.
  Jesli chodzi o Rosje i Putina, to przyszlosc zalezy od tego czy Rosjanie beda wierzyli swym przywodcom. Jezeli uda im sie przedstawic ten kryzys w formie wojny, to wladza Putina sie umocni. Spadek wartosci rubla i wzrost oprocentowania moze powstrzymac odplyw kapitalu i wzrost inwestycji wewnatrz kraju i w konsekwencji byc korzystne dla kraju.

 • googleon

  Oceniono 22 razy -2

  Coś mało ostatnio novinek z Czech.

  Parlament czeski przegłosował likwidację części poligonu w Brdach.
  W Brdach Jankesi mieli instalowac radar tarczy anty-rakietowej.
  Teraz pewno postawią w Kiejkutach.

  Reorientacja strategiczna Czech.

  domaci.ihned.cz/c1-63250250-poslanci-zrusili-vojensky-ujezd-v-brdech-armada-jej-pry-nepotrebuje

 • boguslawbch6808

  Oceniono 21 razy 13

  Najlepiej wyjdą na tej zadymie Chińczycy. Może Pu-Tin to jest jakiś chiński agent?

 • 31.februarius

  Oceniono 17 razy 1

  "Premier Dmitrij Miedwiediew ocenił straty całej Unii Europejskiej z powodu mniejszej sprzedaży do Rosji na 40-50 miliardów euro rocznie i są to rachunki dość prawdopodobne"

  Wikciu, no wiesz, jak mogłaś!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje