Lekarze rodzinni grożą: od 1 stycznia zamykamy gabinety. "Nie podoba się nam..."

Które przychodnie nie podpisały umowy z NFZ na 2015 rok?

Które przychodnie nie podpisały umowy z NFZ na 2015 rok? (MAREK OBREMSKI)

To może być paraliż podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Jak dowiaduje się reporter TOK FM, Federacja Porozumienie Zielonogórskie w całości odrzuciła projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie świadczenia usług w 2015 r. W praktyce oznacza to, że gabinety ponad 10 tys. lekarzy mogą być od 1 stycznia zamknięte.
Podobne groźby pojawiały się już w poprzednich latach, ale nigdy sprzeciw nie był tak jednoznaczny. Prezes Porozumienia powiedział w TOK FM, że na temat tej wersji zarządzenia, którą zaproponował NFZ, nawet nie da się rozmawiać. - Jego się nie da poprawić, je trzeba w całości zmienić - mówi Jacek Krajewski i dodaje, że Porozumienie podjęło wczoraj uchwałę, w której całkowicie odrzuca propozycje funduszu.

"Nie da się"

"Zarząd Federacji w związku z opublikowaniem projektu Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, w całości odrzuca zaproponowany projekt - jako niemożliwy do zrealizowania i niezgodny z dotychczasowymi ustaleniami zapadłymi w toku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Federacji z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy w dokumencie.

I dalej: W związku z tym świadczeniodawcy zrzeszeni w Federacji nie podpiszą umów na realizację świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Wszystko źle

Lista zastrzeżeń lekarzy do projektu zarządzenia jest naprawdę długa. - Nie podoba nam się sposób rozliczania osób nieubezpieczonych i nieuprawnionych do świadczeń. Nie podoba nam się sposób wprowadzania pakietu onkologicznego, nie podoba nam się finansowanie świadczeń. Nie podoba nam się też współczynnik rozpoznawalności nowotworów - wylicza Krajewski i dodaje, że całość zarządzenia zawiera warunki niemożliwe do spełnienia.

Jak zareagują ministerstwo i fundusz? Zdaniem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego od momentu, gdy NFZ opublikował projekt zarządzenia, czyli od 26 listopada, nie było żadnej propozycji rozmów i uwzględnienia uwag. Konsultacje projektu trwają do 11 grudnia.

Zobacz także
Komentarze (40)
Lekarze rodzinni grożą: od 1 stycznia zamykamy gabinety. "Nie podoba się nam..."
Zaloguj się
 • rdaneel

  0

  Trzeba walczyć z uprzedzeniami religijnymi Wszyscy są dobrymi ludźmi, niezależnie od tego czy są chrześcijanami, żydami czy terrorystami.

 • cezas74

  0

  Intryguje mnie podpis pod zdjęciem: "Kobiety, które uciekły zakładnikom (Fot. AP/Reuters)". Chyba. że chodziło o kobiety, które uciekły terrorystom a tak właściwie terroryście.

  A tak już zupełnie poważnie współczuję obywatelom Australii

 • krzysztof_ptk

  0

  Australia ma więcej członków bandy Hells Angel niż tych 70 obywateli, którzy opuścili kraj. Takich kryminalnych i również terrorystycznych band jest więcej. Ale każdy z nich musi się liczyć, że zostanie zatrzymany, osądzony i aresztowany. I tak musi być, niezależnie czy jeździ na motorze czy na wielbłądzie.

 • alexx42

  Oceniono 1 raz 1

  BRAWO AUSTRALIA!!! Europa też byłaby bezpieczniejsza, gdyby porzuciła nigdzie nie prowadzącą polityczną poprawność i nazwała problem problemem: społeczności muzułmańskie nie chcą się asymilować, nie chcą być częścią naszych europejskich społeczności, chcą doić nasze systemy zasiłkowe i wprowadzać szariat. Jeśli UE nie zareaguje na czas i będzie wciąż udawała, że problemu nie ma, za 100 lat problem rozwiąże się sam: muzułmanie rozwiążą UE i wprowadzą na jej miejsce MU - Muslim Union. I niech nikt się nie śmieje i nie nazywa tych poglądów dewiacją, tak niestety będzie jeśli nie zareagujemy.

 • 15alert

  0

  Najpierw nawpuszczali kolorowych podludzi a teraz wypowiadają wojny. A taki Europejczyk z Europy wschodniej i środkowej nadal potrzebuje wizy do Australii.

 • marac

  Oceniono 1 raz 1

  Dajesz, Australia, dajesz! Dobrze by było mieć gdzie wyemigrować, gdy za 20 lat Unię Środkowoeuropejską zaatakuje Kalifat Europy.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 1 raz 1

  Najprostszym zabezpieczeniem żeby nie mieć kłopotów to nie posadać na swoim terytorium wyznawców tej religii pokoju. Ściąganie ich to podrzynanie gałęzi na której się siedzi. Wykształcenie nie ma tu nic do rzeczy, bo zamachowcy to nie proste pastuszki. Na początku gdy jest ich niewielu to są mili, że do rany przyłóż, ale jak populacja przekroczy magiczny próg to dochodzi to niesamowitej przemiany i mili ludzie znikają a w ich miejsce pojawiają się fanatycy.

 • lled

  Oceniono 2 razy 0

  no jak to? przeciez maja hasztag illwalkwithyou dla arabow

 • spokojny102

  0

  Brodate kangury to teraz atakuja wszedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje