USA oskarżają wysokich urzędników na Węgrzech o korupcję. Orban: To tylko świstek papieru

14.11.2014 19:27
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban (FRANCOIS LENOIR/REUTERS)

Węgierski premier Viktor Orban oświadczył, że nie zwolni żadnego ze swoich sześciu wysokich urzędników, którym USA zarzuciły korupcję, ponieważ nie chce "tworzyć precedensów".
Taki precedens, według Orbana, powstałby, gdyby "zewnętrznemu państwu, które oskarża bez dowodów naszego urzędnika, udało się doprowadzić do jego zwolnienia".

USA oskarżają sześciu urzędników o korupcję

Stany Zjednoczone, oskarżając w październiku sześciu węgierskich funkcjonariuszy państwowych o korupcję, zakazały im wjazdu do kraju. Oficjalnie Waszyngton ogłosił, że zakazał wjazdu do USA "pewnym osobom z Węgier", ponieważ jest w posiadaniu "wiarygodnych informacji świadczących o tym, że dopuszczały się czynów korupcyjnych lub uzyskiwały z nich korzyści".

W ubiegłym tygodniu Ildiko Vida, dyrektor Krajowego Biura Podatkowego (NAV), przyznała, że jest jedną z osób, których dotyczy zakaz wydany przez Stany Zjednoczone, ale zapewniła, że oskarżenia są bezpodstawne, i oświadczyła, że nie poda się do dymisji.

Na razie tożsamość pozostałych pięciu oskarżonych urzędników nie jest znana.

Premier Orban oświadczył w piątek, że nie pozbawi nikogo stanowiska.

- Każda minuta, którą poświęcamy tej sprawie, to strata czasu - zareplikował w piątkowej wypowiedzi dla radia publicznego Kossuth na oskarżenia ze strony Waszyngtonu. Dodał, że jego zdaniem "sprawa jest bez znaczenia".

Dokumenty? Orban: "To tylko świstek papieru"

Ambasada USA w Budapeszcie w dokumencie przesłanym węgierskiemu MSZ wymienia konkretne przypadki, w których - według strony amerykańskiej - doszło do oszustw przy pobieraniu podatku VAT przez węgierskie Krajowe Biuro Podatkowe, co miałoby świadczyć o działalności korupcyjnej. Ambasada ubolewa, że w niektórych przypadkach władze węgierskie nawet nie odpowiedziały na zarzuty.

Zabierając głos w sprawie cytowanego dokumentu ambasady USA w Budapeszcie, premier Orban zauważył: "to tylko świstek papieru", bez podpisu i pieczęci.

- Człowiek bierze pod uwagę krytykę ze strony przyjaciela, zwłaszcza gdy to tak wielki przyjaciel, ale teraz doszliśmy do sytuacji, gdy rzecz staje się coraz trudniejsza - dodał szef rządu.

Cała węgierska opozycja występowała o zdymisjonowanie dyrektor Krajowego Biura Podatkowego Ildiko Vidy i przeprowadzenie dochodzenia w tej instytucji.

Stany Zjednoczone i Komisja Europejska, podobnie jak węgierska opozycja, wielokrotnie krytykowały niektóre spośród reform Orbana. Są zdania, że łamiąc demokratyczną zasadę trójpodziału władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowej, podkopują zasady demokracji na Węgrzech.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • han-ss

  Oceniono 467 razy 123

  czytam i nie wierzę !!!
  "USA oskarżają wysokich urzędników na Węgrzech o korupcję"
  myślę że to sprawa samych Węgrów, a nie USA,
  Węgry to nie Polska, która pełni rolę kundelka USA.
  Na miejscu Orbana, powiedziałbym S.P.I.E.R.D.A.L.A.J.T.A

 • stachud

  Oceniono 145 razy 57

  Już pewnie jankesi kombinują jak tu podpłynąć lotniskowcem pod Budapeszt a tu nie da rady.

 • ar.co

  Oceniono 109 razy 57

  A takie dokumenty można na Węgrzech kupić w każdym sklepie ze świstkami papieru.

 • olecki11

  Oceniono 210 razy 56

  czytaj starsi bracia w wierze, którzy kierują ameryką nie zapomną takiej niesubordynacji

 • elzbieta09

  Oceniono 112 razy 50

  A w USA nie ma korupcji... wcale...

  A żona prezydenta Obamy latała z córką na wakacje do Hiszpanii za pieniądze podatników. Tak twierdzą niektórzy w Stanach. Co na to Ambasada Węgierska w Waszyngtonie?

 • macborys

  Oceniono 94 razy 36

  Gdyby wszystkich lapowkarzy z USA wziac na widelec, polaczenia transatlantyckie padlyby jak muchy

 • micro5

  Oceniono 32 razy 24

  Brawo Orban to znaczy że jesteście krajem niepodległym i samodzielnym w przeciwieństwie do Polski , gdzie każda zachcianka USA jest spełniania bez słowa nawet mianowanie wyznaczonych osób na stanowiska , zakup wyposażenia itp oby tylko Wielki brat był szczęśliwy zadwolony i zarobili bracia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje