USA oskarżają wysokich urzędników na Węgrzech o korupcję. Orban: To tylko świstek papieru

14.11.2014 19:27
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban (FRANCOIS LENOIR/REUTERS)

Węgierski premier Viktor Orban oświadczył, że nie zwolni żadnego ze swoich sześciu wysokich urzędników, którym USA zarzuciły korupcję, ponieważ nie chce "tworzyć precedensów".
Taki precedens, według Orbana, powstałby, gdyby "zewnętrznemu państwu, które oskarża bez dowodów naszego urzędnika, udało się doprowadzić do jego zwolnienia".

USA oskarżają sześciu urzędników o korupcję

Stany Zjednoczone, oskarżając w październiku sześciu węgierskich funkcjonariuszy państwowych o korupcję, zakazały im wjazdu do kraju. Oficjalnie Waszyngton ogłosił, że zakazał wjazdu do USA "pewnym osobom z Węgier", ponieważ jest w posiadaniu "wiarygodnych informacji świadczących o tym, że dopuszczały się czynów korupcyjnych lub uzyskiwały z nich korzyści".

W ubiegłym tygodniu Ildiko Vida, dyrektor Krajowego Biura Podatkowego (NAV), przyznała, że jest jedną z osób, których dotyczy zakaz wydany przez Stany Zjednoczone, ale zapewniła, że oskarżenia są bezpodstawne, i oświadczyła, że nie poda się do dymisji.

Na razie tożsamość pozostałych pięciu oskarżonych urzędników nie jest znana.

Premier Orban oświadczył w piątek, że nie pozbawi nikogo stanowiska.

- Każda minuta, którą poświęcamy tej sprawie, to strata czasu - zareplikował w piątkowej wypowiedzi dla radia publicznego Kossuth na oskarżenia ze strony Waszyngtonu. Dodał, że jego zdaniem "sprawa jest bez znaczenia".

Dokumenty? Orban: "To tylko świstek papieru"

Ambasada USA w Budapeszcie w dokumencie przesłanym węgierskiemu MSZ wymienia konkretne przypadki, w których - według strony amerykańskiej - doszło do oszustw przy pobieraniu podatku VAT przez węgierskie Krajowe Biuro Podatkowe, co miałoby świadczyć o działalności korupcyjnej. Ambasada ubolewa, że w niektórych przypadkach władze węgierskie nawet nie odpowiedziały na zarzuty.

Zabierając głos w sprawie cytowanego dokumentu ambasady USA w Budapeszcie, premier Orban zauważył: "to tylko świstek papieru", bez podpisu i pieczęci.

- Człowiek bierze pod uwagę krytykę ze strony przyjaciela, zwłaszcza gdy to tak wielki przyjaciel, ale teraz doszliśmy do sytuacji, gdy rzecz staje się coraz trudniejsza - dodał szef rządu.

Cała węgierska opozycja występowała o zdymisjonowanie dyrektor Krajowego Biura Podatkowego Ildiko Vidy i przeprowadzenie dochodzenia w tej instytucji.

Stany Zjednoczone i Komisja Europejska, podobnie jak węgierska opozycja, wielokrotnie krytykowały niektóre spośród reform Orbana. Są zdania, że łamiąc demokratyczną zasadę trójpodziału władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowej, podkopują zasady demokracji na Węgrzech.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (183)
USA oskarżają wysokich urzędników na Węgrzech o korupcję. Orban: To tylko świstek papieru
Zaloguj się
 • kylax1

  Oceniono 1 raz -1

  Nie jestem zwolennikiem Orbana, ale USA nie ma prawa wpieprzać się w sprawy suwerennego i demokratycznego kraju, jakim są Węgry.

  Niech się zajmą lepiej kreacjonistycznymi debilami z Alabamy.

 • adude49

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda na to, że Węgry to jest niepodległy kraj. I nie robią Amerykanom laski.

 • div.pandora

  Oceniono 2 razy -2

  Węgrzy czekają na kolejny najazd ruskich, tylko teraz będą ich witać chlebem i solą, bo nic innego już nie będą mieć...

 • div.pandora

  Oceniono 2 razy -2

  Polska pod rządami Kaczyńskiego wyglądał by jak teraz Węgry...

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy -3

  "Dokumenty? Orban: "To tylko świstek papieru""

  acha, czyli tak mamy traktować wszelkie porozumienia podpisane z Węgrami - świstki nic nie znaczącego papieru ...
  na słowie polityka - czego wyrazem jest podpisany dokument - opieraja sie wszelkie działania i współpraca; jeżeli polityk dokument traktuje jako 'świstek' który można olać - to znaczy że jego słowo też można olać...
  traci tym samym zdolność honorową

  jak na mój gust Orban zanadto idzie w kierunku dyktatury totalitarnej, ciekawe jak skończy...

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  Oni - US zawsze tak postępowali w stosunku do kolonii
  ak zaczeli podnosc glowe - to wymyslali cos zeby tylko uderzyc i patrzyli jak nie to eskalacja - historia kolonializmu czy teraz globalizmu pelna jest takich nujmerow

 • nocny_pociag_z_miesem

  Oceniono 7 razy 7

  Opozycja wobec USA musi sie wzmocnic. Orban powinien zlac jankesow cieplym moczem. Co zrobia? Wysla drony nad Budapeszt?

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 5 razy 5

  USA wytyka Wegrom korupcje? Ah, dobre sobie. Jak to idzie? "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień". Nasz Amerykanski skorumpowany rzad wytyka innym rzadom korupcje. Ha! Ale zabawne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje