"Kaczyński tworzy kordon sanitarny wokół siebie. Żeby mieć alibi: nie rządzę, bo wszyscy są przeciwko mnie"

Teza o sfałszowaniu wyborów samorządowych to wypróbowany sposób Jarosława Kaczyńskiego na mobilizację elektoratu. To bardzo ważne w przypadku partii, która od tak wielu lat nie uczestniczy w sprawowaniu władzy. - Kaczyński tworzy "kordon sanitarny" wokół swojej partii. Żeby mieć alibi: nie rządzę, bo wszyscy są przeciwko mnie - oceniał Cezary Michalski w TOK FM.
Powyborcza taktyka Prawa i Sprawiedliwości, forsowanie tezy o sfałszowaniu wyborów, nie jest zaskoczeniem dla Cezarego Michalskiego. Według publicysty "Krytyki Politycznej" ofensywa PiS ma na celu "przykrycie" porażki wyborczej oraz jeszcze większą mobilizację najtwardszego elektoratu.

- Zgłoszono sporo protestów wyborczych, ale jest ich mniej więcej tyle, ile po poprzednich wyborach. Gdzie są te tysiące mężów zaufania PiS, którzy mieli mieć podobno tysiące dowodów na fałszerstwa w wyborach do sejmików? Czy więc Kaczyński oszalał? Nie. On to zrobił na zimno, żeby scementować elektorat po kolejnej klęsce. On przegrał straszliwie, bo nadal nie uzyskał władzy na żadnym szczeblu samorządu. A w największych miastach w Polsce, gdzie rządził PiS - w Radomiu i Elblągu - stracili władzę - mówił Michalski w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem publicysty podobną taktykę Jarosław Kaczyński wypróbował po katastrofie smoleńskiej. - Szybko wszedł w narrację zamachową, co od razu pozwoliło mu zrezygnować z zajmowania się błędami, które doprowadziły do katastrofy.

Wszyscy przeciwko nam!

Taktyka PiS była doskonale widoczna już kilka godzin po I turze wyborów samorządowych, kiedy sondaż dawał partii Jarosława Kaczyńskiego sporą przewagę nad PO. I nadzieję na objęcie władzy w kilku sejmikach wojewódzkich.

- Ostro zaatakował SLD i PSL. On tworzy "kordon sanitarny" wokół swojej partii. Żeby mieć alibi: nie rządzę, bo wszyscy są przeciwko mnie i dopiero jak rozpadnie się obecny system, to będę rządził - stwierdził publicysta "Krytyki Politycznej".

Ale Jan Wróbel wątpi, czy Jarosław Kaczyński faktycznie chce rządzić. Bo nawet tam, gdzie PiS mogłoby zapracować na sukces, decyzje prezesa to utrudniają. - Przecież w Warszawie była szansa. Mało znany w mieście kandydat, przeprowadzając poprawną kampanię, nie był humorystycznie daleko od wygranej. Jeśli zostałby zgłoszony dwa lata temu, to mogłoby być lepiej. Bo widać zmęczenie prezydenturą Hanny Gronkiewicz-Waltz. Gdyby więc Kaczyński naprawdę chciał wygrywać, nie wystawiałby Jacka Sasina na dwa miesiące przed wyborami - uważa gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Przypomnijmy, Jacek Sasin w II turze wyborów w Warszawie zdobył 41,36 proc. głosów. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - 58,64 proc.

Więcej o:
Komentarze (24)
"Kaczyński tworzy kordon sanitarny wokół siebie. Żeby mieć alibi: nie rządzę, bo wszyscy są przeciwko mnie"
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 2 razy 2

  A moze by tak wogole przestac mowic i pisac o PiS-ie...nieobecni medialnie przestaja istniec...
  czego im zycze z glebi serca...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 8 razy 8

  Oj tam, oj tam przecież nie wszyscy są przeciwko JarosławowiPolskeZbawowi.
  Pozostaje jednak nadal pasjonującą zagadką : DLACZEGO KTOKOLWIEK JEST ZA NIM ?

 • dawidderyl

  Oceniono 9 razy 9

  Nowa bomba na kaczora Tusk super doceniony, jaka bedzie reakcja bardzo malego gnoma i czy bedzie mial trohe zaginionego honoru w co bardzo watpie. Musi byc kiedys rozliczony za umyslne spowodowanie katastrofy smolenskiej i smierc niewinnych osob.

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 10

  Jeszcze jedno takie zwycięstwo PiSu jak ostatnio i spełni się przepowiednia Sikora, ( dorżnąć watahę ), tylko że dokonają tego jego wyborcy bo już mają dość takiego rozpaczliwego skamlania , ZWYCIĘŻYMY, ZWYCIĘŻYMY . Przecież teraz mieli ZWYCIĘŻYĆ to właśnie po to Prezes pozbierał pod własne skrzydła wszystkich odmieńców, odszczepieńców, separatystów i niedobitków po IV RP, mieli zgarnąć całą pulę i co i to samo BATY . Wszyscy teraz rżną głupa że mieli przewagę 2 % nad Platformą w młodym elektoracie no i cóż z tego że mieli jak prawa wyborcze w Polsce mają wszyscy powyżej osiemnastego roku życia . Podkarpacie mieli i mają a pozostałe województwa w rękach koalicji a tak bardzo chcieli dzielić te pieniądze unijne a tu takiego wała. Mlask mlask, jeszcze zwyciężymy, jeszcze będziemy rządzić i już tak siedem lat w koło wojtek to samo, prędzej średnio - starsze pokolenie PiSiorów z przyczyn naturalnych do nieba odejdzie niż doczekają się przejęcia władzy przez PiS bo nie mają zdolności koalicyjnej . Duża część PSL-owców z Kłopotkiem na czele umizgiwało się do Prezesa że jak by co to oni są gotowi do koalicji ale po ostatniej jeździe po chłopkach za dobry wynik chyba im się odechciało kumać z PiSdzielcami tak samo jak Millerowi bokiem wyszło przytakiwanie że wybory zostały sfałszowane . Jeszcze wybory się nie skończyły a PiSdzielce w te pędy polecieli do swojego największego wroga jakim jest Unia Europejska i ZAKAPOWALI własny kraj, Szmato unijna uprzejmie DONOSZĘ że ................................................ .
  Jedyne wyjście żeby Prezes został premierem to utworzyć rząd podziemny albo na uchodźctwie .

 • spokojny102

  Oceniono 8 razy 8

  ludzie ,ten szkodnik potrafi tylko szkodzic , punkt.

 • ramzes-ra

  Oceniono 8 razy 8

  Tak,to kolejna porażka wyborcza PIS. Nie tylko nie zyskano ale stracono władzę w mateczniku w Radomiu i Elblągu.a więc kolejne ósme z rzędu przegrane wybory.Szok zwolenników PIS trzeba było skanalizować. To wymyślono bzdurną teorię sfałszowania wyborów i zażądano nie zgodne z prawem powtórzenie wyborów Konsekwencją tego jest wyprowadzenie sflustrowanego elektoratu na ulicę.Ludzie przed Wami kolejne wybory na prezydenta i do parlamentu i bez zmiany programu i kierownictwa partii będą przegrane i żadne uliczne protesty tego nie zmienią.

 • antropoid

  Oceniono 20 razy 18

  "Kaczyński tworzy kordon sanitarny wokół siebie. Żeby mieć alibi..."
  ----------------------------

  Nie żeby mieć alibi, tylko z wrodzonego strachu. Tchórze-pozerzy udający charakterniaków tak mają.

 • cena1309

  Oceniono 18 razy 18

  Ciągle powtarzam:Kucykowi jest dobrze opozycji!Żyje jak pączek w maśle i za nic nie odpowiada!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 12

  Gdyby więc Kaczyński naprawdę chciał wygrywać...
  -------------------
  a po cholerę on ma wygrywać, źle mu tak jak jest? zresztą on się tak nadaje na premiera jak siodło na świnię - mogę się założyć ze jakby go wysłać do sklepu po podstawowe zakupy to by się sam zgubił

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX