Norwegia zamroziła kontakty polityczne z Rosją? Ekspertka: nieprawda. Kaczka dziennikarska. Rząd to dementuje

Kancelaria Premiera Norwegii opublikowała notę, która dementuje doniesienia o zerwaniu stosunków politycznych z Rosją. - Ćwiczenia wojskowe ?wstrzymano do odwołania?, ale relacje polityczne nie są zamrożone. Norwegia nie wybiegła przed szereg przed inne państwa unijne - mówiła w TOK FM ekspertka PISM.
- Z powodu nielegalnej aneksji Krymu i rosyjskiej aktywności na wschodzie Ukrainy zamroziliśmy wszelkie kontakty polityczne z Moskwą. Anulowaliśmy też zaplanowane wspólne ćwiczenia wojskowe i wycofaliśmy naszych ekspertów. Wszystko dlatego, że Rosja wysłała na Ukrainę swoje wojsko - miała w wywiadzie dla ukraińskiej gazety powiedzieć premier Norwegii Erna Solberg. Rozpisywały się o tym media na całym świecie.

- To kaczka dziennikarska - powiedziała w TOK FM Lidia Puka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Kancelaria Premiera Norwegii opublikowała notę, która dementuje doniesienia o zerwaniu stosunków politycznych z Rosją. Tak, ćwiczenia wojskowe "wstrzymano do odwołania", ale relacje polityczne nie są zamrożone. Są one utrzymywane, choć są chłodniejsze. Norwegia nie wybiegła przed szereg przed inne państwa unijne i nie podjęła żadnych radykalnych działań dyplomatycznych - mówiła ekspertka PISM.

Jak mówiła ekspertka, zapewne doszło do nieporozumienia językowego. - Możliwe, że pani premier mówiła o chłodniejszych reakcjach. Możliwe, że to kwestia różnic w kulturze debaty. Na Ukrainie i w Polsce debata jest pełna emocji i mocnych stwierdzeń. W Norwegii dyskurs jest bardziej stonowany - mówiła Puka

- Norwegia i Rosja są jak Dawid i Goliat. - Ogromna różnica proporcji, zarówno pod względem liczby ludności, powierzchni, zasobów finansowych, kwestii militarnych. A Norwegia ma najdłuższą granicę lądową i morską ze wszystkich krajów UE. Oni raczej tonują, niż zaogniają - tłumaczyła ekspertka.

Puka komentowała w TOK FM, że zamrożenie stosunków mogłoby mieć poważne reperkusje zarówno polityczne, jak i handlowe i nie wiadomo, komu miałoby przynieść coś dobrego.

Więcej o:
Komentarze (12)
Norwegia zamroziła kontakty polityczne z Rosją? Ekspertka: nieprawda. Kaczka dziennikarska. Rząd to dementuje
Zaloguj się
 • odiabo

  Oceniono 1 raz 1

  " Norwegia nie wybiegła przed szereg przed inne państwa unijne i nie podjęła żadnych radykalnych działań dyplomatycznych - mówiła ekspertka PISM."
  "A Norwegia ma najdłuższą granicę lądową i morską ze wszystkich krajów UE."
  Jeżeli w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych eksperci zaliczają Norwegię do krajów UE, to nie najlepiej to świadczy o tej instytucji.

 • blue911

  Oceniono 7 razy 5

  Dziennikarze staja sie przekupnymi albo tchorzliwymi narzedziami wielkiej finansjery i przestaje wierzyc nawet w ich prognoze pogody! Jakie zeszmacenie standarow I serwilizm. Teraz dopiero widac,jak lagodna I "wolna" byla komuna. Bandytyzm informacyjny zaczyna sie rozpowszechniac szybciej niz Ebola! Wolna prasa - hahahahah! Lobuzami jestescie!!!

 • googleon

  Oceniono 6 razy 6

  Przed szereg wybiega propagandowy harcownik o nazwie GW. Wstyd

 • zec

  Oceniono 7 razy 5

  Jeżeli to nieprawda, to co tu jeszcze robi ten kretyński tytuł?

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 1

  To tylko panie z norweskiej opozycji złośliwie twierdziły że Pani Premier Norwegii przeniknęła myślą polityczną Radka kiedy jak górska kozica przemykała po górskich graniach u boku Radka wśród talibów w Afganistanie...

 • stachkaz47

  Oceniono 9 razy 5

  To już druga przekłamana wiadomość w dniu dzisiejszym.
  Teraz w taki sposób działa gazeta.
  Przed szeregiem pomroczna bryluje i nie da się wypchnąć.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Nie na całym świecie.media się rozpisywały....
  To tylko analizy Radka
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/941-jeszcze-nie-teraz-mr-sikorski-nowym-sekretarzem-nato-zostal-norweg.html
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1011-tusk-sikorski-nadal-ma-szanse-zostac-szefem-dyplomacji-ue-sueddeutsche-zeitung-ma-ale-mniejsze.html

 • 31.februarius

  Oceniono 16 razy 10

  "Norwegia nie wybiegła przed szereg przed inne państwa unijne i nie podjęła żadnych radykalnych działań dyplomatycznych .. "

  Przed szeregiem nie ma miejsca, bo tam Przenjjaśniejsza tańczy kankana!

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 2

  ta pani puka
  to zepsuła całą radość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX