Sikorski: PiS atakuje mnie za swoje problemy. Polityka krajowa jest brutalniejsza od zagranicznej, tęsknię za MSZ

- Jeśli chodzi o krajowe rozliczenia paliwowe, to na 460 posłów jestem 391., jeśli chodzi o sumy rozliczeń. PiS atakuje mnie za swoje problemy - zaznaczył w programie "Fakty po faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do sprawy tzw. kilometrówek. - Polityka krajowa jest znacznie brutalniejsza od zagranicznej - dodał były szef polskiej dyplomacji, przyznając, że tęskni za MSZ.
Tygodnik "Wprost" napisał w tym tygodniu, że Sikorski jeszcze jako minister spraw zagranicznych pobierał z kancelarii Sejmu pieniądze jako zwrot kosztów za używanie prywatnych aut do poselskich wyjazdów. Działo się tak, choć jako szef MSZ miał do dyspozycji samochód służbowy i ochronę BOR. Sikorski bronił się później, że wykorzystywał jedną trzecią limitu kilometrowego przeznaczonego na podróże krajowe posła. Czytaj więcej >>

Marszałek o sprawę był pytany także dzisiaj w TVN24. - Ustalmy jedno. To ja ujawniłem pełne dane o podróżach posłów, to ja nakazałem sprawdzenie tych danych i reformuję sposób rozliczania - przekonywał.

- Zdecydowana większość polityków rozdzielała obowiązki poselskie i ministerialne. I robili słusznie. Bo tak ten system został zaprojektowany - mówił dalej Sikorski. - Czyli uważa pan, że w tej sprawie wszystko jest w porządku? - pytała prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Możemy dyskutować o reformie, i to się już dzieje. Ale nie możemy obwiniać posłów za to, że postępują zgodnie z przepisami - odparł marszałek.

Sikorski: Tęsknię za MSZ, to fakt

- Gdybym robił odwrotnie i jeździł tylko służbową limuzyną, postawiono by mi zarzut, że na spotkania polityczne, poselskie jadę samochodem ministerialnym. To jest ta pułapka, w której jesteśmy. Tak źle i tak niedobrze. Ja rzetelnie rozdzielałem te sfery: działalność ministerialną od działalności poselskiej - wskazał Sikorski.

Zdaniem marszałka zarzuty PiS do niego w tej sprawie "to desperacka próba odwrócenia kota ogonem". - Dzisiaj pan Błaszczak i wczoraj pan Hofman atakują mnie za swoje problemy i swoich posłów - stwierdził.

Przypomnijmy: Adam Hofman w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info przekonywał, że za aferą madrycką stoi Sikorski. Miał on dostać od PO ultimatum: albo sprawi, że partia wygra wybory, albo on będzie musiał z niej odejść z powodu "zarzutów ws. Ukrainy i afery taśmowej". Mariusz Błaszczak z kolei domagał się odtajnienia książki rejestrów BOR i postępowania komisji etyki poselskiej ws. rzekomej "afery Sikorskiego".

- To, że PiS mnie tak bardzo atakuje, dowodzi mojej politycznej użyteczności dla Platformy Obywatelskiej. Gdybym nie był użyteczny, toby mi dali spokój. Tak to jest w polityce, szczególnie tej krajowej. Ona jest znacznie brutalniejsza od polityki zagranicznej - powiedział Sikorski, na co Kolenda-Zaleska odparła: - Jak pana słucham, to mam wrażenie, że trochę pan tęskni za MSZ... - Tęsknię, to fakt - przyznał były szef polskiej dyplomacji.


Inna twarz konfliktu w Donbasie [ZDJĘCIA AGENCJI REUTERA]>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (131)
Sikorski: PiS atakuje mnie za swoje problemy. Polityka krajowa jest brutalniejsza od zagranicznej, tęsknię za MSZ
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  0

  Przykro mi to stwierdzic ale PiS ma w przypadku ob.Sikorskiego 100% racje...

 • tetradrachma

  0

  Rzecz nie w tym, czy jeden czy dwóch parobków zrobiło przekręt. Rzecz w tym, dlaczego w ogóle sięgają szczytów władzy !? Taki "Sikorski" drugą osoba w państwie, a PSL partią "ludzi honoru" ?! W Polsce dzieją się rzeczy niedopuszczalne w żadnym innym kraju w Europie. Tylko ludzie o mentalności lumpa moga pocieszać się, że w Rosji czy na Białorusi jest gorzej.

 • 12345janka

  Oceniono 1 raz -1

  PiS-uary zachowują się jak wściekłe psy a jak słyszą nazwisko Sikorski to wpadają w obłęd. Jeden skuteczny polityk PO wystarczy na tych wściekłych ludzi z Warszawskich szamb.

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 0

  Kakaja raznica między Hofmanem, Nowakiem, Karafiutem, Serafinem i anonimowym lumpem , doliniarzem z autobusu nr 175 (na lotnisko F. Chopina w Warszawie) ?!

 • kontest_two

  Oceniono 2 razy 2

  nie kupujcie auta od Sikorskiego! Licznik jest kręcony !

 • ahsowa

  0

  PIS-owscy złodzieje za wszelką cenę chcą się wybielić nie cofną się przed żadnym świństwem

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  Słuchaj, pieszczochu polskiej klasy próżniaczej, nie interesuje mnie za co i dlaczego "PiS cię atakuje". Jesteś moim wrogiem nie dlatego nawet, że wyciągasz łapę po publiczne pieniądze, albo, że masz lico i maniery małomiasteczkowego fryzjera.Dlatego, że kompromitujesz mój kraj. Dlatego, że Ruskie, Niemce krztuszą się ze śmiechu ba, nawet ręce zacieraja. Jest was tysiące i nazywacie sie "klasa polityczną", a de facto zgrają insektów, które obsiadły mój kraj jak kleszcze wielbłąda na pustyni. Na pohybel tobie i twoim bliskim do dziesiatego pokolenia. Rzucam na ciebie haram !

 • babilon63

  0

  Dobrze, że Prezes wyrzucił tego malutkiego ciałem a dużego duchem przestępczym Hofmana bo przynajmniej teraz PIS nie ponosi konsekwencji tych przekłamań hofmanowskich i spółki aktywistycznej w czynach przestępczych (niemoralnych), brawo Prezes.

 • christhin

  Oceniono 2 razy -2

  Panie RADOSŁAWIE, ataki mało rozgarnietych na cywilizowanych sa bardzo przykre,doswiadczylam tez,szukanie ofiary za swoje grzechy,PAN jest za chudy na taka ofiare niech poszukaja kogos otłuszczonego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX