"To najlepszy moment, by lewica mogła zaistnieć. Chyba przywództwo jest nieudane"

- Leszek Miller robi raban, bo przegrał wybory. Nawet list nie zarejestrował wszędzie - tak Janina Paradowska podsumowała pomysł SLD, by powtórzyć wybory samorządowe. Według prof. Radosława Markowskiego lewica ma bardzo duży problem. - To był najlepszy moment dla partii lewicowych. Światowy kryzys gospodarczy, średniowieczny Kościół instytucjonalny. Co jeszcze można zrobić dla lewicy, by zyskała poparcie? - pytał politolog w TOK FM.
SLD domaga się powtórzenia wyborów samorządowych. Sojusz prosi Parlament Europejski i OBWE "o objęcie wyborów w Polsce misją obserwacyjną".

- Leszek Miller robi raban, bo przegrał wybory. Nawet list nie zarejestrował wszędzie. Każda walka polityczna ma swoje granice. Panie były premierze Leszku Millerze, ciężki wstyd! komentowała Janina Paradowska w "Poranku Radia TOK FM".

Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat wyborów samorządowych rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS sam o powtórzeniu wyborów nie mówi. Ale już współpracujący z nim Jarosław Gowin powtarza ten postulat.

Duży problem

Zdaniem politologa, prof. Radosława Markowskiego, wynik niedzielnych wyborów samorządowych to bardzo poważny problem dla największej w Polsce partii lewicowej.

Sondażowe wyniki dają Sojuszowi zaledwie 8,8 proc. głosów. Cztery lata temu w wyborach do sejmików wojewódzkich było to ponad 15 proc.

- Mamy chyba najlepszy moment dla partii lewicowej, by zaistnieć. Światowy kryzys gospodarczy, średniowieczny Kościół instytucjonalny... Co jeszcze można zrobić dla lewicy, by zyskała poparcie? Chyba jednak to przywództwo jest nieudane - ocenił prof. Markowski w "Poranku Radia TOK FM".

Przechył w prawą stronę

Coraz słabsze wyniki wyborcze Sojuszu Lewicy Demokratycznej to niejedyny dowód na słabość lewej strony polskiej strony politycznej. Fiasko poniósł też nowy projekt, który m.in. dzięki antyklerykalnym hasłom był największą sensacją ostatnich wyborów parlamentarnych. Twój Ruch (Ruch Palikota) zaczął od 8,70 proc. w wyborach 2011, dziś może marzyć o przekroczeniu 5 proc. progu, który pozwoli na powtórne wejście do Sejmu.

- Dla systemu politycznego dobrze byłoby, gdyby istniała u nas jakaś żwawa socjaldemokracja. Choćby po to, by nagłaśniać alternatywy - uważa prof. Radosław Markowski.

Największym sukcesem (poza ponad 15 proc. w wyborach samorządowych w 2010 roku) było uzyskanie przez Grzegorza Napieralskiego ponad 13,5 proc. głosów w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Był to trzeci wynik, za Bronisławem Komorowskim i Jarosławem Kaczyńskim.

"Polskiej lewicy potrzebny jest ktoś na miarę Reagana. Polska znudziła się Leszkiem Millerem">>>

Więcej o:
Komentarze (16)
"To najlepszy moment, by lewica mogła zaistnieć. Chyba przywództwo jest nieudane"
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  Oceniono 3 razy 3

  Sojusz Lewicy Demokratycznej tyle ma wspólnego z lewicowością co Komunistyczna Partia Chin z komunizmem, czyli MNIEJ NIŻ ZERO .
  Socjalzdrajca Miller z faszystą Kaczyńskim podali sobie ręce przy pierwszej okazji, jaka się nadarzyła. Obaj polityczni nieudacznicy szanse na zdobycie władzy upatrują jedynie w wywołaniu tumultu, obaleniu konstytucyjnego porządku.
  I słusznie ! Nawet tak naiwne politycznie społeczeństwo jak nasze, w demokratycznym trybie nie dopuści do władzy tak strasznych popaprańców.
  Obu do wspólnego kaftana bezpieczeństwa i do Kulparkowa ! /Obecnie, tak miła ich sercom, Ukraina/.

 • blski

  Oceniono 4 razy 2

  @iremus
  Lewica w Polsce przestala istniec w 1939 (wtedy ze wzgledu na wspolna walke z najezdzca zaprzestala jakiejkolwiek ideologii).
  Po zjezdzie zjednoczeniowym nie mozna nawet mowic o jej formalnym istnieniu.
  Jednym z pierwszych dekretow nowopowstalego Zwiazki\u Sowieckiego byl o likwidacji sowietow (organizacji samorzadowych) i kraj ten przeistoczyl sie w despotyczna monarchie, a z czasem w oligarchie.
  Sam Lenin byl prawicowym odchyleniem ruchu socjalistycznego i slusznie uwazal, ze rewolucja proletariacka w Rosji byla niemozliwa. Dlatego tez po przejeciu wladzy przez Bolszewikow stworzyl system partii "kadrowej" (oligarchii) ktorej celem bylo utrzymanie wladzy dopoki prawdziwa rewolucja nie wybuchnie w Zachodniej Europie. Gdy tam ja zdlawiono nie bylo wyjscia i to co my znamy jako Zwiazek Sowiecki przypominal absolutna monarchie ktora uzywala sloganow socjalistycznych, tak jak Carat uzywal religii - narodowej samoidentyfikacji.
  machanie czerwona flaga i slogany otumanily na jakis czas zachodnie partie socjalistyczne ktore popieraly Sowietow. Zachodni wrogowie ideowi tez nazywali Sowiety krajem socjalistycznym w celu propagandowym wykazujac terror i okrucienstwa jakie ci stosuja.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież mamy lewicę. Kościelno-rozdzielczą z POPiSem na czele.

 • blski

  Oceniono 4 razy 2

  Zgadzam sie, ze konieczna jest w naszym kraju lewica. Tyle, ze poprzedni okres spowodowal, ze konieczna jest zmana retoryki (dla Polakow sama nazwa socjalizm, czy k. w nazwie czy sloganach jest dyskwalifikujaca) i przywodcow (nie moga miec przeszlosci zwiazanej z poprzednim systemem (juz raz nabrano spoleczenstwona Kwasniewskiego ktory okazal sie byc oportunista gotowym do poswiecenia jakichkolwiek idei dla utrzymania sie u wladzy).
  Teraz mamy spoleczenstwo bezrobotnych golodupcow ktorzy chca kapitalizmu.
  To nie jest propaganda sukcesu, a raczej sukces propagandy.

 • unamatita

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Markowski, kto dzisiaj o 21.oo będzie na prowadzeniu w sondażach?
  u.

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 5

  I po raz kolejny, do znudzenia;
  polska lewica skończyła się w grudniu 1948 roku !

 • pyffello114

  Oceniono 6 razy -2

  Jest nadzieja, że Miller całowicie ugrobi SLD.

 • 1pirat2

  Oceniono 6 razy 0

  Na tym ważnym spotkaniu u Prezesa:), nie ciekawi mnie nawet o czym rozmawiali, tylko to czy Miler siedział blisko Ziobry?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 4

  W Polsce nie ma partii lewicowej z prawdziwego zdarzenia - pewne próby podjął Palikot ale ugrzązł w walce o projekty na których temat jeszcze Polacy nie są gotowi dyskutować i innych kontrowersjach.
  Potrzeba nam ugrupowania które z jednej strony nie będzie uwikłane w ochronę sierot po PRLu, a z drugiej strony będzie jasno walczyć o państwo laickie i praworządne, gdzie wszyscy mieszkańcy maja równe prawa i obowiązki wobec kraju oraz równe szanse na edukacje, ochronę zdrowia, bezpieczeństwo, prawo do pracy i godziwej zapłaty.... wiec może to doby czas żeby Miller odszedł już na emeryturę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX