Rosja proponuje UE wzajemne zniesienie sankcji. "To bezsensowna spirala"

29.11.2014 16:25
iFile photo of German Chancellor Merkel and Russian President Putin attending a news conference in Dresden

iFile photo of German Chancellor Merkel and Russian President Putin attending a news conference in Dresden (ARND WIEGMANN / REUTERS / REUTERS)

Rosja zaproponowała Unii Europejskiej zniesienie sankcji nałożonych na stronę rosyjską z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy. Zadeklarowała zarazem, że w takim wypadku ona uchyli swoje kontrsankcje, wprowadzone względem UE.
Z taką ofertą wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Aleksiej Mieszkow w wywiadzie dla agencji Interfax.

- Niczego nie chcemy od naszych europejskich partnerów. Jedyne, na co liczymy, to by wyszli z bezsensownej spirali sankcji i wkroczyli na drogę znoszenia restrykcji i czarnych list, co z kolei pozwoliłoby nam odstąpić od naszych list. Sprzyjałoby to też uchyleniu przez nas zastosowanych kontrposunięć - oświadczył Mieszkow.

"Kraje UE strzelają sobie w stopę"

Wiceszef dyplomacji FR oznajmił również, że kraje Unii Europejskiej "same strzelają sobie w stopę", gdyż z powodu sankcji przeciwko Rosji w UE codziennie ubywa miejsc pracy, spada PKB i rośnie bezrobocie wśród młodzieży.

- Sankcje są bardziej destrukcyjne dla gospodarki europejskiej niż dla FR, ponieważ produkcja objęta restrykcjami szła na eksport z Unii Europejskiej do Rosji - powiedział.

Rosja: straty 40 mld dol. w skali roku

W poniedziałek minister finansów FR Anton Siłuanow po raz pierwszy przyznał, że jego kraj w skali roku straci około 40 mld dol. z powodu sankcji nałożonych przez Zachód.

Sankcje wprowadzone przeciwko Rosji przez UE i USA z powodu jej agresji wobec Ukrainy obejmują m.in. ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakaz eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

W odpowiedzi na te restrykcje Rosja wprowadziła swoje kontrsankcje - zakazała importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (545)
Zaloguj się
 • bartoszcze

  Oceniono 1536 razy 1398

  Nie doczytałem terminu w jakim Rosja zamierza się wycofać z Doniecka i Krymu?

 • m.godwin

  Oceniono 848 razy 728

  Najpierw wypad z Krymu i z całej Ukrainy razem ze swoimi zielonymi ludzikami. A potem pogadamy, panie Putin. Zaczniemy od wyceny szkód i określenia reparacji wojennych.

 • bb7676

  Oceniono 685 razy 623

  no proszę ruscy odklepują, dla mnie sankcje mogą trwać wiecznie. paliwo potaniało, jabłka też, polski PKB ma się nieźle, eksport większy niż w ubiegłym roku. no i widać jaką to wielką potęgą jest rosja. papierowy tygrys został przywołany do porzadku. tylko to nie wiceszef dyplomacji powiniem wystąpić z taką propozycją tylko sam władimir władimirowicz

 • tacx

  Oceniono 457 razy 413

  nie wiem czy śmiać się czy płakac nad bezczelnością tej depeszy. Typowa sowiecka wrzutka usprawiedliwiajaca atak na Ukraine który neidługo nastapi. Winna bedzie UE bo przecież łaskawca z Kremla proponował ugodę.

 • kaczanoga

  Oceniono 403 razy 367

  sankcje nie zostały nałożone w odpowiedzi na rosyjskie kontrsankcje. Niech ktoś Rosjanom wytłumaczy dlaczego nałożone zostały sankcje UE..

 • tsuranni

  Oceniono 374 razy 320

  odpowiedź powinna brzmieć: hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!
  Kacapom kaprawe oczka się otwierają, bo ropa dołuje :D
  Pół roku temu ostrzegałem, że będą żreć trawę i dokładnie tak właśnie będzie.

 • Grzegorz Rosiński

  Oceniono 297 razy 271

  "Sankcje są bardziej destrukcyjne dla gospodarki europejskiej niż dla FR, ponieważ produkcja objęta restrykcjami szła na eksport z Unii Europejskiej do Rosji - powiedział."

  i dlatego przyczolgali sie skamlac o zniesienie sankcji?

 • konikoni

  Oceniono 289 razy 263

  A co Rosja proponuje w sprawię pierwotnego problemu, okupacji części Ukrainy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje