Skończyły się limity na dożywianie dojelitowe. Pacjenci czekają nawet pół roku. "To niedorzeczne"

09.12.2014 14:17
Szpital

Szpital (fot. JAROSŁAW KUBALSKI)

Chorzy tygodniami nie dostają odpowiedniego pokarmu, bo placówkom wyczerpały się limity na żywienie dojelitowe. Jak ustalił reporter TOK FM, zdarzają się przypadki, że pacjenci czekają w kolejkach nawet pół roku. Rzecznik praw pacjenta alarmuje: wszystko przez zarządzenie prezesa NFZ.
Pani Maria przeszła udar mózgu. Zajmował się nią szpital w Wejherowie. Gdy jej stan poprawił się na tyle, że nie wymagała już hospitalizacji, trafiła do Domu Pomocy Społecznej w Lęborku. Lekarz zdecydował, że powinna być karmiona dojelitowo. - To zbilansowana dieta. Odpowiednia ilość kalorii i substancji odżywczych - tłumaczy Aneta Kruzel, dyrektor DPS-u do spraw medycznych.

Pokarm w takiej diecie jest podawany odpowiednio do jelit, bo pacjenci najczęściej nie są w stanie samodzielnie jeść. Tak było i tym razem. Panią Marię zgłoszono do placówki, która zapewnia takie żywienie, ale okazało się, że musi czekać w kolejce. - Staramy się to załatwić od września, a usłyszeliśmy, że być może trzeba będzie jeszcze czekać nawet pół roku - mówi Kruzel. Pani Maria jest 17. w kolejce.

"Robią różne papki"

Zgłoszenie w tej sprawie dostała rzeczniczka praw pacjenta. - To niedorzeczne, że w takiej sytuacji obowiązują jakieś limity - mówi Krystyna Kozłowska i dodaje, że pacjenci w takim stanie powinni dostawać odpowiedni pokarm, by odzyskiwać siły. - To zastępuje kroplówki - mówi Kozłowska i zwraca uwagę na fakt, że taki stan trwa miesiącami.

Jak mówią TOK FM przedstawiciele DPS-u, na miejscu robi się różne papki, żeby pacjentka nie głodowała, ale nie zastąpi to odpowiednio przygotowanego jedzenia.

Więcej przypadków

- Niestety, po pierwszej interwencji pojawiły się kolejne zgłoszenia w tej sprawie - mówi Kozłowska i dodaje, że skarżą się pacjenci z całego kraju. Sytuacja podobna do tej z Lęborka zdarzyła się też na Dolnym Śląsku. Zdaniem rzecznika praw pacjenta zmiany wymaga zarządzenie prezesa NFZ. - Zarządzenie z grudnia 2013 roku jest absolutnie niezrozumiałe - mówi Kozłowska.

Rzecznik wysłała do ministra zdrowia pismo w tej sprawie, w którym żąda zniesienia limitów na dożywianie dojelitowe, tak jak dzieje się to w przypadku dializ. Poprosiliśmy NFZ o wyjaśnienia w tej sprawie i wytłumaczenie, czy limitowanie tego typu procedur jest konieczne. Od kilku dni czekamy na odpowiedź.

Zobacz także
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno Polska jest w UE??? To chyba niemozliwe, sadzac po bardzo wielu doniesieniach np. dot. polskiego "Wymiaru nieSprawiedliwosci" i polskiej "Sluzby (ponoc) Zdrowia"...
  Rozumiem, ze utrzymywanie armii koscielnych pasozytow kosztuje duuuuuze pieniadze ale na ochrone spoleczenstwa srodki powinny sie znalezc....

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 2

  Czekają na dożywianie jelitowe poł roku. Nie szkodzi, że w międzyczasie umrą, bo jeść nie mogą normalnie....

 • olecki11

  Oceniono 4 razy 2

  i po co doope zawracać, przecież są rządowe kliniki i nie trzeba czekać

 • sstepniewski

  Oceniono 9 razy 7

  Moze ktos wreszcie zrozumie, ze sytuacja, w ktorej urzednicy decyduja o lekarskich swiadczeniach MUSI byc patogenna. Kretyna, ktory zlikwidowal Kasy Chorych i zastapil je panstwowym urzedem nalezaloby natychmiast rozstrzelac. Inna sprawa jest (rowniez niezrozumiala) brak dyskusji odnosnie wysokosci skladki ubezpieczeniowej. Czy mozna przewidziec ile osob bedzie wymagalo leczenia na rok naprzod?? A rozwiazania i to stosunkowo proste istnieja.. Ale nasi rzadzacy sa w tej sprawie sparalizowani strache - "a jak tareaguja wyborcy", zas opozycja jest glupia jak przyslowiowy but.. I tak sobie czas leci....

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy 7

  no patrz ...a generala kiszczaka na telefon dowiezli do szpitala z eskorta ... tu nie europa, tu jest jest platfustan, szczawiowa wyspa bardaku, przekretu i absurdu... hey, jude 25 lat styropanowej wolnosci...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 15 razy 11

  A w tym samym czasie Kiszczaka wiozą z Warszawy do Gdańska bez żadnej kolejki , bo jak to przecież , kolejki są dla plebsu !!!

 • iremus

  Oceniono 15 razy 11

  Doskonała metoda na eutanazję. W świecie medycznym będzie nosiła miano: EUTANAZJA STYROPIANOWA.
  Ponoć PRL był obozem koncentracyjnym. Czym więc jest III RP styropianowa w której fabryki zostały zastąpione kościołami i milinami katobiurw ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje