Rosyjskie media: aktor Aleksiej Dewotczenko, znany przeciwnik polityki Putina, znaleziony martwy we własnym domu

05.11.2014 20:28
Aleksiej Dewotczenko

Aleksiej Dewotczenko (Fot. YouTube.com)

Aktor został znaleziony "w kałuży krwi" w swoim moskiewskim mieszkaniu. Policja wstępnie podejrzewać ma morderstwo. Dewotczenko był znanym przeciwnikiem polityki Kremla, w ostatnim czasie głośno demonstrował solidarność z Ukrainą.
O śmierci Aleksieja Dewotczenki donosi rosyjski portal Lifenews.ru, który powołuje się na bliskiego przyjaciela aktora. Wedle rozmówcy dziennikarzy portalu Dewotczenko miał być znaleziony w swoim moskiewskim mieszkaniu "w kałuży krwi".

Na stronie czytamy też, że aktor, kiedy ostatni raz go widziano, był pijany. W artykule informującym o jego śmierci pojawia się sugestia, że zmarł z upływu krwi po "ataku wściekłości", w wyniku którego miał "chodząc po mieszkaniu wybijać szyby w szafach".

Z kolei serwis Rusplt.ru, cytując źródła w moskiewskiej policji, donosi, że funkcjonariusze wstępnie rozważają scenariusz morderstwa. Wedle doniesień mediów miejsce domniemanego zabójstwa wciąż jest badane przez policję.Znany aktor i krytyk polityki Kremla

Aleksiej Dewotczenko to rosyjski aktor, znany z filmów takich jak "Barak" czy "Półtora pokoju". Występował też w wielu serialach i sztukach teatralnych. Dewotczenko nigdy nie ukrywał swoich antyrządowych poglądów: brał udział w Marszu Niezgody, publikował też manifesty, w których otwarcie krytykował politykę Władymira Putina.

Aktor brał również udział w jednej z największych manifestacji, które odbyły się w ostatnich latach w Moskwie - demonstracji pod hasłem "Ta władza musi odejść!", zorganizowanej w 2011 roku przez Partię Wolności Narodowej "O Rosji bez przemocy i korupcji". Jej uczestnicy domagali się wtedy dymisji Putina i żądali podjęcia rzeczywistej walki z korupcją.

Postać Dewotczenki przypomniała m.in. na swoim profilu na Twitterze Anne Applebaum. Dziennikarka przytoczyła manifest skierowany przeciw rosyjskiej władzy, który aktor opublikował w 2010 roku.W ostatnim czasie Dewotczenko wypowiadał się przeciwko rosyjskiej polityce wobec Ukrainy.

W marcu podpisał list rosyjskich artystów i intelektualistów krytykujący aneksję Krymu. W maju walczył zaś o uwolnienie Pawla Jurowa i Denisa Hryszczuka, uwięzionych w Słowiańsku jako zakładnicy prorosyjskich separatystów.

Jedna z najodważniejszych książek, jakie napisano o Putinie. Sprawdź >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (375)
Zaloguj się
 • hansman

  Oceniono 759 razy 709

  "zmarł z upływu krwi po "ataku wściekłości", w wyniku którego miał "chodząc po mieszkaniu wybijać szyby w szafach"."

  czyli wszystko jasne, aktor popełnił samobójstwo zadając sobie 11 ran kłutych szafą...

  podobnie jak ta rosyjska dziennikarka śledcza, która sama sobie po plecach skakała.

 • compagno

  Oceniono 547 razy 485

  Towarzysze z "agencji internetowej" z Sankt Petersburga - mam pytanie.

  Jak to będzie po rusku - "seryjny samobójca" ?

 • supermarjan

  Oceniono 248 razy 214

  putler jest w stanie podrapac weza pod pachami a co dopiero dziennikarza niewygodnego skasowac...

 • szlachcic

  Oceniono 231 razy 189

  Putin aby utrzymac wladze musi posuwac sie do takich rzeczy
  Ta smierc to niestety kolejny dowod na to ze Rosja to dziki kraj, nieobliczalny jak Korea Polnocna czy Bialorus
  Mam nadzieje ze polityka Zachodu doprowadzi do przekrocenia pewnej granicy i ruskie spoleczenstwo powie NIET swojemu terroryscie
  To spoleczenstwo jest skrajnie oglupione i zmanipulowane ale ta granica, fakt ze przesunieta skrajnie daleko wciazistnieje

 • matka_bosaka

  Oceniono 162 razy 140

  ...i uderzał głową o twarde przedmioty, po czym wszedł na biurko i skoczył na głowę. Samobójstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje