Co Lisicki i Terlikowski będą robić na marszu PiS? Zaremba wyjaśnia

Paweł Lisicki, Tomasz Terlikowski i bracia Karnowscy znaleźli się w komitecie honorowym planowanego na 13 grudnia marszu PiS. - Ci ludzie uznają, że czasy są szczególne, specyficzne, i w tej jednej konkretnej sprawie stają obok polityków, manifestując swój obywatelski sprzeciw. Mają do tego pełne prawo - tłumaczył w Poranku Radia TOK FM Piotr Zaremba z tygodnika ?W Sieci?.
W komitecie honorowym planowanego na 13 grudnia marszu PiS "w obronie demokracji i wolności mediów" znaleźli się m.in. Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy", Tomasz Terlikowski, szef Telewizji Republika, oraz Jacek i Michał Karnowscy z "W Sieci".

Obywatelski sprzeciw?

Daniel Passent w serwisie Polityka.pl stwierdził, że obecność dziennikarzy w partyjnym marszu go nie dziwi. "Oni są na swoim miejscu". Więcej wątpliwości miała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. Próbował je rozwiać Piotr Zaremba, publicysta "W Sieci".

- Jestem dość przywiązany do modelu rozgraniczenia, dystansu między dziennikarzami a politykami - wyznał. - Choć były czasy, gdy takiej zasady nie było. Przypomnę, że były czasy, kiedy Adam Michnik był naczelnym "Gazety Wyborczej" i jednocześnie posłem w latach 1989-91. Ale rozumiem, uznał, że czasy są normalne i to powinno być rozdzielone - stwierdził.

- Ci ludzie uznają, że czasy są szczególne, specyficzne, i w tej jednej konkretnej sprawie stają obok polityków, manifestując swój obywatelski sprzeciw. Mają do tego pełne prawo - dodał, mówiąc o dziennikarzach.

"Wolałbym nie być przytulony do polityka"

Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej" zauważyła, że niektórzy dziennikarze pracują w mediach finansowanych bezpośrednio przez partię polityczną. - "Gazeta Polska" jest finansowana przez PiS.

I ci dziennikarze wchodzą do komitetu honorowego, mówiąc: to nie jest polityczne, robimy to jako obywatele. To kuriozalne! - podkreśliła.

- Łatwo mówić dziennikarzom obficie finansowanym z budżetu państwa przez falę reklam - zgryźliwie odparł Zaremba. Zaznaczył, że "przed wojną" w Polsce gazety funkcjonowały jako organy partii politycznych. - I nikt się temu nie dziwił - zaznaczył.

- Tradycja kształtuje się na zasadzie realiów. Ponieważ strona prawicowa jest słabsza, przytula się do polityków - wyjaśniał publicysta. - Nie mówię, że to jest dobre, wolałbym nie być przytulony do polityka. Ale robienie z tego tytułu zarzutu... - wskazywał.

Polityzacja mediów

- Ci dziennikarze reprezentują poglądy PiS-owskie, tak jak wy reprezentujecie poglądy drugiej strony. I stopień zaangażowania politycznego jest porównywalny - podkreślał. Zarzucił też Janinie Paradowskiej, że weszła do komitetu poparcia akcesji Polski do Unii Europejskiej. - Zasiadała tam z politykami i nikt nie pytał, czy jest zależna, czy niezależna - zauważył.

- Żyjemy w czasach, kiedy polska scena polityczna i medialna podzieliły się do tego stopnia na tzw. prawicową, konserwatywną i liberalną, że właściwie doszło do polityzacji mediów - skwitowała dr Karolina Wigura-Kuisz, socjolożka z UW.

Więcej o:
Komentarze (19)
Co Lisicki i Terlikowski będą robić na marszu PiS? Zaremba wyjaśnia
Zaloguj się
 • raff23

  Oceniono 3 razy 3

  co beda robic ? na widok sutanny beda konia walic :)

 • Michał Romaniuk

  Oceniono 5 razy 3

  To nie marsz wolności ale marsz przeciw demokratycznym strukturom państwa. Co ci panowie wiedzą o demokracji, trzeba był być odważnym w latach 80. Teraz to prezes ma żal że był tak "ważny" że nawet go nie chcieli internować. Hieny będą miały zajęcie przez najbliższe tygodnie.

 • zimny66

  Oceniono 7 razy 5

  Pały metrowe i yeb.AC to towarzystwo. Przypomną sobie może co znaczy w Polsce 13 grudnia.
  Wtedy pałowała chora władza, a teraz trzeba spałować chorych na władzę

 • antekpociecha

  Oceniono 4 razy 2

  Zło jest zawsze razem

 • witeral

  Oceniono 8 razy 6

  Noooo, to teraz rozumiem, dlaczego policja nie ma prawa zatrzymać tzw. dziennikarzy uczestniczących w zadymach [patrz: napad na PKW], bo "wykonują swój zawód" poprzytulani do swoich politycznych pobratymców!
  I jeszcze ci z "honorowego" komitetu chcą być czymś więcej niż pismakami do wynajęcia, ba, marzy im się "rząd dusz", ale mają tylko przy sobie rząd obłąkańców ziejących nienawiścią.

 • 11111

  Oceniono 7 razy 5

  Lisicki to będzie postać Świętego Mikołaja a Terlikowski będzie robił za choinkę.

 • 1pirat2

  Oceniono 8 razy 2

  Każdy ma prawo być na tym marszu PIS-u, narodowcy, kibole, Biskupi, dziennikarze, czy aktorzy , ale powinni pamiętać że 70% społeczeństwa uważa ten marsz, za marsz Oszołomów i tych co chcą nadrobić swoje (bohaterstwo) w stanie wojennym.

 • faustxyz

  Oceniono 10 razy 6

  Jak to co będą tam robić, to co zawsze - łgać, histeryzować i szczuć. Od zawsze po stronie tego, który WTEDY siedział na kanapie, ale miał gorzej, na dodatek biednej kaczuszce sfałszowano teczuszkę. Nie ogarniam, skąd zdziwienie, przecież to "niezależni" guślarze, na wieki wieków ludzie prezeska. Te pocieszne lamenty, że media przeciw pisuarowi, między wierszami przemyca cenną i co rzadkie prawdziwą opinię, że te wszystkie "Wsieci", "Frondy", "Od Rzeczy". "GP", "Idziemy", "Wnet" i Rydzykowe "dzieła" to jeden chłam i gadzinówki, których nikt ceniący swój intelekt i czas nie tyka.
  Co do reklam, niby gdzie poważne firmy mają się reklamować - tuż obok bzdetów o egzorcyzmach i przy wulgarnych wydalinach Oko, tudzież przy bełkocie chamskiego histeryka Terlika? Nie brak w Polsce takich, którzy powinni się u nich reklamować - ten facio od Ciechana, biznesmen Rydzyk, te przekręciarskie pisuarowe spółki, no i kler może się tam reklamować, polecać opiekę duchową podobnych do Gila, ale wciąż cieszących się wolnością, sprzedawac dewocjonalia, amulety przeciw demonowi Hello Kitty.

 • calmy

  Oceniono 9 razy 5

  " Ci ludzie uznają, że czasy są szczególne, specyficzne, i w tej jednej konkretnej sprawie stają obok polityków, manifestując swój obywatelski sprzeciw."

  Dla "tych ludzi" czasy zawsze były i będą szczególne. I specyficzne. A obok polityków stoją od zawsze bo rozumieją swoją rolę dokładnie w ten sposób.
  I tak będzie, tak długo jak bądą istnieli chętni do kupowania tych prasopodobnych wytworów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX