Wiceszef PiS: Mamy do czynienia z oszustwem. Posłowie powinni złożyć mandaty

13.11.2014 11:34
- Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z oszustwem. Prokuratorskie działania oceniam więc za zasadne - powiedział w TVN24 Mariusz Kamiński. Wiceszef PiS odniósł się do sprawy wyjazdu służbowego trzech byłych już posłów PiS do Madrytu. Kamiński dodał, że posłowie powinni złożyć mandaty.
Posłowie Adam Hofman, Michał A. Kamiński i Adam Rogacki wzięli na podróż do Madrytu kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem. Jednak w rzeczywistości polecieli tanimi liniami. Posłowie zostali najpierw zawieszeni w prawach członka PiS, a w poniedziałek - usunięci z tej partii.

- Cała ta sprawa jest dla nas głęboko zawstydzająca. Jestem zszokowany, że mogło dojść do tego typu nadużyć. Niezależnie, z jakiego ugrupowania by nie pochodzili, jest to wstyd dla wszystkich posłów - powiedział Mariusz Kamiński.

"W przyszłości współpraca z tymi panami nie jest możliwa"

W jego ocenie, zachowanie posłów nie było niczym innym, jak próbą oszustwa.

- Niewątpliwie mamy do czynienia z próbą oszustwa czy też oszustwem. W tym kontekście działania prokuratorskie są zasadne. Oceniliśmy całą tę sytuację - mówię o PiS (kierownictwo partii - red.) - w głosowaniu tajnym i jednomyślnie opowiedzieliśmy się za usunięciem tych posłów z partii. I w przyszłości współpraca polityczna z tymi panami nie jest możliwa - dodał wiceszef PiS.

Kamiński wyjaśnił, że choć formalnie posłowie mają prawo odwołać się do sądu partyjnego, to on nie widzi powodów, dla których można by uznać, że decyzja o usunięciu ich z partii jest niesłuszna.

Kierownictwo PiS oczekuje złożenia mandatów poselskich

Pytany, czy posłowie powinni oddać mandaty, Mariusz Kamiński przypomniał, że nie można ich do tego zmusić.

- Czasami, mimo ogromnej kompromitacji, posłowie brną w kontynuowaniu działalności poselskiej. Nie sądzę jednak, aby było to dla nich dobre rozwiązanie - powiedział wiceszef PiS i dodał: - Panowie mają taką informację, że kierownictwo PiS oczekiwałoby, że do czasu zamknięcia ich spraw, złożą mandaty poselskie i zrezygnują z jakiejkolwiek działalności publicznej.

Ponad 8,5 mln zł na podróże poselskie

Z sejmowych danych wynika, że od początku obecnej kadencji łączny koszt wyjazdów poselskich to 8 mln 657 tys. 696 zł, w tym koszty transportu to 5 mln 330 tys. 883 zł.

W umieszczonych na stronie Sejmu załącznikach i tabelach można sprawdzić, ile i jakie podróże zagraniczne odbyli poszczególni posłowie oraz ile Kancelaria Sejmu za nie zapłaciła.

Osobno wykazano, ile wyjazdów za jakie kwoty odbyli posłowie: Hofman, Kamiński i Rogacki. Wyliczono, że Rogacki podróżował za granicę za państwowe pieniądze 28 razy - dojazdy kosztowały w sumie ponad 75 tys., a wszystkie koszty jego delegacji wyniosły ponad 148 tys. zł; Hofman wyjeżdżał 20 razy: jego delegacje to koszt 113 tys., w tym 53 tys. za dojazd. Najwięcej z trójki posłów PiS podróżował Kamiński - 33 razy; co kosztowało ponad 156 tys. za wszystkie delegacje, w tym ponad 66 tys. za dojazdy.

Śledztwo ws. podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS w związku z rozliczeniem ich podróży służbowej do Madrytu prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Chodzi o "doprowadzenia Kancelarii Sejmu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotychczas kwocie poprzez wprowadzenie w błąd pracowników Kancelarii przez trzech posłów w związku ze złożeniem wniosku o rozliczenie podróży służbowej, zleconej i opłaconej przez Sejm".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (198)
Wiceszef PiS: Mamy do czynienia z oszustwem. Posłowie powinni złożyć mandaty
Zaloguj się
 • easy_maniek

  0

  Mandaty w wyniku wyborów dostają z ramienia partii i po winny być one do danej partii przyPiSane, po opuszczeniu macierzystej partii powinni ze wspomnianych mandatów zrezygnować!!

 • wels5

  Oceniono 1 raz 1

  Może i powinni złożyć mandaty, ale jestem pewien, że nie złożą. Wszak immunitet będzie im niezbędnie potrzebny.

 • prokurator_stefan

  Oceniono 9 razy -3

  "Wiceszef PiS o Hofmanie i spółce: Niech złożą teraz mandaty"

  Wiceszef POjebanej o złodziejstwie skorumPOwanych POjebów POjebanej; niech kradną dalej.

 • zuk.w.trawie

  Oceniono 3 razy 1

  Czekaj tatka latka.

 • barbariaz

  Oceniono 5 razy 3

  PiS z Jarkiem Szajbą nie są moimi ulubieńcami, więc, żeby nie było, że jestem pisiorkiem, ale trochę mi żal tej trójki, bo teraz każdy czy to z prawa, czy to z lewa, wrze z oburzenia. Tymczasem oni zrobili to, co robią, robili i będą robić pozostali "osłowie", poza -jak sądzę - nielicznymi wyjątkami. Inni są sprytniejsi i - przede wszystkim nie biorą bab ze sobą- na takie wycieczki. To poczucie bezkarności, ta arogancja, pewność siebie nie przyszła znikąd. Sami tego nie wymyślili, musieli skądś wiedzieć, że się rżnie na delegacjach, czy innych lewych kwitach. Ryba gnije od głowy - nie wierzę, żeby Jarek "Szajba" Kaczyński, o takich praktykach nie wiedział, a tym bardziej "naczelny czekista" z ramienia PiS Mariusz "Cebeła" Kamiński. Trójka posłów już dostała i jeszcze dostanie za swoje, dlatego nie podoba mi się to, że byli kumple z PiS wykorzystują ich truchła w kampanii wyborczej, że ich kompromitację usiłują przekuć na swoją korzyść, na zasadzie: "Patrzcie, jacy to uczciwi jesteśmy, jak się pozbywamy wrzodów z naszej katolicko-patriotycznej, pisowskiej dupie! Czy PO jest do tego zdolna" ?!
  Chyba każdy człowiek z IQ powyżej 80 wie, że PiS tylko udaje, że chce rządzić, a de facto jest odwrotnie. Oni chcą byc wieczną opozycją, wiecznym recenzentem, nie ponosić za nic odpowiedzialności, ale kasę publiczną brać. Ten epizod, kiedy rządzili (bo juz nie mieli wyjścia) trwał zaledwie dwa lata i sami sprowokowali taką sytuację, która zakończyła się przedterminowymi wyborami. Później płakali, że im uniemożliwiono, że "szara sieć" okazała się silniejsza niż sądzili, że WSI,SB, KGB, GRU, putiny , sriny itp. I ciągle to samo, "chcą dobrze", ale im wszyscy przeszkadzają, nie dopuszczają, fałszują, mordują. Sejmowe pisiorki przyciaga wyłącznie, nie władza, lecz kasa, wiec daliby tym trzem biedakom spokój - czeka ich sąd, byc może nawet śmierć cywilna, są opluwani ze wszystkich stron, wiec może niech koledzy katolicy, i -jak to katolicy - miłosierni, dadzą im spokój?

  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/1044-politycy-i-samoloty-czyli-nigdy-nie-pij-z-zona.html

 • cyklista

  Oceniono 3 razy 1

  Jakby prawi i sprawiedliwi mieli resztki honoru, jak ich poprzednicy komuchy z PZPR, to by już zaczęli sztandar wyprowadzać.

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  Stary a głupi. Po co wywalać, jak po wyborach trzeba będzie znowu przyjąć. No chyba, że synekury w zarządach albo w Skokach już czekają. Bo jak nie, to Hofman zacznie pisać pamiętniki i będzie z tego żył jak król do emerytury.

 • tomtg123

  Oceniono 2 razy 2

  ta partia powinna się nazywać "Prawie Sprawiedliwość"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje