Zaginiony od 90 lat obraz znalazł się na planie... filmu dla dzieci

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Stuart Malutki". W tle uważany za zaginiony obraz węgierskiego malarza (YouTube)

Węgierski historyk sztuki oglądał z córką film "Stuart Malutki". Nagle na ekranie zobaczył arcydzieło, które uważano za zaginione od 90 lat. Teraz zostanie wystawione na aukcji.
Gergely Barki jest badaczem w węgierskim muzeum narodowym w Budapeszcie. Kilka lat temu oglądał ze swoją córką hollywoodzki film dla dzieci pt. "Stuart Malutki". W pewnym momencie zauważył, że na ścianie w jednej ze scen wisi obraz węgierskiego malarza Roberta Bereny - uważany za zaginiony od kiedy sprzedano go na wystawie w 1928 roku.

- Nie mogłem uwierzyć swoim oczom, kiedy zobaczyłem zaginione arcydzieło Bereny na ścianie za Hugh Lauriem - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian". - Prawie upuściłem córkę, którą trzymałem na kolanach - dodał.

Wisiał w mieszkaniu scenarzystki

Barki od razu rozpoznał obraz, mimo że znał go tylko z niewyraźnego, czarno-białego zdjęcia. Natychmiast wysłał maile do twórców filmu, ale odpowiedź od scenarzystki dostał dopiero po dwóch latach - pisze "Guardian". Ta powiedziała, że obraz wisiał na ścianie w jej domu, a kupiła go za niewielkie pieniądze w sklepie z antykami w Kalifornii. Po jakimś czasie sprzedała go kolekcjonerowi.

Bereny był główną postacią przedwojennego ruchu awangardowego na Węgrzech. Po I wojnie światowej zamieszkał w Berlinie, gdzie miał romans z Marleną Dietrich i - jak twierdzi Barki - z księżną Anastazją, córką cara Mikołaja II.

Obraz wrócił już do Węgier. Zostanie wystawiony na aukcji 13 grudnia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • "Dama z gronostajem na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie Właściciele "Damy z łasiczką" zabraniają przerabiania zdjęć obrazu. "Mamy arbitralną władzę"
Komentarze (71)
Zaginiony od 90 lat obraz znalazł się na planie... filmu dla dzieci
Zaloguj się
 • agisk

  Oceniono 1 raz 1

  Dobry specjalista :)

 • rakso88

  Oceniono 5 razy 3

  Odpowiedz na email przyszla po 2 latach, baba ma refleks, albo tuszowała prawdziwą historię.

 • jack3yp

  Oceniono 5 razy 5

  Urzekła mnie ta histeria...
  A jak smakowicie podana..., uhm palce lizać...

 • agay12

  Oceniono 3 razy -1

  Czy wystawienie obrazu i demonstracje przeciwko fałszerstwom wyborczym w tym samym dniu to naprawdę tylko przypadek?

 • awprawo

  Oceniono 14 razy 6

  Myślałem że chodzi o kolejny obraz ukradziony przez Niemców w Polsce (po ponad 90% ukradzionych dzieł sztuki Niemcy jeszcze nie zwrócili - o innych rzeczach nie mówiąc....)

 • 20portal

  Oceniono 37 razy 25

  Ile skradzionych w Polsce obrazów wisi w niemieckich, austriackich, szwajcarskich domach? Polska tylko w czasie ostatniej wojny została totalnie okradziona przez Niemców i Rosjan. Z Warszawy, przed wyburzeniem domów, zabierano do Niemiec wszystko: obrazy, meble, zastawy, biżuterię, księgozbiory a nawet pościel i bieliznę osobistą. "Dumnym" Niemcom nie przeszkadzało wcale, że dzielili między siebie kradzione. Polska nigdy nie dostała żadnych "zwrotów" w naturze i odszkodowań (nie licząc drobnych, wymuszonych zwrotów paru obrazów).

 • tysiac_motyli

  Oceniono 43 razy 29

  Zadziwiające jak wiele dzieł skradzionych dawno, dawno temu w Europie Środkowo-Wschodziej znajduje się dziś przypadkiem w Stanach Zjednoczonych ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje