"Nie można zmienić Kodeksu wyborczego przed wyborami prezydenckimi". Konstytucjonaliści po spotkaniu z prezydentem

24.11.2014 11:14
Prof. Andrzej Zoll

Prof. Andrzej Zoll (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

- Nie można zmienić Kodeksu wyborczego przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zmiany w prawie wyborczym nie mogą następować krócej niż na 6 miesięcy przed wyborami - mówił profesor Andrzej Zoll po spotkaniu z prezydentem.
Wybory prezydenckie i wybory parlamentarne muszą być przeprowadzone na podstawie obowiązującego dziś Kodeksu wyborczego, jednak - jak zauważa prof. Zoll - już teraz można przystąpić do debaty na temat zmian w prawie wyborczym. - Zmiany można uchwalić, ale wejdą w życie dopiero po wyborach parlamentarnych - wyjaśniał.

Profesor tłumaczył również, że nie ma możliwości unieważnienia wyborów. - I bardzo dobrze. Wyobraźmy sobie, że są wybory parlamentarne, partia rządząca przegrywa wybory i uchwala ustawę unieważniającą je. To by był koniec demokracji - mówił były przewodniczący PKW.

- Unieważnić wybory można wyłącznie w formie protestów skierowanych do sądu i to ma być orzeczenie sądu. To wyraz podziału władzy i zabezpieczenie, żeby politycy nie grzebali w wyborach - dodał.

Wybór nowych sędziów

- Podważono zaufanie do jednego z najważniejszych ogniw demokracji w Polsce. Wybory umożliwiają rotację i sprawowanie władzy przez naród. Musimy to zaufanie odbudować - mówił prawnik. Zaważył również, że wybór nowych członków PKW nie będzie łatwy. - Sędziowie muszą wykazać się nie tylko wiedzą, ale i odwagą - stwierdził.

Zdaniem Zolla jednym z najważniejszych błędów, jakie popełniono przy organizacji wyborów był "był brak właściwej komunikacji z wyborcami".

"Spot mógł wprowadzać w błąd"

Profesor poruszył też kwestię kart do głosowania w formie broszur. - To zostało podniesione w sposób histeryczny, a broszury są używane od bardzo długiego czasu. Mamy demokrację, startuje wiele komitetów wyborczych i trzeba je na jednej karcie do głosowania ująć. Wielka karta od razu eliminuje możliwość głosowania osób niewidzących - stwierdził Zoll.

Dodał jednak, że broszury mogą zostać, ale po dokładnym tłumaczeniu ich działania wyborcom. - Pokazany spot mógł wprowadzać w błąd - przyznał."Szwankował przekaz PKW"

Po spotkaniu u prezydenta wypowiedział się też prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. W rozmowie z dziennikarzami ocenił, że "szwankował przekaz PKW do mediów". Jak dodał, miało też miejsce "pewne lekceważenie tego, że w dzisiejszych czasach strona internetowa (...) jest niezwykle ważnym instrumentem uzyskiwania informacji przez każdego wyborcę, jak również stwarza możliwość zadawania w ten sposób pytań".

- To musi być bieżący dialog z wyborcami i to szwankowało - mówił Rzepliński. Jak podkreślił, dziś sędziowie mają poczucie, że mogło być to zrobione inaczej.

Sędziowie nie potrafią rozmawiać z dziennikarzami

Prezes TK przyznał też, że sędziowie PKW nie potrafią rozmawiać z dziennikarzami, chociaż - jak podkreślił mają jak najlepsze intencje.

- Kamer w sądzie absolutnie być nie może, chyba, że sędzia na to pozwoli, wszystko toczy się według pewnych reguł, w których jeden ma głos i nikt mu nie przerywa, a tu nagle masa ludzi na konferencji. Ja to rozumiem, aczkolwiek uważam, że jak już ktoś się zgodził być członkiem PKW, to przyjął na siebie dodatkowe obowiązki, gwarantowania każdemu z nas, że wybory będą przeprowadzone starannie - powiedział Rzepliński.

Pytany, czy prowadzi rozmowy z sędziami, których będzie wskazywał do PKW, Rzepliński powiedział: "Tak, oczywiście tak".

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (189)
"Nie można zmienić Kodeksu wyborczego przed wyborami prezydenckimi". Konstytucjonaliści po spotkaniu z prezydentem
Zaloguj się
 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz -1

  nikt nie będzie przeliczał głosów bo wynik jest znany i zamętu robić nie można powiedział pan prezydent!

 • baby1

  Oceniono 2 razy 0

  Krótko mówiąc nic nie można zrobić. Wszystko musi być do doopy, bo tak musi być. Po prostu ch.d. i kamieni kupa.

 • baby1

  Oceniono 2 razy 0

  "To zostało podniesione w sposób histeryczny, a broszury są używane od bardzo długiego czasu."
  A ten swoje. Dalej chce brnąć w ślepy zaułek. Te broszury nie sprawdziły się również przy poprzednich wyborach. To musi być zmienione, bo jest to podstawa do negowania prawidłowego przebiegu wyborów.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  dajcie do PKW sędzinę Konopkę i sędziego Tuleje
  Efekt gwarantowany

 • felekstankiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Mam nadzieje ze Pan Prof Zoll,wszystkim wytlumaczyl,czarno na bialym i ze nawet Pan Prezes zrozumial.

 • trymaz

  Oceniono 5 razy 5

  proponuje na pierwszej stronie dać nieistniejący komitet z nieistniejącymi kandydatami. Głos na nich oddany będzie nieważny. Taka naturalna selekcja wyborców.

 • al48

  Oceniono 2 razy 0

  Kłopot z wyborami mają tylko politycy , bo obywatele maj to w głębokim szacunku .
  Robią szum medialny jak by nie było prawdziwych problemów, którymi należy się zająć

 • tw.zecik

  Oceniono 4 razy 4

  Nasuwa się jedna myśl: Kuźwa, nie oglądać żadnych reklam :)

 • agay12

  Oceniono 2 razy 0

  Zaraz, a do następnego listopada to mniej niż 6 miesięcy? Panie Col, nie bredx pan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje