Rok więzienia dla kobiety za chęć obejrzenia meczu siatkówki mężczyzn. Smutna rzeczywistość w Iranie

03.11.2014 07:52
Ghawami została skazana na więzienie za to, że wybrała się na mecz siatkówki

Ghawami została skazana na więzienie za to, że wybrała się na mecz siatkówki (UNCREDITED/AP)

Młoda kobieta, mająca irańsko-brytyjskie obywatelstwo, którą zatrzymano w czerwcu w Teheranie za pójście na mecz mężczyzn, została skazana na rok więzienia - poinformował w niedzielę jej adwokat. Amnesty International uznało proces za skandaliczny.
Brytyjskie władze wyraziły zaniepokojenie w związku z decyzją irańskiego sądu i poinformowały, że badają uzasadnienie orzeczenia, kwestię bezstronności procesu oraz warunki przetrzymywania 25-letniej Ghonczech Ghawami, która od połowy czerwca przebywała w areszcie.

Kobieta została skazana za szerzenie "propagandy przeciwko władzy".

Wszystko przez mecz Ligi Światowej

Zatrzymano ją 20 czerwca, gdy w Teheranie z koleżankami poszła na mecz Ligi Światowej Iranu z Włochami. Po kilku godzinach ją zwolniono, a następnie ponownie aresztowano parę dni później, kiedy wróciła na komisariat po odbiór swoich rzeczy - podaje agencja AFP.

Kobieta jest od 126 dni przetrzymywana w więzieniu Ewin w Teheranie; przez dwa tygodnie w październiku prowadziła strajk głodowy, żeby zaprotestować przeciwko aresztowaniu oraz wobec braku procesu - wynika z informacji na Facebooku, gdzie jej rodzina i znajomi prowadzą kampanię na rzecz jej uwolnienia.

Ponadto - jak pisze AFP, powołując się na brata zatrzymanej - kobieta przez dwa lata nie może opuszczać Iranu.

Amnesty International: To skandal

"To skandaliczne, że ta młoda kobieta jest więziona po prostu za to, że w sposób pokojowy chciała przekazać, iż Iranki są dyskryminowane" - oceniła organizacja obrony praw człowieka Amnesty International, uznając Ghawami za więźnia sumienia. AI wezwała Teheran do natychmiastowego uwolnienia kobiety. Ponad 700 tysięcy osób podpisało już petycję w tej sprawie.

Irankom zakazano wstępu na stadiony piłkarskie tuż po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Z czasem, w wyjątkowych przypadkach, najczęściej na zaproszenie, zaczęto zezwalać kobietom na uczestniczenie w ważnych międzynarodowych wydarzeniach sportowych. Zakaz dotyczący meczów siatkówki obowiązuje od 2012 r. - odnotowuje BBC. Zakazowi temu sprzeciwia się umiarkowany prezydent Hasan Rowhani.

W czerwcu szef policji tłumaczył, że siły porządkowe "nie mogą pozwolić na obecność kobiet na stadionach", ponieważ jednoczesna obecność tam kobiet i mężczyzn "nie jest w ogólnym interesie".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • ft7sj

  Oceniono 191 razy 171

  To się po prostu w głowie nie mieści..

  >>szef policji tłumaczył, że siły porządkowe "nie mogą pozwolić na obecność kobiet na stadionach", ponieważ jednoczesna obecność tam kobiet i mężczyzn "nie jest w ogólnym interesie".<<

  W ogólnym interesie jest żebyście się tam w ogóle odseparowali na stałe i przestali rozmnażać, dla dobra całego świata.

 • mr_scooter

  Oceniono 138 razy 132

  A co na to FIVB? Przecież można ulżyć Irańczykom i wywalić ich drużyny z rozgrywek, co byłoby w ogólnym interesie.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 100 razy 84

  "Obecność kobiet i mężczyzn na meczu siatkówki nie jest w ogólnym interesie"???
  Pewne jest w tej sprawie tylko jedno..istnienie jakiejkolwiek religii (a islamu w szczególności) w dziejach ludzkości nie jest również "w ogólnym interesie".

 • frodozbagien

  Oceniono 63 razy 55

  może chociażby dzięki temu przypadkowi ci, którzy wołają o potrzebie wyższości Prawa Bożego nad stanowionym chwilkę się zastanowią?

 • robertpk

  Oceniono 32 razy 28

  Islam to nie religia

  to chora ideologia

  z którą trzeba postępować tak, jak z innymi chorymi ideologiami.

 • honkers

  Oceniono 22 razy 22

  Kto zaprasza siatkarzy Iranu na turnieje ? Oni powinni grać tylko dla irańskich samców i to tylko w Iranie... Póki nie ucywilizują się won ze światowych aren sportowych - kiedyś wykluczono R.P.A. tyle tylko że tam chodziła o kolor skóry a tu o płeć - ale dyskryminacja jest dyskryminacją.

 • 1pasulj4

  Oceniono 22 razy 16

  Podczas niedawno zakończonych MŚ w siatkówce, które odbywały się u nas, miałam okazję oglądać transmisje z różnych telewizji - m.in. z Iranu właśnie - mecz Polska-Iran - w studiu 2 panów rozmawiających chyba na temat meczu (no bo o czym innym, skoro mecz zaraz się zacznie i studio przedmeczowe), ogólnie emocje jak na grzybach (choć może dlatego, że język kompletnie dla mnie niezrozumiały). Zaczyna się mecz - komentatorzy bardzo poprawnie wymawiają polskie nazwiska, ale w przerwach, kiedy pokazją występy cheerliderek, następuje powrót do studia i tylko na małym telewizorku w głębi studia widać, co się dzieje w hali. No i mecz z małym opóźnieniem, żeby można było wyłapać wszystkie panie na trybunach i niewyemitować tego. Masakra co się tam dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje