"Wprost": Sikorski rozlicza posłów, a sam powinien się tłumaczyć. Nie lepsi są Arłukowicz i Neumann

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski otrzymał dziesiątki tysięcy zwrotów kosztów za używanie prywatnego auta - donosi "Wprost". Jeździ sam? To byłoby dziwne, bo ma wielkopańskie maniery i lubi, by go obsługiwać - pisze gazeta. Wg niej gigantyczne pieniądze za podróże pobierali też minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i jego zastępca Sławomir Neumann.
Za każdy przejechany służbowo kilometr poseł dostaje z Sejmu 83 gr. A to dużo, bo przecież za np. stukilometrową podróż otrzymuje aż 83 złote - pisze "Wprost". Z przywileju chętnie korzystają parlamentarzyści, w tym ministrowie, którzy jednocześnie są posłami - dodaje tygodnik.

Lakoniczna odpowiedź

Do nich zaliczał się Radosław Sikorski. Mimo że jako minister spraw zagranicznych korzystał z całodobowej opieki oficerów BOR i przysługiwała mu rządowa limuzyna, wykorzystywał publiczne środki na podróże prywatnym autem. A ponieważ Sikorski lubi być obsługiwany, niewyobrażalne, by przejechał dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie swoim samochodem w celach służbowych - pisze "Wprost".

Tygodnik podaje, że w 2010 r. Sikorski pobrał z Sejmu 21 tys. zł, w 2011 r. 26,5 tys. zł, w 2012 - 19,1 tys., a w zeszłym roku niecałe 10 tys. Rzeczniczka obecnego marszałka Sejmu poproszona o komentarz do sprawy odpowiedziała lakonicznie, że "nie używał samochodów będących w gestii MSZ", a na pytanie, jak Sikorskiemu udało się wyjeździć dziesiątki tysięcy kilometrów, nie odpowiedziała w ogóle.

Neumann pobierał rokrocznie 35 103 zł 60 gr

Ciekawe są też dwa kolejne opisywane przypadki - Bartosza Arłukowicza i Sławomira Neumanna. Minister zdrowia także dysponuje służbową limuzyną. Mimo to na podróże własnym autem pobrał w 2012 r. 27 tys. zł, co oznacza, że w każdy weekend musiałby przejeżdżać 600 km, a w święto - 300. Arłukowicz, zapytany przez "Wprost", jak udało mu się wyjeździć takie dystanse, wciąż nie udzielił odpowiedzi.

Rządowym podróżnikiem rekordzistą jest jednak Neumann - podaje "Wprost". W latach 2009-2013 deklarował on przejazdy za, rokrocznie, 35 103 zł 60 gr. To oznacza, że każdego roku przemierzał taką samą trasę z dokładnością do jednego metra! Jeśli wziąć pod uwagę tylko koszty paliwa, za taką sumę rocznie można przejechać aż 64 tys. kilometrów, co oznacza, że w ciągu pięciu lat Neumann prawie pokonał odległość, która dzieli Ziemię i Księżyc. "Wprost" pisze, że zastępca Arłukowicza nie znalazł czasu na komentarz ws. wyjazdów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (558)
"Wprost": Sikorski rozlicza posłów, a sam powinien się tłumaczyć. Nie lepsi są Arłukowicz i Neumann
Zaloguj się
 • junkamm

  0

  na zdjeciu trójka muszkie. prosze przyjrzec sie dokładnie nojman arukowicz sikorski .muszkie terów platformy obywatelskiej złodzieji rządowych tak ludzie mówią o tych politych na ulicy

 • junkamm

  0

  czlowieka zamkneli za 99 groszy . ten sikorski nie pójdzie do wiezienia za 80 tys zł .prokuratura polska sądy są upartyjnione jednej parti i rządu . potrzeba reformacji tych urzedów . podobno słyszałem że sikorskiemu bedą przedstawione zarzuty . ale i arukowiczowi nojmanowi i jeszcze innym . . 13 grudnia to nie bedzie marsz to już rewolucjia i z tym nic wspólnego nie ma prezez kaczynski. to już decyzjia nie od niego zależna . to ludzie ulicy tak wybrali . szykowane są butelki z benzyną farby i petardy . słyszałem to na ulicy . boże chron polskę .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  kto zna adres zamieszkania tego sikorskiego?

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  jagbym miał 80 tys zł to bym zwariował. nigdy nie widziałem takich pieniedzy .a tu prosze jedni mogą miec drudzi mogą sobie pomażyc . niech cie kopacz szlak trafi w koncu .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  narod polski krwawi polska krwawi . od 7 lat jestesmy meczeni obłudą kłamstwem i złodziejstwem rządowym .ludziom już sie nie chce życ no cóż demokracjia upadła wolnosc słowa upadła . przetrwali tylko złodzieje aferzysci cwaniacy. szkoda było sie poświecac w obalaniu komunizmu . ale żeśmy przegrali . niepotrzebne było cierpienie ludzkie . upodlono nas wycięto serca żucono na bocznice. dzisiaj musimy tak życ a wystarczało trzymac sie ideaów honoru . a tak powstała wielka pustka ciemnosc w oczach i zobojetnienie . dzisiaj już nie walczymy dzisiaj tylko cierpimy . i kto to wszystko nam narobił . gornicy pogineli stoczniowcy pogineli zwykły obywatel nawet nie przeszedł do histori .podalismy sie . nie warto walczyc . czy żal demokracji tego nie wiem . czy żal wolnosci tego też nie wiem ale wiem jedno piekne słonce długo nam nie zaświeci. przegralismy w imie panów chciwych cwaniaków co do konca rozkradli naszą ojczyzne plując w oczy całemu narodowi. poniżając okłamując postawili nas pod murem i rostrzelali.

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Sam naciągał finansowo budżet a teraz będzie badał innych naciągaczy.

 • jaroszi2

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdurne wyliczenie. Ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych jest taki sam dla wszystkich i tu posłowie na niczym nie zyskują. Z 35000 zł robi sie zatem około 42000 km, a to już jest wynik do osiągnięcia przez "zapracowanego" posła. Inna sprawa czy rzeczywiście wykorzystują swoje auta do pracy? A to chyba już można sprawdzić :)

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  Najwierniejsza małpa rudego matoła jest nietykalna.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  jeżeli w ciągu trzech dni siukorski nie poleci na morde z fotela marszałka i platformy obywatelskiej to zobaczycie 13 grudnia co sie bedzie działo . to kopaczowa za to odpowie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX