Luksemburg: Za pół roku rozdział Kościoła od państwa. Przestanie istnieć większość parafii

Najprawdopodobniej za pół roku, po rozpisanym między innymi w tej sprawie referendum w Luksemburgu dojdzie do rozdziału Kościoła od państwa. Jednym z jego skutków będzie drastyczne zmniejszenie liczby parafii: z 274 istniejących dotychczas pozostanie zaledwie 30.
Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z "osieroconymi" kościołami i kaplicami. W całym kraju jest ich około 500. Do tej pory władze księstwa opłacają pracowników kościelnych. W 274 parafiach pracuje 236 osób, w tym 103 księży. Na ich wynagrodzenia Luksemburg przeznacza ponad 24 mln euro rocznie. I tak ma pozostać przez najbliższych 8 lat. Potem pensje te będzie wypłacał sam Kościół. Wyjątkiem są arcybiskup i wikariusz generalny, którzy nadal będą utrzymywani z budżetu księstwa.

Katolicka większość

Z kościelnego punktu widzenia całe Wielkie Księstwo Luksemburg, zajmujące powierzchnię ok. 2,6 tys. km kw., tworzy obecnie jedną archidiecezję, podlegającą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. W 1840 (czyli w rok po usamodzielnieniu się Luksemburga jako nowe państwo) powstał tam wikariat apostolski, który 27 września 1870 stał się diecezją, a 23 kwietnia 1988 Jan Paweł II podniósł ją do rangi archidiecezji. Na jej czele stoi od 16 października 2011 56-letni jezuita abp Jean-Claude Hollerich. Jest on członkiem Rady Konferencji Biskupich Europy.

Na terenie tej jednostki kościelnej mieszka niespełna 530 tys. ludzi, z których - według przybliżonych danych, gdyż oficjalnych statystyk nie ma - nieco ponad 400 tys. to katolicy. Pracuje wśród nich ok. 200 księży diecezjalnych i zakonnych.

Więcej o:
Komentarze (19)
Luksemburg: Za pół roku rozdział Kościoła od państwa. Przestanie istnieć większość parafii
Zaloguj się
 • funkenschlag

  Oceniono 2 razy 0

  We Francji wszystkie kocioły wybudowane przed Rewolucją są własnością państwa i z reguły są one za darmo wyporzyczane KK ale czasem (jak np. w Avignionie) KK musi płacić czynsz)

 • last.j23

  Oceniono 3 razy 1

  A już myślałem, że to u nas.

 • wyciety

  Oceniono 10 razy -6

  Powstana w ich miejsce urzedy d/s krzewienia kultury swieckiej,a majatek przejmie synagoga.

 • nedlog123

  Oceniono 4 razy 2

  WOW

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 33 razy 29

  "Luksemburg: Za pół roku rozdział Kościoła od państwa. Przestanie istnieć większość parafii"

  Obiecywali w Polandii druga Japonie - nie wyszlo.
  Obiecywali druga Irlandie - nie wyszlo.
  Moze zrobic w Polandii drugi Luksemburg?!?

 • princealbert

  Oceniono 5 razy 1

  Te 400000 to chyba wyliczenia samego kościoła. Moim zdaniem max 50 procent z tych 520 tysięcy.

 • jurek4491

  Oceniono 26 razy 22

  U nas w papierach też istnieje rozdział a kościół doi nas na miliardy . Nie potrzeba nic robić tylko powielić przepisy luksemburskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX