"Economist" pisze o wyborach w Polsce. "Kaczyński od dawna jest zwolennikiem teorii spiskowych"

Wyniki wyborów samorządowych w Polsce to duże rozczarowanie i zła wiadomość dla prezesa Kaczyńskiego, który mówi o ich sfałszowaniu. Jego partia kreuje też dziwne teorie o katastrofie smoleńskiej. Kaczyński jest zwolennikiem spisków - czytamy w serwisie "The Economist".
"Kaczyński bez wątpienia ma prawo do pretensji. W końcu zawiódł mechanizm zliczania głosów. Jednak lider konserwatywnego PiS nawołuje do powtórzenia wyborów, w przypływie złości narażając na szwank tak ciężko wywalczoną polską demokrację" - czytamy na stronie "The Economist".

"Rozczarowanie i zła wiadomość"

W dalszej części tekstu serwis dokładnie opisuje zawirowania związane z wynikami exit poll, które wskazały, ze PiS wygrało wybory z czteroprocentową przewagą nad PO. Nie pomija także problemów PKW z liczeniem głosów.

"Okazuje się, że PiS będzie rządził tylko w jednym polskim województwie, gdzie nie zawiązała się koalicja pomiędzy PO a PSL. To duże rozczarowanie i zła wiadomość dla prezesa Kaczyńskiego, który liczył na to, że jego partii uda się przejąć władzę po nadchodzących wyborach parlamentarnych w Polsce" - pisze serwis.

"PiS nie udało się przekonać ludzi, że głosowanie na tę partię to trafny wybór. Kiedy wyniki wyborów zostały ogłoszone, Kaczyński zaczął podsycać brak zaufania u swojego podstawowego elektoratu, mówiąc, że wybory zostały sfałszowane" - dodaje.

"Zwolennik teorii spiskowych"

"Kaczyński od dawna jest znany jako zwolennik teorii spiskowych. Wierzy w to, że współczesna Polska narodziła się wskutek zgniłego porozumienia między komunistycznymi aparatczykami a kierownictwem 'Solidarności'. Ponadto jego partia rozpowszechnia dziwaczne teorie dot. katastrofy smoleńskiej"- uważa autor artykułu.

"Podczas gdy wszystkie dowody wskazywały na błąd pilota prezydenckiego tupolewa, PiS mówiło, że Rosja wytworzyła sztuczną mgłę, samolot wybuchł, a ci, którzy przeżyli katastrofę, zostali wymordowani przez Rosjan. Wiara w smoleńską teorię spiskową stała się papierkiem lakmusowym - testem na ideologiczny konformizm na prawej stronie polskiej sceny politycznej" - pisze ostro "The Economist".

"Kompleks martyrologiczny Kaczyńskiego"

Jak serwis tłumaczy postawę PiS? "Polska padała ofiarą obcych sił tak długo, że urosło w niej przekonanie o byciu męczennikiem (już Mickiewicz nazywał Polskę Mesjaszem Narodów). A takie przekonanie ciężko zmazać, nawet jeśli ktoś wygra wybory. Jednak Kaczyńskiemu według badań ufa tylko jedna trzecia opinii publicznej. To niewiele więcej niż podstawowy elektorat PiS" - czytamy w "The Economist".

Serwis dodaje, że obecnie porządek demokratyczny w Polsce jest pod wpływem idei wywoływanych przez "martyrologiczny kompleks Kaczyńskiego", ale może się to zmienić, "jeśli ludzie trochę ochłoną".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (291)
"Economist" pisze o wyborach w Polsce. "Kaczyński od dawna jest zwolennikiem teorii spiskowych"
Zaloguj się
 • janesfin

  0

  Tylko kompletny Leming uwierzy w to że : PIS wygrywa tylko 3ma pkt procentowymi i nagle ; AWARIA SYSTEMU WYBORCZEGO ,LICZENIE GŁOSÓW TRWA PONAD TYDZIEŃ ( w cywilizowanych krajach max 24 h) A PSL Z 17% POPARCIA ROBI SIĘ 49% A w NIEKTÓRYCH REGIONACH 80% !!! i mało popularna partia chłopska -podnóżek POszustów który zrobi wszystko aby utrzymać się przy korycie-staje się liderem na terenach typowo miejskich Poparcie dla PSL w Gdańsku wzrosło o 1250% w stosunku do przedwyborczych sondaży.Na listach nie było startujących kandydatów opozycji a byli nie startujący koalicji rządzącej.W kilku miejscach WYBORCY DOSTALI JUŻ WYPEŁNIONE KARTY DO GŁOSOWANIA.Ty tylko część oszustw w tych pseudo wyborach a pseudo prezydent komorowski mówi że wszystko w porządku.

 • hausmann

  0

  Mam nadzieje ,ze "pan" prezes nigdy do wladzy nie dojdzie.
  Zawsze najlatwiej jest innych krytykowac,a moze by tak jakis alternatywny realny plan przedstawic? To jest chyba rola powaznej opozycji.Przeciez ten czlowiek nie ma zadnego powazania na arenie polityki europejskiej.

 • ewa15713

  0

  "Czy tego konusa nie da się za słowa postawić w jakimś kącie?
  Kaczyński jest cyniczną kanalią polityczną czyli takim politycznym bandytą. Dziwne, że ktoś z PO i PSL nie powie tego wprost w sejmie a wstawiają gadki jak u cioci na imieninach. Tymczasem w Kaczora trzeba rzucić kur... macią i pętaka postawić do pionu. Ten kapłon zachowuje się ostatnio jak by był królem Polski a nie zwykłym wyliniałym i bełkoczącym dziadem z Żoliborza. "
  Są to wypowiedzi trafione w 10-tkę. Nie rozumiem dlaczego moi przedstawiciele z PO pozwalają się obrażać , czy mają coś na sumieniu i się boją, a przecież Kaczyński dla dobra Polski musi odejść jeszcze zanim ogłupi więcej młodzieży.Liczę , że moi przedstawiciele staną na wysokości zadania i rozliczą oszołoma z rzucanych na nich obelg Czekam na jakieś konkretne kroki bo następnym razem również oddam głos nie ważny i poproszę o to wszystkich którzy myślą tak jak ja

 • jacekm22

  0

  A co on ma w nosie na tym zdjeciu ...???!!!!

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Jedynym celem tego paranoika jest wygranie wyborów i wprowadzenie dyktatury rodem z Korei komunistycznej.

 • lob1

  Oceniono 4 razy 2

  Nie znam drugiego takiego zawistnego Polaka.Dla niego kariera i ból po stracie brata przyprowadza o opętanie.Jest już stary,dałby sobie spokój z tą walką o władzę.Porównuję go do polskich biskupów,mimo tylu grzechów,czują się bogami.Ale skoro mają liczny elektorat nic nie zrobimy.Połowa narodu musi zmądrzeć aby zrzucić ich z władzy.Ale to się nie da,bo wielu Polakom brakuje logiki i kierują się zabobonami i strachem przed siłą nadprzyrodzoną.Chyba jeszcze jedno pokolenie musi wymrzeć,żeby Polacy zaczęli trzeżwo i logicznie myśleć.No to jeszcze długo poczekamy.

 • exexpat

  Oceniono 5 razy 1

  Ilosc podkladu kosmetycznego na twarzy Kaczynskiego rosnie z wiekiem. To powoduje iz ma niezmienna twarz jak pokerzysta badz wodz indian by zachowac twarz. Starosc niestety, i te spiski wokol....

 • alicia.online

  Oceniono 5 razy 3

  Właściwie... to niech se gada co chce. Im więcej gada, tym więcej ludzi - i tu, i za granicą- patrzy na niego jak na wariata, a za rok tym więcej osób pójdzie głosować "byle nie Jarek". Sam sobie robi najbardziej czarną robotę !!!

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 7 razy 5

  pytanie do śmierdzących pisuarów,gdzie byli i co robili wasi przedstawiciele którzy byli w każdym lokalu wyborczym jako obserwatorzy,powtarzam gdzie byli i co robili???Niech wasz guru żydowskiego pochodzenia ma do nich pretensje,w innym kraju już dawno by kiblował za takie pomówienia,z tym wariatem trzeba wreszcie zrobić porządek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX