CBOS: Miażdżąca przewaga PO nad prawicową koalicją. Nowy sondaż dot. wyborów parlamentarnych 

18.11.2014 15:59
Głosowanie

Głosowanie (Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta)

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w listopadzie, wygrałaby je PO z 38 proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na koalicję PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem zagłosowałoby o 11 proc. badanych mniej.
W sondażu przeprowadzonym w dniach 6-16 listopada PO zdobyła 38 proc. głosów, koalicja PiS, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina - 27 proc., SLD - 9 proc., a PSL - 8 proc.

W porównaniu z październikiem poparcie dla PO wzrosło o 4 punkty proc., a dla PiS, SP i PR - spadło o 7 punktów. Chęć oddania głosu na SLD wyraził taki sam odsetek ankietowanych jak w październiku, a PSL zanotował wynik wyższy o 2 punkty procentowe.W badaniu zamiar głosowania na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego zadeklarowało 4 proc. badanych (spadek o 3 punkty). Po 1 proc. ankietowanych zadeklarowało poparcie dla Twojego Ruchu, Polskiej Partii Pracy Sierpień '80 oraz Prawicy Rzeczypospolitej.

W sondażu CBOS badał preferencje partyjne wśród osób deklarujących wzięcie udziału w potencjalnych wyborach parlamentarnych. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6-16 listopada 2014 roku na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Od października wzrósł odsetek osób deklarujących chęć głosowania

"Od października do listopada odsetek badanych deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu znacząco wzrósł - z 55 proc. do 61 proc. Rosnąca mobilizacja przed wyborami samorządowymi sprawiła, że w ostatnich tygodniach zwiększyło się także deklarowane zainteresowanie uczestnictwem w ewentualnych wyborach parlamentarnych. Po raz ostatni tak wysoki odsetek zainteresowanych głosowaniem notowaliśmy w grudniu 2011 roku, krótko po ostatnich wyborach parlamentarnych i zaprzysiężeniu drugiego rządu Donalda Tuska, kiedy wciąż żywe były jeszcze emocje wyborcze" - czytamy w omówieniu badania.

W listopadowym badaniu 23 proc. respondentów zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby udziału w potencjalnych wyborach parlamentarnych (spadek o 3 punkty proc. w porównaniu z październikiem), a 16 proc. badanych nie wiedziało, czy poszłoby do urn (również spadek o 3 punkty).Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (780)
CBOS: Miażdżąca przewaga PO nad prawicową koalicją. Nowy sondaż dot. wyborów parlamentarnych 
Zaloguj się
 • antykomuna

  Oceniono 2 razy 2

  Za wiarygodne takie fałszerstwa CBOS, teraz po zwycięstwie PIS, może wierzyć tylko naiwny czytelnik Gazety Wyborczej, Trybuny, lub zwolennik istnienia UFO

 • Cezary Szmit

  Oceniono 1 raz 1

  Łot ?! Oj Ewka ...pieprzysz.Na tym samym systemie II tura? I bez PKW pewnie... A wszystkim, którzy głosowali na ugrupowania partyjne...ch.j Wam w du.ę Narodzie zepsuty!

 • Vergil Sparda

  Oceniono 7 razy 7

  @Gazeta.pl Ile wam płacą za te propagandę i obniżanie ocen komentarzy? -,- Nasz rząd zachowuje się jak Putin w Rosji. Byle napchać mordy naszymi pieniędzmi.

  Chyba będzie potrzebna rewolucja, żeby pokazać tym BAŁWANOM, że nie damy się więcej okradać!!

 • antykomuna

  Oceniono 8 razy 6

  Oj, słoma z butów wychodzi u premiery nomen omen Kopacz. „Zelaznej damy”, znanej nie tylko z bełkotów o rzekomym przekopaniu ziemi przez Rosjan na metr głębokości, o udziale w sekcjach ofiar przez nieistniejących tam polskich patologów, pomylenia nazwisk i funkcji swoich ministrów, zataczania podczas wizyty w Berlinie i tylko dzięki pomocnemu ramieniu Merkel, nie doszło do jej wejścia w płot odgradzający polityków od widzów. Teraz bidula posiłkuje się komicznie zafałszowanym sondażem CBOS, o miażdzącej 11% przewadze PO nad PIS, po wyborach do samorządowych (sic!).

 • jola5033

  Oceniono 3 razy 1

  Wcale mnie to nie dziwi.
  No to chyba trzeba powtórzyć wybory........
  Pewnie Kaczynski wystapi z taką propozycją......

 • citisus

  Oceniono 19 razy 19

  ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
  Tyle wasze sondaże warte co w wyborach udowodniono.
  Błąd 50%
  :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje