Steinmeier o Polsce: Nasze kraje mogą ponosić odpowiedzialność za całą Europę

19.11.2014 16:53
Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier

Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier (Fot. MICHAEL SOHN/ AP Photo)

- Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie, w tym także kwestię sankcji wobec Rosji - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z niemieckim ministrem spraw zagranicznych. - Nasze kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę - dodał Frank-Walter Steinmeier.
- Polsko-niemieckie spojrzenie jest wspólne, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, a także politykę sankcji - oświadczył Schetyna. Jak dodał, Polsce zależy na tym, by "dołączyć opcję francuską". - Wtedy będziemy mogli mówić, że Weimar jest znowu w dobrej formie - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

Schetyna tłumaczył też, że sugestia powrotu do "formuły weimarskiej", czyli współpracy Niemiec, Francji i Polski, wyszła od administracji prezydenta Ukrainy. - Jesteśmy zawsze gotowi, żeby robić to razem - zapewnił i przypomniał, że wspólna interwencja Warszawy, Berlina i Paryża w lutym br. przerwała rozlew krwi w Kijowie.

"Musimy znaleźć punkt zaczepienia, by wdrożyć porozumienia z Mińskiem"

Steinmeier ocenił w odpowiedzi, że Europa jest niestety jeszcze "bardzo daleka" od rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pytany o wyniki rozmów w Moskwie, gdzie wczoraj spotkał się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem, minister wyjaśnił, że trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się możliwość wymiany poglądów ze stroną rosyjską, chociaż różnica stanowisk jest "olbrzymia".

- Nie akceptujemy sytuacji, gdy 75 lat po zakończeniu wojny znów przesuwane są granice - podkreślił Steinmeier. Jak dodał, stanowi to "oczywiste naruszenie prawa międzynarodowego", z którym "nie możemy się pogodzić i którego nie uznamy".

Szef MSZ Niemiec ostrzegł jednak, że szansa na postęp, która pojawiła się po podpisaniu we wrześniu protokołu z Mińska, jest obecnie zagrożona i znów grozi "militarna konfrontacja".

Steinmeier zaapelował, by mimo wszystko - chociaż cześć polityków chciałaby spisać tę umowę na straty - zachować ją i zabiegać o jej wdrażanie. Za kluczowy problem uznał też wyznaczenie granicy, poza którą należy wycofać ciężki sprzęt wojskowy i wojsko. - Musimy wejść w szczegóły, aby znaleźć punkt zaczepienia, od którego będzie można zacząć ponowne wdrażanie porozumienia z Mińska - dodał.

"Nasze kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę

Na koniec spotkania Steinmeier wysoko ocenił współpracę Niemiec z Polską. - Nasze oba kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę - oświadczył polityk SPD.

Obaj ministrowie jeszcze dziś wezmą udział w obradach forum polsko-niemieckiego. Tegoroczne spotkanie, w którym biorą udział politycy, naukowcy, ludzie kultury i przedstawiciele biznesu, odbywa się pod hasłem "Przyszłość europejskiej polityki wschodniej".

Szefowie dyplomacji wręczą też polsko-niemiecką nagrodę. W tym roku otrzymają ją Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz w Brandenburgii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (108)
Steinmeier o Polsce: Nasze kraje mogą ponosić odpowiedzialność za całą Europę
Zaloguj się
 • Max Bromberg

  0

  Die Beiden sind US-Knechte! politgraben.wordpress.com/2015/05/05/polen-kein-helles-morgen-in-sicht/

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Ten tytuł to ŻENADA.
  Polska za nic nie ponosi odpowiedzialności -nawet za POLSKĘ.
  WSZYSTKO przesrane-NARÓD biedoty i miernoty.Tak trwały jak STYROPIAN.

 • zgryz3

  Oceniono 3 razy 1

  Pan Steinmeier nie wie, ile się w Polsce czeka do lekarza specjalisty, jakimi jołopami są polscy sędziowie i jak rządzą wszechwładne pierdzistołki, dlatego tak sobie fantazjuje o wspólnocie z Polską

 • single_malt

  Oceniono 6 razy 4

  ponosić odpowiedzialność za całą Europę..... ??????

  jestem prawie pewien ze min. Steinenier nie uzyl takiego idiotycznego sformulowania , tylko powiedzial wziac odpowiedzialnosc ew. czuc sie odpowiedzialnym - sich verantwortlich fühlen) za Europe. Jakosc tlumaczen z niemieckiego jest w Polsce ogolnie zenujaca

 • anty_globalista

  Oceniono 6 razy 2

  Jak nas chwalą, znaczy będziemy płacić.

  Chyba przy uchwalaniu budżetu UE Polska troszku straci... Ale czego się nie robi dla przyjaciół.

 • jerzy.n19

  Oceniono 4 razy -4

  Co do jednego nie można mieć wątpliwości. Łatwiej jednemu tyranowi, zagrozić bezpieczeństwu świata, w tym własnego narodu, niż przed nim tego bezpieczeństwa jakiejkolwiek zbiorowości bronić.
  I z tej perspektywy należałoby oceniać prawdziwie historyczną rolę obecnego władcy Rosji.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  O w morde, normalnie kondominium polsko-niemieckie. No to Kreml ma już naprawdę niewesoło...

 • farkan

  0

  @doora22 , @luxc, @siwytm1, @stachkaz47 czyli dla tych co nie znają języka polskiego, a lubią sobie pokpić
  „Polityczny nonsens
  Merkel przez 3 godziny dyskutowała w Australii o możliwości polubownego załatwienia sprawy Ukrainy z Putinem. Niemcy pod straszną presją swoich panów zza oceany próbują [podejścia które można określić jako] neutralny grunt. Polska natomiast jest w pierwszej linii krajów "atakujących" Rosję wraz z nieliczącymi się krajami Batyckimi, przebiegłym Alionem Cameleona[mowa o CaMo(e)ronie] I jak zwykle Pruskim Napoleonem(które to kraje mają zbyt wiele do stracenia w konflikcie).
  Gazeta pracuje[lub pajacuje- w istocie jeśli chodzi o newsy w tym temacie wychodzi na to samo] pod Polską publikę jako że jej głównym celem jest silenie konfliktu I utrzymywanie Trockizmu (konfrontacja i straszenie rządzących przez budowanie dużej silnej grupy która terroryzuje rządzącą grupę Majdanem I groźbą "demokratycznych " rewolucji (jak w wielu krajach Libii, Syrii Ukrainie).”
  @jrb11 – świetna ocena. pozdrawiam

 • zyks

  Oceniono 2 razy -2

  Ciekawe. Steinmeier w ciągu jednego dnia zmienił zdanie. Powiedział wczoraj, że on, Putin i Ławrow "są bliscy rozwiązania problemu". A dziś, po zakończeniu rozmów z Putinem mówi, że "jest bardzo daleko do rozwiązania problemu". Ale rozmawiać trzeba.Widać zrozumiał, że, pomimo jego bardzo dobrej woli, z Putinem dogadać się jest niemożliwe..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje