Oświadczenie Sławomira Nowaka po wyroku sądu: "Zrzekam się mandatu posła?

"Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w dniu dzisiejszym złożyłem Marszałkowi Sejmu oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu posła? - napisał w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu Sławomir Nowak, skazany dziś wyrokiem sądu na 20 tys. zł grzywny.
"Szanuję wyrok sądu, choć się z nim nie zgadzam" - pisze Nowak w oświadczeniu, które ukazało się na jego koncie w serwisie Twitter. Dodając, że nigdy nie miał zamiaru wprowadzić kogokolwiek w błąd ani składać fałszywych oświadczeń majątkowych, informuje, że zrzeka się mandatu i członkostwa w klubie parlamentarnym PO.

"Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w dniu dzisiejszym złożyłem Marszałkowi Sejmu oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu posła" - pisze Sławomir Nowak, dziękując też wszystkim, którzy go wspierali.

Dodał jednocześnie, że "nie podziela argumentacji zawartej w ustnym uzasadnieniu wyroku", i że będzie się odwoływać od decyzji sądu oraz zamierza "do końca bronić swojego dobrego imienia".Sławomir Nowak został uznany winnym złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, w których zataił, że posiada zegarek wart więcej niż 10 tys. zł.

Sędzia - odczytując wyrok - przypomniała, że Nowak był oskarżony o pięciokrotne złożenie fałszywych oświadczeń (zarówno jako poseł, jak i minister). Uznała go za winnego zarzucanych mu czynów i w przypadku każdego z oświadczeń skazała na karę grzywny. Łączna wartość kar wyniosła 20 tys. zł.

- Sąd w całości podzielił stanowisko zaprezentowane przez prokuratora - powiedziała sędzia, odczytując wyrok. Nowak nie zjawił się na jego ogłoszeniu.

- W okresach objętych zarzutami był posłem RP oraz zajmował kierownicze stanowisko państwowe ministra transportu i gospodarki morskiej - przypomniała sędzia zaznaczając, że w takim przypadku był zobowiązany składać oświadczenia majątkowe, w których powinna się znaleźć informacja o jego zegarku.

"Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego"

Sąd przyznał, że w swoim wyroku kierował się zeznaniami świadków - m.in. Sławomira Jastrzębowskiego z "Super Expressu" - stały one w sprzeczności z tym, co zeznawał sam Nowak. W efekcie uznano, że Nowak musiał mieć świadomość, że powinien wpisać swój zegarek do oświadczeń.

- Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego w zakresie, w jakim twierdził, iż nie miał świadomości, iż rzeczy osobiste, jak np. zegarek, podlegają wpisaniu do oświadczenia majątkowego (...) - mówiła sędzia, stwierdzając, że nawet bardzo nikła wiedza prawnicza wystarcza, by zdać sobie sprawę z takiego obowiązku.

- Dokonując oceny wyjaśnień oskarżonego, prokurator w swoim końcowym wystąpieniu stwierdził, iż "oskarżony przyjął linię obrony, która polegała na udawaniu kogoś mniej mądrego, niż się jest w rzeczywistości". Z oceną taką trudno się nie zgodzić - mówiła sędzia, odnosząc się do zeznań Nowaka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (316)
Oświadczenie Sławomira Nowaka po wyroku sądu: "Zrzekam się mandatu posła?
Zaloguj się
 • 123jna

  Oceniono 2 razy -2

  Zapamietajmy nazwisko tej kobiety - pisowej wtyczki Jaroslawa kaczynskiego, podlegajacej niejakiemu Zwarze, prezesowi sedziow, kumplowi aferzysty Biereckiego od SKOKow i Lecha Kaczynskiego. Gdy wymiar sprawiedliwosci nie dziala to w kraju nie ma demokracji. Z pisowymi sedziami, skorumpowanymi, prokuratorami od Seremeta z nadania PiS-u nie mamy szans na ukaranie najwiekszych zlodziei w kraju o 1989 r. Jaroslawa Kaczynskiego i jego kumpli, pisowej mafii. Mozna tu sobie poczytac o ich "dzialalnosci" od czasow PC, przekrety na Expresie Wieczornym, forse z FOZZu az do SKOKow i 2 srebrnych - interesy mafijne na styku z polityka. Oni sa niewinnie, Jaroslaw Kaczynski za ukrycie pozyczki (datek pewnie a nie pozyczka) na 200 000 zl, nie odpowiedzial, uznano, ze mogl sie pomylic. Powiedzcie mi sedziowie - dlaczego nie mogl sie omylic Nowak? A dlatego, ze psujecie prawo dintojra pisowa, wyrok jest tak drakonski, ze az SMIESZNY a sedzia powinna zostac ukarana przez wlasnych kolegow, obsmiala ich samych, osmieszyla wszystkich sedziow. Prawa pisowa raczka z awansu kaczo-ziobrowego. Moze wypowiadam sie tu niezbyt elegancko, ale tacy ludzie jak ta kobieta wywoluja we mnie odruch wymiotny. Nie uwierzylabym przed r. 1989 r. ze nowa Polska bedzie glupsza i mniej demokratyczna nawet jak za komuny. Do waaaaaaaaaaaaadzy jak mowi ten inteligent z Zoliborza, dorwaly sie najgorsze jednostki w kraju, glownie sa w PiSie, ich szef to degenerat, nigdy nie pracowal ale wielkie interesy umie robic - nas pokrada a sedziowie przymykaja na to oczy- pisowe.

 • jaky

  Oceniono 5 razy 1

  sławek fajny miał zegarek, taki – fest, za parę marek,
  podarował mu go darek, albo jakiś inny czarek.
  mierzył czas mu niestrudzenie, powiększając przyrodzenie,
  ale w kwitach się nie znalazł i za skórę dobrze zalazł ….

 • scypio72

  Oceniono 2 razy 2

  bANDA OSZUSTÓW I ZŁODZIEJI. ONI POWRÓCILI. JAK ZA KOMUNY BYLI ONI I MY.

 • 1stanczyk

  Oceniono 4 razy 2

  Ta cala sprawa kompromituje na równi Nowaka co i Tuska, który do czasu szczeniackich problemów z deklaracja podatkową (bo co to jest 20 tys złotych na skali szabrownictwa okrągłostołowego establishmentu w naszym kraju: mniej niż zero) bardzo pochlebnie wypowiadał się o Nowaku (i dlatego zresztą zrobił Go ministrem).

  "Znaleźli haka na Nowaka."

  To, ze Nowak obnosił się z zegarkiem pewnie w ogóle nie myśląc, że to może być Jego gwóźdź do trumny, świadczy jedynie o wszechobecnym wśród tego od 25 lat już rządzącego krajem okrągłostołowego establishmentu (nie wspominając już jego niespacyfikowanym w swoim czasie III pionie władzy) , beztroskim poczuciu całkowitej bezkarności kultywowanym na wszystkich szczeblach władzy w kraju niezależnie od przynależności partyjnej (przykład pierwszy z brzegu madrycka wycieczka pOSŁÓW PiS-u)

  To są te PRL-owskie wzorce którymi, za sprawa "grubej linii" sp Mazowieckiego i później nocnej zmiany została zdominowana ta cześć Solidarności w której władze, przy wydatnej pomocy PRL-owskich resortowych mediów podstępnie, podle i nikczemnie przejęli tak zwani doradcy przyklejeni do LW jak gó... do statku i krzyczący głośno płyniemy

 • 1stanczyk

  Oceniono 3 razy 1

  To przecież Tusk wybrał Nowaka, żeby zrobił porządek na kolei, Nowaka obnoszącego się jak szczeniak, jak cygan na targu, z zegarkami.
  I nikt mi nie powie, że tego pretensjonalnego szczeniactwa przez lata bliskiej współpracy z Nowakiem (z której Tusk był zadowolony) nie dało się wcześniej zauważyć.

  Oni tam u koryta pewnie wszyscy mniej więcej są tacy jak Nowak właśnie.
  Jeśli rozmawiają to o pewnie głównie o nowej bryce, o wczasach na Bali, o towarzyskich plotkach no i o pogodzie

  Kto i dlaczego na tego kolejnego okrągłostołowego gogusia glosował ?

  Pewnie dlatego, że jak Kwaśniewski miał dobrze skrojony garnitur, pachniał LANCÔME i miał (czy jeszcze ma) atrakcyjna żonę...

  Jedna nie umie się doliczyć w deklaracji podatkowej swoich "strat", druga spędza całe przedpołudnie przy telefonie targując przez pośrednika używane buty w "europejskim wymiarze" za 240 (słownie dwieście czterdzieści ) złotych ...

  Nowak jeśli reprezentuje rzetelnie czyjekolwiek interesy to co najwyżej swojej zony (vide kelnerskie podsłuchy).
  Co oczywiście nikomu nie przeszkodziło glosować na Niego w ostatnich wyborach do Sejmu.

 • yaro1771

  Oceniono 3 razy 1

  no to chyba koniec kariery, a miał zostać Prezydentem.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 4 razy 2

  jakiego dobrego imienia? to złodzieje i oszuści maja dobre imie? nowak, jesteś takim samym złodziejem jak twoi kumple z PO, roznica jest tylko taka, ze w swojej zarozumialosc znosci dales się zlapac jak dziecko. zaluje ze nie siedzisz w pierdlu............... bo to za moje zyles jak krol

 • koles751

  Oceniono 2 razy 0

  Sławek, na Twoim miejscu najgorsza byłaby dla mnie świadomość, że rodzina (żona, rodzice, dzieci) wiedzą, że kłamiesz. Wiedzą jaki z Ciebie s...syn, a mimo to muszą Ciebie kochać.

 • leszekzgd

  Oceniono 3 razy 1

  A pisuarowe złodzieje w dalszym ciągu siedzą w ławach sejmowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX