Steinmeier o Polsce: Nasze kraje mogą ponosić odpowiedzialność za całą Europę

19.11.2014 16:53
Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier

Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier (Fot. MICHAEL SOHN/ AP Photo)

- Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie, w tym także kwestię sankcji wobec Rosji - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z niemieckim ministrem spraw zagranicznych. - Nasze kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę - dodał Frank-Walter Steinmeier.
- Polsko-niemieckie spojrzenie jest wspólne, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, a także politykę sankcji - oświadczył Schetyna. Jak dodał, Polsce zależy na tym, by "dołączyć opcję francuską". - Wtedy będziemy mogli mówić, że Weimar jest znowu w dobrej formie - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

Schetyna tłumaczył też, że sugestia powrotu do "formuły weimarskiej", czyli współpracy Niemiec, Francji i Polski, wyszła od administracji prezydenta Ukrainy. - Jesteśmy zawsze gotowi, żeby robić to razem - zapewnił i przypomniał, że wspólna interwencja Warszawy, Berlina i Paryża w lutym br. przerwała rozlew krwi w Kijowie.

"Musimy znaleźć punkt zaczepienia, by wdrożyć porozumienia z Mińskiem"

Steinmeier ocenił w odpowiedzi, że Europa jest niestety jeszcze "bardzo daleka" od rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pytany o wyniki rozmów w Moskwie, gdzie wczoraj spotkał się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem, minister wyjaśnił, że trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się możliwość wymiany poglądów ze stroną rosyjską, chociaż różnica stanowisk jest "olbrzymia".

- Nie akceptujemy sytuacji, gdy 75 lat po zakończeniu wojny znów przesuwane są granice - podkreślił Steinmeier. Jak dodał, stanowi to "oczywiste naruszenie prawa międzynarodowego", z którym "nie możemy się pogodzić i którego nie uznamy".

Szef MSZ Niemiec ostrzegł jednak, że szansa na postęp, która pojawiła się po podpisaniu we wrześniu protokołu z Mińska, jest obecnie zagrożona i znów grozi "militarna konfrontacja".

Steinmeier zaapelował, by mimo wszystko - chociaż cześć polityków chciałaby spisać tę umowę na straty - zachować ją i zabiegać o jej wdrażanie. Za kluczowy problem uznał też wyznaczenie granicy, poza którą należy wycofać ciężki sprzęt wojskowy i wojsko. - Musimy wejść w szczegóły, aby znaleźć punkt zaczepienia, od którego będzie można zacząć ponowne wdrażanie porozumienia z Mińska - dodał.

"Nasze kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę

Na koniec spotkania Steinmeier wysoko ocenił współpracę Niemiec z Polską. - Nasze oba kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę - oświadczył polityk SPD.

Obaj ministrowie jeszcze dziś wezmą udział w obradach forum polsko-niemieckiego. Tegoroczne spotkanie, w którym biorą udział politycy, naukowcy, ludzie kultury i przedstawiciele biznesu, odbywa się pod hasłem "Przyszłość europejskiej polityki wschodniej".

Szefowie dyplomacji wręczą też polsko-niemiecką nagrodę. W tym roku otrzymają ją Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz w Brandenburgii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 87 razy 33

  Uuuu, Niemcy nas chwala, Amerykany nas chwala, Izralel zachwycony. Bedzie bieda.

 • kmwsm

  Oceniono 73 razy 31

  Jak PiS przejmie wladze w sejmie, to beda przejmie odpowiedzialnosc w calej Europie, ale za stawianie pomnikow.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 54 razy 28

  im więcej spotykam Niemców przy różnych okazjach, tym częściej łapię się na konkluzji że właściwie myślimy podobnie, jemy te same potrawy, pijemy taki sam alkohol, ubieramy taka sama choinkę na Boże Narodzenie - może jakaś konfederacja? Rzeczpospolita obojga narodów? bylibyśmy jedna z najpotężniejszych organizacji państwowych na świecie! 100 milionów ludzi w środku Europy! tylko pod jednym warunkiem oddadzą nam Polańskiego i Klose w ramach rekompensaty ;-)

 • 1group

  Oceniono 75 razy 23

  Boże chroń Europę przed polską odpowiedzialnością.:)

 • virus_z_torunia

  Oceniono 49 razy 23

  75 lat po zakończeniu wojny? Dla Steinmeiera wojna skończyła się w 1939 roku? Hmm...

 • stachkaz47

  Oceniono 40 razy 16

  POLSKA może ponosić odpowiedzialność jak osiągnie taki sam poziom rozwoju jak NIEMCY.
  Wtedy tak.

 • elrobertos

  Oceniono 67 razy 13

  Polsce jest daleko do dużych państw zachodnich i jeśli one nie zatrzęsą Putinem, to w tym kontekście mówienie takich rzeczy do Polski jest co najmniej żartem, graniem na naszej próżności i naiwności. Bo Polska co może, ano nic.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  O w morde, normalnie kondominium polsko-niemieckie. No to Kreml ma już naprawdę niewesoło...

 • rudi_0

  Oceniono 54 razy 6

  Na razie para-panstwo polskie nie jest w stanie udzwignac organizacji uczciwych wyborow , Herr Steinmeier !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje