Zaginiony od 90 lat obraz znalazł się na planie... filmu dla dzieci

30.11.2014 16:01
Kadr z filmu

Kadr z filmu "Stuart Malutki". W tle uważany za zaginiony obraz węgierskiego malarza (YouTube)

Węgierski historyk sztuki oglądał z córką film "Stuart Malutki". Nagle na ekranie zobaczył arcydzieło, które uważano za zaginione od 90 lat. Teraz zostanie wystawione na aukcji.
Gergely Barki jest badaczem w węgierskim muzeum narodowym w Budapeszcie. Kilka lat temu oglądał ze swoją córką hollywoodzki film dla dzieci pt. "Stuart Malutki". W pewnym momencie zauważył, że na ścianie w jednej ze scen wisi obraz węgierskiego malarza Roberta Bereny - uważany za zaginiony od kiedy sprzedano go na wystawie w 1928 roku.

- Nie mogłem uwierzyć swoim oczom, kiedy zobaczyłem zaginione arcydzieło Bereny na ścianie za Hugh Lauriem - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian". - Prawie upuściłem córkę, którą trzymałem na kolanach - dodał.

Wisiał w mieszkaniu scenarzystki

Barki od razu rozpoznał obraz, mimo że znał go tylko z niewyraźnego, czarno-białego zdjęcia. Natychmiast wysłał maile do twórców filmu, ale odpowiedź od scenarzystki dostał dopiero po dwóch latach - pisze "Guardian". Ta powiedziała, że obraz wisiał na ścianie w jej domu, a kupiła go za niewielkie pieniądze w sklepie z antykami w Kalifornii. Po jakimś czasie sprzedała go kolekcjonerowi.

Bereny był główną postacią przedwojennego ruchu awangardowego na Węgrzech. Po I wojnie światowej zamieszkał w Berlinie, gdzie miał romans z Marleną Dietrich i - jak twierdzi Barki - z księżną Anastazją, córką cara Mikołaja II.

Obraz wrócił już do Węgier. Zostanie wystawiony na aukcji 13 grudnia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • marcudo

  Oceniono 346 razy 304

  kiedyś oglądałem teleexpres i pokazywali jakiś materiał z ZUS-u. I tam rozpoznałem pieniądze które comiesięcznie kradzione są z mojej pensji

 • jacek-jacenty

  Oceniono 141 razy 131

  Dzisiaj "Obraz wrócił już do Węgier." Parę dni temu wychwyciłem "Czyszczenie fug z bródu".
  Zatrudnijcie kogoś po maturze. ZDANEJ!

 • 2.joana

  Oceniono 80 razy 74

  Nie mógł mieć romansu z księżną Anastazją, bo to była oszustka; wszystkie rzewne powieści i filmy nie oparły się badaniom DNA. Prawdziwa Anastazja zginęła zabita z resztą rodziny carskiej przez bolszewików.

 • twczupakabra

  Oceniono 60 razy 60

  Przypomina to sprwe glosna kilkanascie lat temu.
  Chodzi o fragment Bursztynowej Komnaty ( a konkretnie , jednego z malowidel w niej sie niegdys znajdujacych ) , odkrytych przypadkiem na fotografii wykonanej w jakiejs kancelarii prawnej i przypadkowo ujrzanej przez jednego z marszandow...:)

 • anna_darc

  Oceniono 52 razy 42

  A póżniej redaktorzyny z gazety będą czytać komentarze o sobie i zrobią z tego wzruszający filmik. "Do Węgier"....ale skoro parę miesięcy temu napisali że szpieg pracował dla "rosyjskiej inteligencji" to ten błąd wydaje się bardzo błahy. Aż dziwne że nie ma memów zamiast artykułów...

 • blski

  Oceniono 32 razy 30

  @archieil
  Aukcja bedzie miala miejsce na Wegrzech dlatego, ze w tym kraju malarz ten jest znany i czescia kultury, wobec czego nalezy sie spodziewac, ze zostanie sprzedany za wiecej niz w jakimkolwiek innym miejscu.
  Nie wspomniano, ze zostal sradziony, po prostu dostal sie w rece ludzi ktorzy nie zdawali sobie sprawy z jego wartosci.

 • tysiac_motyli

  Oceniono 43 razy 29

  Zadziwiające jak wiele dzieł skradzionych dawno, dawno temu w Europie Środkowo-Wschodziej znajduje się dziś przypadkiem w Stanach Zjednoczonych ...

 • 20portal

  Oceniono 37 razy 25

  Ile skradzionych w Polsce obrazów wisi w niemieckich, austriackich, szwajcarskich domach? Polska tylko w czasie ostatniej wojny została totalnie okradziona przez Niemców i Rosjan. Z Warszawy, przed wyburzeniem domów, zabierano do Niemiec wszystko: obrazy, meble, zastawy, biżuterię, księgozbiory a nawet pościel i bieliznę osobistą. "Dumnym" Niemcom nie przeszkadzało wcale, że dzielili między siebie kradzione. Polska nigdy nie dostała żadnych "zwrotów" w naturze i odszkodowań (nie licząc drobnych, wymuszonych zwrotów paru obrazów).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje