Papież: Prawdziwy chrześcijanin musi uznać żydowskie korzenie tej religii. Antysemityzm to grzech

27.11.2014 19:17
Papież Franciszek po dzisiejszej audiencji

Papież Franciszek po dzisiejszej audiencji (AP)

Papież Franciszek potępił wszelką przemoc dokonywaną w imię Boga. W wywiadzie dla izraelskiego dziennika "Jedijot Achronot" powiedział też, że nie można być prawdziwym chrześcijaninem bez uznania żydowskich korzeni chrześcijaństwa.
- Nie można być prawdziwym chrześcijaninem, jeśli nie uzna się swych żydowskich korzeni. Trzeba zawsze o nich pamiętać" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla izraelskiego dziennika. Dodał, że antysemityzm jest "grzechem".

Papież odniósł się też do niedawnego zamachu na synagogę w Jerozolimie, w którym zginęły cztery osoby. - Potępiam z całych sił każdy rodzaj przemocy w imię Boga - powiedział.

Wywiad z Franciszkiem ukaże się jutro, czyli w dniu jego wyjazdu do Turcji, gdzie prawdopodobnie poruszy również temat konfliktów na Bliskim Wschodzie. Już w przeddzień publikacji media ogłosiły fragmenty tej rozmowy.

Nawiązując do sytuacji na Bliskim Wschodzie, papież podkreślił: "Z głębi serca zwracam się do zaangażowanych stron z apelem o położenie kresu nienawiści i przemocy. Budowa pokoju jest trudna, ale życie bez pokoju jest koszmarem" - dodał Franciszek.

Prześladowanie w IS cięższe niż na początku chrześcijaństwa

Mówił również o fali przemocy i terroru w Iraku, gdzie proklamowano tzw. Państwo Islamskie i dochodzi do prześladowań na tle religijnym. "Dokonywane są tam barbarzyńskie czyny, niewyobrażalne zbrodnie" - oświadczył papież. Powtórzył, że obecne prześladowania chrześcijan są cięższe od tych z czasów początków chrześcijaństwa.

"Okrzyk bólu chrześcijan, jazydów i innych wspólnot etnicznych wymaga zajęcia jasnego i odważnego stanowiska zarówno przez przywódców religijnych, zwłaszcza muzułmańskich, jak i liderów politycznych" - powiedział Franciszek.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (309)
Papież: Prawdziwy chrześcijanin musi uznać żydowskie korzenie tej religii. Antysemityzm to grzech
Zaloguj się
 • antykle

  0

  skoro wszystko jest dziełem boga to Żydzi i ich religia też

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  A takim wlasnie podstawowym pojeciem ,jest istnienie podwojnego kodu moralnego praktykowanego przez spolecznosc zydowska miedzy innymi w Polsce. To zasadniczo roznilo Zydow od Chrzescijan, w ich dzialaniach jak i zaniechaniach. Brak znajomosci tych podstawowych roznic powoduje, calkowite nieporozumienie prowadzace do nieuzasadnionego sporu jak i nieuzasadnionych pretensji, sporu -ktorego wlasnie tylko dlatego, nie mozna zakonczyc.

  Innym waznym czynnikiem rozniacych Zydow, jest bledne przypisywanie im bliskiego pokrewienstwa duchowego z chrzescijanstwem . Nieporozumienie polega na nierozumieniu samej istoty judaizmu. A istota judaizmu jest - kontrakt wybranego narodu z ich tylko i wylacznie wlasnym Bogiem Plemiennym, a nie z zadnym innym. Bogiem groznym, zazdrosnym, surowym. Bogiem przeciwko ,ktoremu "wybrany narod" buntowal sie bardzo czesto. Judaizm bazuje na Dekalogu, na dziesieciu kardynalnych zakazach, na nim bazuje prawo judaistyczne i jego komentarze. Zrodel Dekalogu powinnismy sie doszukiwac kilka tysiecy lat wczesniej. Jego niekazuistyczna struktura niczym nie przypomina kodeksu Hammurabiego, ale jest raczej refleksem tego starego " boskiego prawa" ,ktorego fragmenty mozemy znalezc rozrzucone po wielu glinianych tablicach ogromnej Biblioteki Niniwy (Ashurbanippala).

  Jest to podstawa zydowskiej, judajskiej cywilizacji sakralnej , podobnej raczej do braminskiej. I pomimo istnienia oczywistego wspolnego korzenia do pewnego momentu, od tego punktu, nie ma juz zadnego elementu laczacego ta cywilizacje z cywilizacja lacinska i chrzescijanstwem.

  Punktem rozdzialu chrzescijanstwa od judaizmu bylo slynne Kazanie na Gorze Jezusa Chrystusa .Od tego momentu chrzescijanskie prawo wzbogacone zostalo o nakazy i o to co jest najwazniejszym przykazaniem chrzescijanstwa, a w zasadzie jego istota czyli - Przykazanie Milosci cyt" nowe przykazanie daje wam, byscie sie wzajemnie milowali". Nowa jakosc, wysokie wymagania, skierowanie szczegolnej uwagi na wole, na proces motywacyjny, na swiadomosc procesow decyzyjnych postepowania Czlowieka. Wzrastajace wymagania etyczne i moralne wobec Czlowieka, i oparcie o nie ( o zasady etyki i moralnosci) prawa, pomagajacego w samodoskonaleniu sie Czlowieka, jego kultury i cywilizacji- zblizanie sie do imago Dei, na wzor ktorego zostal stworzony.

  Roman Kafel "Spotwarzona przeszłość"

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  @ciotak pozytaj w końcu trochę i przestań się kompromitować:

  www.pacwashmetrodiv.org/events/jedwabne/pogonowski.text.htm

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Najwyraźniej wciąż po 2000 tysiącach lat przekaz gnostyków jest prześladowany nawet tutaj.

  Komu przeszkadzają informacje o Archontach, skryptach naga Hamadi, Stellar Man, o krwawym demonie Jahwe?

  Prawda w oczy kole? Oliwa sprawiedliwa ...

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwotnie Żydami byli potomkowie patriarchów, czyli potomkowie Jakuba, który przyjął imię Izrael i miał dwunastu synów. Stąd dwanaście plemion Izraela. Dziedziczenie "żydowskości" przebiegało w zasadzie po linii ojca, choć z wyjątkami, bo na przykład jeden z dwu synów Abrahama (Iszmael) nie był Żydem (precyzyjniej: nie był protoplastą Żydów).

 • aveallah

  0

  Niedługo, jest kwestią czasu, nadchodzi Sąd Boży nad ziemią, wszystko jest już niemal przygotowane przez światowe elity, syjonisci, zatrute żarcie, chemtrails, isis, zaangażowanie państw wschodnich azji, ebola, rosja, chiny, rynek walut, chipy, elektroniczne tatuaże, pseudochrześcijański watykan jako orędownik światowej religii , w usa nawet obozy fema i gilotyny etc. A wy zajmujecie się politykowaniem o politykach, którzy bardziej interesują się swoją karierą niż obywatelami, jakby oni mogli was wybawić. Ani pieniądz, ani świętoszkowatość w kościele tego nie zrobi. Sam Święty Bóg ofiarował siebie w Chrystusie za nasze winy, to jedyny sposób na problemy ludzkości - a zasadniczym problemem jest nie bezrobocie, kto będzie następny premierem, jak uzbierać najwięcej forsy i przekręcić innych, cały ten wyścig szczurów, ale -- nasza izolacja od Stwórcy --- którą przełamał On sam przez Jezusa, przyjmijcie ułaskawienie Pana w Chrystusie od nadciągającej kary na cały świat. Zacznie się od kolejnego kryzysu finansowego, pochwycenia żywych i zmarlych w Chrystusie przed dniem Sądu. Będzie ucisk jakiego ziemia nie widziała, a wy łykacie papkę medialną o tym jak to fajnie ,przecież 21 wiek, ludzie są dobrzy itp. NIE - każdy przed Bogiem jest grzesznikiem, nawet rzekomy ojciec święty z krainy watykanu. Tylko Pan w Chrystusie jest rozwiązaniem tego problemu, nie okresowa spowiedź z maryjkami na pokutę. Uwierzcie Chrystusowi i odwracajcie się od swoich grzechów, póki jest jeszcze czas Łaski. Skąd to wiem - ze Słowa Bożego - badajcie objawienia Jana , ewangelię Jana i listy Pawła. Jezus znaczy = Pan jest zbawieniem; zrobił dla nas coś niesamowitego i niepowtarzalnego. To dar.
  List do Rzymian -Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie.

  www.youtube.com/watch?v=_rwz5eJaTMU&list=UUzt5gFimivXK9kZrWGSwsiw

 • deryl01

  0

  Zydzi wiedzieli jak zagarnac swiat. Wiedza ze to daje im prawo rzadzenia swiatem. Chrystus byl tylko profeta lansowanym przez zydow i dlatego wyladowal tak wysoko. A reszte historii dokoptowali ludzie ktorzy z tego procederu uzyskiwali krociowe zyski. Doktryna zydowska to sprzedac rzecz bezwartisciowa za bardzo wysoki zysk.

 • antipasti60

  0

  Folklor się wyroił.To nawet zabawne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje