Sikorski o "sfałszowanych wyborach": Koledzy z PiS nie upilnowali prezesa

- Koledzy z PiS nie upilnowali prezesa i będą za to płacić - tak marszałek Sejmu Radosław Sikorski w programie "Sygnały Dnia" na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia skomentował tezę Jarosława Kaczyńskiego o "sfałszowanych wyborach". Dodał, że "trybuna sejmowa miesza się z wiecową".
Według Sikorskiego liczenie głosów było uczciwe, nadzorowane przez ponad 20 tys. komisji wyborczych i mężów zaufania. - Był problem z komputerowym zliczaniem głosów - powiedział. - Ilość protestów wyborczych jest tylko minimalnie większa niż w poprzednich latach - dodał.

Sikorski podkreślił, że sędziowie PKW "stali się obiektem stadności mediów, żeby nie powiedzieć histerii". - Ktoś, kto nie doświadczył tego na własnej skórze, nie wie, jak to jest. Sędziowie się właśnie dowiedzieli. To jest nieprzyjemne - dodał.

Ulepszenia w ordynacji dopiero na wybory parlamentarne

Wytłumaczył też, że jeżeli PKW potrzebuje nowego systemu komputerowego, to powinna o to wystąpić. - Sami jako władza im tego nie narzucimy - powiedział.

Dodał też, że wszystkie kluby będą proponowały zmiany w Kodeksie wyborczym. - Musimy je poważnie rozważyć i sprawnie przyjąć. Nieważne, z której strony sali padną - podkreślił Sikorski. Ironizował, że "te kluby, które najgłośniej krzyczą, będą pewnie miały najlepsze propozycje: przejrzyste urny, kamery". - Kamery to jest spory koszt. Poza tym, funkcjonują w takich krajach jak Rosja, ale takich standardów demokracji nie chcielibyśmy naśladować - dodał. Marszałek potwierdził też, że ulepszenia w ordynacji będą dotyczyć raczej wyborów parlamentarnych, bo na prezydenckie jest już za późno.

"Utrzymaliśmy koalicję w obrębie większości miast"

Marszałek Sikorski zapytany o kondycję Platformy Obywatelskiej, odpowiedział, że jest dobra. - Ewa Kopacz potwierdziła swoje przywództwo. Utrzymaliśmy koalicję w obrębie większości miast. W środku drugiej kadencji rządy zwykle przegrywają - powiedział. - Polacy pokazali, że nie chcą oddania władzy partii z prawicy, która pokazuje tak nieumiarkowane poglądy.

Skomentował też marsz PiS, jaki partia szykuje na 13 grudnia: "Łączenie dzisiejszych problemów systemu komputerowego PKW z terrorem stanu wojennego budzi we mnie niesmak".

Marszałek odniósł się też do "afery madryckiej". Potwierdził, że audyt rozliczania podróży zagranicznych posłów będzie opublikowany w tym tygodniu. Nowe regulacje będą dotyczyć m.in. tego, że autem będzie można pojechać nie dalej niż do Brukseli. Sikorski jednocześnie podkreślił, że nieprawidłowości i nadużycia dotyczą tylko paru osób. - Prawie wszyscy posłowie rzetelnie rozliczają się z delegacji. Rozpętano nagonkę na dyplomację parlamentarną. To jest niepoważne - powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (183)
Sikorski o "sfałszowanych wyborach": Koledzy z PiS nie upilnowali prezesa
Zaloguj się
 • jkal

  0

  za to Sikor wraz z frontmenką upilnowali całą PKW, która aż z wrażenia POdała się w całości do dymisji!

 • gabrielr

  Oceniono 1 raz 1

  A kto takich kanciarzy upilnuje?

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  GMO w Polsce legalna -kondolencje dla p osłów i ich marszałka oraz premiery.
  Korzystając z zamieszania wyborczego sejm po raz kolejny próbuje nam wprowadzić GMO tylnymi drzwiami. W ostatni piątek tenże - głosami rządowej koalicji PO-PSL - zalegalizował obrót nasionami genetycznie modyfikowanymi.
  CBA powinno sprawdzić poziom skorumpowania przez lobbystów Monsano mafii PO/PSL i głosowania nad przyjęciem GMO pod dyscypliną partyjną.

 • Józef Sawicki

  Oceniono 2 razy 2

  Wydane miliony na niesprawny system komputerowy to " pikuś" według hipokryty Sikorskiego możemy wydać następne ale montaż kamer w lokalach wyborczych to już ogromny wydatek . Czyli fałszujemy bo nas na to stać.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  do cholery za platformy i tego wsiunskiego polskiego stronictwa ludowego w polsce jest nic innego jak tylko afery złodziejstwo morderstwa rządow na szeroką skale . co za bydlacy doszli do władzy . to niesamowite że nie ma kary dla tych bandytów . co oni robią z tą polske . a niech ich szlak trafi i tego prezydenta polski komorowskiego który sprzedał zdrajca polaków przy wyborach ostatnich . i ta urbanowa premier kopacz . szlak ludzi trafia że nie ma na nich karey żadnej . a ten sikorski . no to już żenada polskiej polityki . ludzie plują jak tylko słyszą o nich . gdyby nie fałszowali wyborów nigdy nie byli by już przy władzy .niech wyjdą na ulice to dowiedzą sie co ludzie o nich mówią a ten rzecznik komorowskiego jąkający sie nałęcz. niedoż że komunista to jeszcze profesor komunistyczny zakalec narodowy. pluje sie jak gada zresztą od rzeczy komunista czerwony . przez tego prezydenta komorowskiego prawde o sfałszowaniu wyborów musimy wqywalczac na ulicach warszawy 13 grudnia . potrzebna jest demonstracjia przeciwko zdrajcom narodowym np kopacz itd .sondaż zrobiony na ulicy dotyczącej polskiej polityki przeperowadzonym w listopadzie jest przerażający . dosłownie ludzie nie wierzą politykom platformy prezydentowi i kopaczowej . polskie stronictwo sfałszowało wyniki wyborów . tak tak ludzie o tym mówią na ulicach . mówią że trezeba koniecznie wyjśc na ulice 13 grudnia . to musi sie skonczyc i ich ta dyktatorska złodziejska korupcyjna władza . ludzie mają dosc głodu nedzy sporu narodowego . to bardzo smutne co spotkało naród polski . i smutne że tak mówią . wybory zostały sfałszowane ale na sądy polskie które są jednostrone dla rządzacych nie ma co ufac . dlatego ludzie wywalczą to demonstracjiami burdami walką na śmierc i życie . oby nie doszło do wielkiej masakry w warszawie . ludzie młodzi są dyskryminowani starsi głodzeni chorzy mordowani . to musi sie skonczyc .jeden bydlak odejdzie drugi przyjdzie tak jest w platformie obywatelskiej .ludzie prosze was zgódzcie sie w koncu. dośc cierpien nienawisci okradania kraju i całego narodu polskiego . również te nieporozumienia i podbużania jest dzienikarstwo szczególnie tvn i polsat . to wszystko co można usłyszeć na polskich ulicach .

 • norton2005

  Oceniono 1 raz 1

  Głosy nieważne to fundament polskiej demokracji magdalenkowej.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  i kto to powiedział najgorszy z najgorszych aferzystów taśm prawdy . lepiej niech chonorowo strzeli sobie w łeb cały ten złodziej panstwowych naszych pieniedzy .13 grudnia rozliczymy sie w koncu z tymi bandytami rządowymi mordercami złodziejami aferzystami i korupcjantami . tak mówi polska ulica i z tą babą w spódnicy .

 • wschodniluksus

  Oceniono 2 razy 0

  PIS To nie prawica. PIS jest raczej formacja socjalistyczno-narodowa a przy tym bardziej socjalistyczna niz narodowa. Polska scena polityczna nie ma zadnej liczacej sie parti prawicowej.

 • plautilla

  Oceniono 3 razy 3

  Aneks kuchenny w msz wyremontował Z.Sikorski trzy razy drożej , niż królowa brytyjska w tym samym czasie całą kuchnię pałacową. Anglicy, mimo to byli wściekli, a nam ministra od Sowy i Przyjaciół awansowano na marszałka.
  Po robieniu /ł?/laski Amerykanom itp i wielu innymi wstydami otwiera otwór gębowy w jakiejkolwiek sprawie ? .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX