PiS: "Nieprawidłowości w czasie wyborów". Pytamy więc rzecznika sądu o skalę. A ten: ''Nic szczególnego...''

Około 15 protestów wyborczych wpłynęło do Sądu Okręgowego w Lublinie (do wczoraj 10). To niewiele, ale Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że będzie ich więcej, bo sygnałów o nieprawidłowościach jest "wiele". Wiele, czyli ile? Kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset w skali województwa? - dopytujemy. Ale odpowiedź nie pada.
- Chciałabym, aby ta rzecz nie była traktowana w sposób niepoważny - zapewnia Artur Soboń z lubelskiego PiS-u. I dodaje, że wyliczanie i szukanie kolejnych przykładów nieprawidłowości wyborczych można uznać za traktowanie tematu właśnie w sposób niepoważny.

- Tak naprawdę mamy teraz zwyczajne dni powyborcze, tak jak było wcześniej, nic się szczególnego nie dzieje - mówi z kolei rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, Artur Ozimek, pytany, czy przybywa protestów wyborczych dotyczących przebiegu głosowania, czy jego wyników. Jak dodaje, protestów jest około dziesięciu i dotyczą najróżniejszych spraw, choćby tego, że ktoś kogoś pomówił w internecie. - Chodzi o komentarze pod kątem konkretnych kandydatów na stanowiska radnych, burmistrzów czy wójtów - mówi Ozimek.

Na co wpływają protesty?

W jednym z protestów pełnomocnik PiS domaga się unieważnienia wyników wyborów w jednym z okręgów - chodzi o Radzyń Podlaski. Chodzi o to, że po otwarciu urn do głosowania na 61 kartach do rady powiatu nie było pieczęci. - Osoba składająca protest napisała m.in. że zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ktoś z członków komisji mógł nie wydawać wyborcom kart do głosowania do rady powiatu, a następnie w ich miejsce wrzucić karty nieopieczętowane - mówi sędzia.

Druga możliwość jest taka, że doszło do pomyłki i dlatego wyborcy dostali karty bez pieczęci, w efekcie czego 61 wyborców oddało głosy uznane ostatecznie za nieważne. - I jeśli uwzględni się to potem w liczbie głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów, to różnica między pierwszym a drugim wynosi 27 głosów, a zatem ta liczba głosów nieważnych mogła zaważyć na finalnym wyniku wyborów - wyjaśnia sędzia Ozimek.

Inny z protestów dotyczy sytuacji, gdy wyborcom z okręgu nr 2 wydano karty do głosowania z okręgu nr 1. - Tych kart z innego okręgu wydano kilkanaście, a różnica głosów między jednym a drugim kandydatem wynosiła zaledwie 9. A zatem zdaniem osoby wnoszącej protest mogło to mieć wpływ na ważność wyborów. Trzeba powiedzieć, że te skargi nie odbiegają od charakteru skarg, które były wnoszone przy poprzednich wyborach - dodaje rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

PiS: "nieprawidłowości jest wiele"

Lubelskie Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że sygnałów o nieprawidłowościach było wiele. Wskazuje m.in. na 69 kart do głosowania, które miały "wyparować" z urn - tak wynikało z analizy liczb w protokole. - To jest sprawa bardzo istotna. Zwróćmy uwagę, że Platforma Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością zaledwie 36 głosami, jeśli chodzi o miasto Lublin - dowodził radny Sylwester Tułajew. Sprawa szybko się jednak wyjaśniła: Miejska Komisja Wyborcza przyznała, że doszło do pomyłki i podjęła decyzję o sprostowaniu protokołu.

Kolejny przykład, na który zwraca uwagę PiS, to inne dokumenty wyborcze: co innego zapisano w protokole Miejskiej Komisji, a co innego w obwieszczeniu komisarza wyborczego. W jednym dokumencie jest mowa o tym, że Lubelska Lewica Razem dostała ponad 13 tysięcy głosów, a Wspólny Lublin prawie 8 tysięcy - tyle że w drugim dokumencie liczby są wstawione odwrotnie.

Na protokołach "kopiuj" i "wklej"

Na kolejną pomyłkę wskazuje Sylwester Tułajew - protokół, w którym zamiast sześciu okręgów wyborczych z Lublina pojawia się tylko "okręg numer trzy". - Opanowano w sposób perfekcyjny skróty klawiszowe "kopiuj" i "wklej". Wszędzie mamy tutaj "okręg nr 3". Ktoś za to odpowiada, ktoś się podpisuje. To są bardzo ważne dokumenty, a jednak jest w nich bardzo dużo błędów - mówi Tułajew.

PiS nie zdradza jednak, ile do partii dotarło sygnałów o nieprawidłowościach. - Chciałbym, aby ta rzecz nie była traktowana w sposób niepoważny. Bo jeśli będziemy szukali kolejnych przykładów nieprawidłowości i na tym będzie polegała dyskusja w tej sprawie, to będzie to rzeczywiście traktowanie tej sprawy niepoważnie - mówi Artur Soboń, radny sejmiku. Jak dodaje, chcą do sprawy podejść kompleksowo, każdy sygnał jest analizowany. - Nasi prawnicy pracują nad przygotowywaniem pozwów. Każdy może złożyć protest - i obywatel, i komitet wyborczy - mówił na konferencji prasowej poseł PiS z Lubelszczyzny Krzysztof Michałkiewicz.

Co z mężami zaufania z PiS? "Musieli się zmieniać"

Na pytanie o obecność w komisjach mężów zaufania, reprezentujących PiS słyszymy, że przez przedłużające się liczenie głosów, mężowie się zmieniali. - Mąż zaufania, który siedział całą noc z niedzieli na poniedziałek, w poniedziałek wziął wolne i dalej siedział, ale we wtorek musiał już wrócić do pracy. A my musieliśmy wtedy przygotować następnego męża zaufania, załatwić mu upoważnienie z Warszawy, by mógł wejść do komisji - tłumaczy Michałkiewicz. A to trwało.

Komentarze (27)
PiS: "Nieprawidłowości w czasie wyborów". Pytamy więc rzecznika sądu o skalę. A ten: ''Nic szczególnego...''
Zaloguj się
 • czesio48

  Oceniono 5 razy -3

  Lemingi, pożyteczni idioci z kogo się śmiejecie, nie wiecie że z siebie

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 1

  -
  Jarek,daj sobie siana i ...zajmij się kotem.
  Tylko to ci zostało stary pierdoło.

 • Janusz Senex

  Oceniono 7 razy 3

  -
  Dla karzełka Kaczyńskiego wszystkie już wybory będą NIEPRAWIDŁOWE, bo...żadne nie dadzą mu władzy.
  Amen.

 • mimrat1

  Oceniono 6 razy 4

  W lokalach wyborczych, brało udział ponad 240 000 ludzi i tych z PiS i tych z PO, SLD, TR, PSL i tych bez żadnej przynależności...Po prostu, armia, w większości młodych ludzi, chciała zarobić te 300 zł... Gdy dodamy do nich ponad 40 tys. "mężów zaufania " z PiS-u, i kilkanaście tysięcy z innych opcji, to mamy 300 tysięczną armię ludzi !... I co, oni brali udział w fałszerstwach !?
  Co robiła ta cała armia PiS-u ?....Oto jest pytanie.

 • jurek4491

  Oceniono 11 razy 1

  Oszołomstwo nie jest w stanie logicznie myśleć, nieprawidłowości nie oznaczają fałszowania wyników. Prawica razem pod przywództwem watażki JaroZbawa jest w szoku, zapowiadali że będą rządzić samodzielnie w całym kraju, przecież po to Zbawca zbierał wszystkie niedobitki IV RP pod swoje skrzydła. Podobno wygrali a rządzić będą tylko w Podkarpackim to oznacza tylko tyle że są o piętnaście poziomów niżej bo koalicja rządowa Kopacz, Piechociński w piętnastu.

 • chi_neng1

  Oceniono 10 razy 0

  Podważanie zaufania do jednego z najważniejszych ogniw demokracji w polsce, wyborow, ktore umożliwiają rotację i sprawowanie władzy przez naród, powinno byc klasyfikowane jako przestpstwo rowne zdradzie panstwa. Uwazam ja.

  Tym podwazaniem zaufania, rozbijaniem demokracji i panstwa w drobny mak, para sie PiS i jego klakierzy od 5 lat.

  Co na to prokuratura i sadownictwo ?

  • Nie ma możliwości unieważnienia wyborów.

  • Unieważnić wybory można wyłącznie w formie protestów skierowanych do sądu i to ma być orzeczenie sądu. To wyraz podziału władzy i zabezpieczenie, żeby politycy nie grzebali w wyborach

  • Nie można zmienić Kodeksu wyborczego przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zmiany w prawie wyborczym nie mogą następować krócej niż na 6 miesięcy przed wyborami

  • Wybory prezydenckie i wybory parlamentarne muszą być przeprowadzone na podstawie obowiązującego dziś Kodeksu wyborczego

  • Zmiany można uchwalić, ale wejdą w życie dopiero po wyborach parlamentarnych

  Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład państwowej komisji wyborczej wchodzi

  Dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta:

  • trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału,
  • trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu,
  • trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

 • krzysztofk60

  Oceniono 10 razy 0

  Paranoja. Prezes i jego dworacy są po prostu chorzy z nienawiści.

 • rbobin

  Oceniono 18 razy 4

  Wiem ale nie powiem bo lepiej żebyście nie wiedzieli tego co ja wiem, wiedzcie tylko, że ja wiem. Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX