"Nie dać się unieść tym, którzy mają groźne radykalne wizje". Szczęśliwy Tusk wierzy, że PO zachowa władzę

"Ja po prostu mam szczęście i to być może wyróżniało mnie spośród moich konkurentów czy przyjaciół. Nie żartuję i nie lekceważę tego, bo uważam, że zdolność i intuicja w wykorzystywaniu dobrych, sprzyjających momentów jest ważna" - tak Donald Tusk podsumowuje swoją karierę w rozmowie z "Polityką". Według szefa Rady Europejskiej PO wraz z PSL mogą dalej rządzić po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie ucieka od krajowej polityki. W rozmowie z "Polityką" chwali Ewę Kopacz. Za dobre kierowanie Platformą Obywatelską, czego dowodem jest dobry wynik w wyborach samorządowych. I za pracę w rządzie. "Uważam, że Ewa Kopacz zrobiła, co trzeba - świadczą o tym kolejne, coraz wyższe rankingi zaufania. (...) To jest niebywały sukces Ewy; lepszy od niej jest już tylko Bronisław Komorowski. W moim najgłębszym przekonaniu postępowanie Ewy Kopacz w kampanii, i jako premiera, i szefowej Platformy, przyczyniło się do lepszego wyniku PO, niż mógłby być" - ocenia były szef PO.

Zdaniem Tuska Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło ofensywę polityczną pod hasłami sfałszowania wyborów, bo Jarosław Kaczyński już myśli o wyścigu prezydenckim. Jak podkreślił szef RE, PiS "zdecydowanie bardziej wyspecjalizowało się w budowaniu swej siły poprzez atak niż tworzenie czegoś pozytywnego". "To jest polityczna kalkulacja, chodzi o to, aby uzyskać w wyborach prezydenckich w miarę dobry wynik" - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Polityka".

PO ma szanse rządzić dalej

Wybory samorządowe były pierwszymi od dziewięciu lat, w których wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniejsze wybory do PE minimalnie wygrała Platforma.

Były lider Platformy przewiduje, że w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych osiągną wynik bliski remisu, "może po 32 proc. głosów". Jak ocenia Donald Tusk, o ostatecznym zwycięstwie mogą zdecydować "determinacja tych partii, jakieś drobne zdarzenia".

Ale PO ma szansę na kontynuowanie sprawowania władzy przy wsparciu PSL. Bo według dwukrotnego premiera ludowcy osiągną "zupełnie dobry wynik".

Pytany o przesłanie dla polskiej polityki przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedział: "Uważam, że nasze generacyjne zadanie jest jedno i podstawowe: chronić centrum gwarantujące cywilizacyjny i kulturowy marsz na Zachód i nie dać się unieść tym, którzy mają groźne, radykalne wizje".

"Po prostu mam szczęście"

Donald Tusk 1 grudnia rozpoczął pracę w Brukseli. Nie kryje, że stoi przed wielkim wyzwaniem. I zapowiada, że szczególnie ważne będzie dla niego "szukanie nowych sposobów działania, tym bardziej że mamy kilka ogromnych wyzwań". To m.in. problem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i "kwestie brytyjskie".

"Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię byłoby wielkim zagrożeniem nie tylko dla europejskiej wspólnoty, ale także dla wspólnoty transatlantyckiej" - uważa.

Takiej kariery jak Tusk nie zrobił do tej pory żaden polski polityk. Jako pierwszy dwa razy z rzędu wygrał wybory i szefował rządowi. I jako pierwszy polityk z Europy Środkowo-Wschodniej stanął na czele Rady Europejskiej.

"Ja po prostu mam szczęście i to być może wyróżniało mnie spośród moich konkurentów czy przyjaciół. Nie żartuję i nie lekceważę tego, bo uważam, że zdolność i intuicja w wykorzystywaniu dobrych, sprzyjających momentów jest ważna. Jestem z Gosią 35 lat po ślubie i stanowimy naprawdę szczęśliwą rodzinę. Więc przy wszystkich kłopotach, jakie każdy ma w życiu, jestem po prostu szczęśliwy" - ocenia w rozmowie z "Polityką". Podkreśla, że ma dodatkową satysfakcję, bo jako osoba pochodząca z "bardzo biednej rodziny" wszystko zawdzięcza sobie. "No i temu, że byłem we właściwych miejscach we właściwym czasie" - podsumowuje Donald Tusk.

Więcej o:
Komentarze (14)
"Nie dać się unieść tym, którzy mają groźne radykalne wizje". Szczęśliwy Tusk wierzy, że PO zachowa władzę
Zaloguj się
 • ahsowa

  Oceniono 3 razy 3

  Tusk nie był idealnym premierem ale w porównaniu z Kaczyńskim to jak niebo i piekło Tusk nie wyprowadzał ludzi na ulice nie budował polityki na trumnach Kaczyński chce doprowadzić do wojny domowej to bardzo niebezpieczny frustrat.

 • amur-49

  Oceniono 5 razy 3

  Nie był Donald Tusk idealnym premierem. Zarzuca się mu "ciepłą wodę w kranie", niespełnienie obietnic i przede wszystkim oczekiwań. Nie odebrał przywilejów tym, którym się one nie należą (bo są kosztem innych), nie ukrócił politycznego sobiepaństwa kleru, nie zlikwidował, czy choćby ograniczył śmieciówek, nie powstrzymał wzrostu administracji państwowej, nie "naprawił" służby zdrowia, czy sądów i co najważniejsze - nie zatrzymał ciągłego wzrostu pauperyzacji społeczeństwa. Ale poprzednie rządy też g*wno w tych kwestiach zrobiły. Materia okazywała się zbyt oporna. Lobby starych wyjadaczy lekarzy, prawników, związki zawodowe, mafia Lewiatan i wreszcie PSL-owska kula u nogi. Ale miał też rząd Tuska niewątpliwe sukcesy. W przeciwieństwie do innych krajów i w brew wrzaskom opozycji - nie dał się kryzysowi. Sukcesem okazał się (mimo pewnych potknięć) program budowy autostrad, sukcesem organizacja Euro 2012, no i ogromnym sukcesem zmiana wizerunku Polski z zacofanego śmiesznego (za rządów PiS-u) pinczerka oszczekującego brytany, do pozycji jednego z lokalnych liderów politycznych o stabilnej sytuacji wewnętrznej (mimo usilnych antypaństwowych i de facto antypolskich knowań opozycji) i liczącym się w Europie głosie. Reasumując - wbrew zjadliwego oszczekiwania złośliwych kundli - uważam Donalda Tuska za (mimo wszystkie jego braki) najlepszego z pośród dotychczasowych premierów III RP. Bo - który był lepszy???

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 7

  "Ja po prostu mam szczęście i to być może wyróżniało mnie spośród moich konkurentów czy przyjaciół.
  ==================================================================
  Coś w tym jest. Napoleon też nadawał stopnie oficerskie szeregowcom, którzy przeżyli masakrę swoich oddziałów. Mawiał, że żołnierzowi potrzebne jest szczęście bardziej niż rozum, bo rozum w ferworze walki prawie każdy traci.

 • kjurek65

  Oceniono 16 razy -6

  Doniek jest żenujący, "ma wygląd urzędnika bankowego niższego szczebla i charyzmę mopa do podłogi" (Fragile).

 • powo.dzenia

  Oceniono 9 razy -1

  Zajmij sie Pan Europa - to Pana zajecie na najblizsze lata. Polske zostaw w spokoju.

 • hamsterx

  Oceniono 9 razy 1

  "Szczęśliwy Tusk wierzy, że PO zachowa władzę"
  musi wierzyć ,bo chyba nie chce się ukrywać jak przyjaciel kaczora z gruzji

 • chi_neng1

  Oceniono 20 razy 4

  Zycze, aby to "szczescie" zostalo przy panu, na tej "nowej drodze zycia", bo wg mnie, zasluzyl sobie pan na to.

 • olecki11

  Oceniono 18 razy -8

  oszust donald może i szczęście ma ale większość polaków ma przez niego pecha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX