Krucjata "Frondy" przeciwko Halloween. "Chrzczenie dyni" i straszenie dzieci domem wariatów

30.10.2014 13:02
Halloween nie może obyć się bez dyni

Halloween nie może obyć się bez dyni (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Portal poświęcony" proponuje różne sposoby walki z pogańskim świętem: "chrzczenie dyni" oraz przepytywanie przebranych dzieci, które pukają do drzwi, z uczestnictwa w mszach oraz straszenie ich szpitalem psychiatrycznym.
"Fronda" rozpoczęła coroczną krucjatę przeciwko Halloween. "Pierwszy stopień do piekła" - ostrzega Tomasz Teluk, który Halloween nazywa "dniem oddawania czci mocom zła". "Proces sekularyzacji postępuje znacznie szybciej, niż nam się wydaje, skoro wchodzą nam w krew pogańskie zwyczaje związane z okultyzmem" - pisze publicysta "Frondy".

"To ja proponuję 'ochrzcić' Behemotha"

"Zło dobrem zwyciężaj!" - apeluje natomiast Marta Brzezińska-Waleszczyk, wychodząc z pozycji bardziej liberalnych. Pyta, czy "katol" musi bojkotować dynie, kościotrupy i czarownice. "A może lepiej 'ochrzcić' dynię?" - zastanawia się.

Brzezińska-Waleszczyk zamiast kłótni i bojkotów proponuje, by wykorzystać okazję do "przemycania" chrześcijańskich wartości. "Zamiast ładować energię w urządzanie bojkotów sklepów, kawiarni czy halloweenowych bali, lepiej zorganizować własne - Holy Wins!" - pisze. I zachęca do przebierania się za świętych czy publikowania w portalach społecznościowych zdjęć swoich katolickich patronów.

"Naprawdę proponuje Pani, by 'ochrzcić dynię' i już problemu nie ma? To jest chyba ten słynny efekt Franciszka (fana ewolucji i wielkiego wybuchu). To ja proponuję 'ochrzcić' Behemotha. Nazwijmy go Nergalek i na plakacie domalujmy aureolę" - odpowiedział publicystce jeden z oburzonych komentatorów.

Czy chciałbyś skończyć w domu wariatów?

Dla oswajania Halloween jest jednak alternatywa. Cytowany przez "Frondę" dwumiesięcznik katolicki "Miłujcie się!" przygotował poradnik, co zrobić, jeśli do drzwi zapukają dzieci z propozycją "cukierek albo psikus". Odpowiedź jest prosta - ewangelizować.

"Najlepsze jest zadawanie pytań" - czytamy w poradniku. "Patrząc w oczy takiego dziecka, warto zapytać go o jego wiarę: czy chodzi do kościoła, czy przyjmuje Komunię św., kiedy ostatni raz był u spowiedzi. W zależności od odpowiedzi i zachowań można kontynuować z pytaniami natury duchowej: czy dziecko wie, co to jest opętanie; czy widział kiedyś, jak zachowuje się człowiek opętany; czy chciałby mieć co nocy koszmary i skończyć w domu wariatów".

- Ja recenzuję raczej rzeczy naukowe, a nie publicystyczne. A jeśli chodzi o Halloween - uśmiechnąłbym się wtedy i powiedział coś miłego - i tyle - stwierdził w Radiu Zet ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu. Duchowny bliższy jest opisywanemu przez Brzezińską-Waleszczyk pomysłowi "Holy Wins". Jak ognia unikał otwartej krytyki Halloween.

"To nie z dyni wyskakuje diabeł"

Jednak zamienianie "Halloween" na "Holy Wins" w akcie chrześcijańskiego nieposłuszeństwa wydaje się zbędne, jeśli tylko przypomnieć etymologię słowa "Halloween", które pochodzi od "All Hallows Eve", czyli "Wigilii Wszystkich Świętych". Lepiej więc przypomnieć, skąd się wzięło to wyrażenie, niż tworzyć neologizmy.

Ks. Andrzej Draguła już dwa lata temu przypominał na blogu w serwisie "Więzi", że wiele chrześcijańskich świąt i obrzędów wywodzi się z tradycji pogańskiej. Przypomina, że nauka mówi o procesie "desemantyzacji", zacieraniu pierwotnych znaczeń i zmianie ich.

"Doszukiwanie się satanistycznych intencji czy inklinacji u dzieci biegających z wydrążoną dynią to chyba jednak przesada. Komercyjny, przywieziony z Ameryki Halloween ma się tak do celtyckiego święta zmarłych (a nie złych duchów) jak tzw. Mikołaj do św. Mikołaja" - wskazuje duchowny.

"Od wydrążonej dyni o wiele bardziej niebezpieczna jest nienawiść, która jest narzędziem działania szatana. Bo to nie z dyni - jak dżin z butelki - wyskakuje diabeł, ale z naszego serca" - skwitował.

Odrzućcie ideologię. Wyciągnijcie z tego święta tylko jedno - zabawę [BLOG]

Czy Twoim zdaniem obchodzenie Halloween jest szkodliwe?
Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 53 razy 51

  Ale święcenie włazów czy kolektorów ściekowych to ok?
  Terliku a dlaczego nie przeszkadzają choinki w świeta to tak samo kult pogański jak świecenie światełek na grobach, malowanie pisanek itd

 • jamjacek

  Oceniono 34 razy 34

  Dwumiesięcznik katolicki ‘Miłujcie się’:

  „czy dziecko wie, co to jest opętanie; czy widział kiedyś, jak zachowuje się człowiek opętany; czy chciałby mieć co nocy koszmary i skończyć w domu wariatów"

  Oto zestaw ewangelizujących pytań natury duchowej, które powinny być kierowane do dzieci.
  Karykatura, kicz, koszmar i horrendum w jednym !

 • jaroslavhasek

  Oceniono 36 razy 34

  Jak Terlikowski lub Pawłowicz otworzy drzwi dzieciom w Halloween, to jest pewne, że w przyszłym roku już się nie pojawią.

 • chi_neng1

  Oceniono 42 razy 34

  "Portal poświęcony" proponuje różne sposoby walki z laickim świętem: "chrzczenie dyni", bale
  świętych i ewangelizację przebranych za strzygi dzieci."

  Ja proponuje odeslanie "calej Frondy" do psychiatry.
  A takze ich dzieci, bo przypuszczam, ze po takich metodach potrzebuja juz od dawna leczenia psychiatrycznego.

 • zigzaur

  Oceniono 23 razy 21

  Trochę dziwne. Pieszczeni przez łżeprawicę kibole przecież lubią Halloween. Lubią wyciąć z dyni.

  A tak na poważne, to ostatni dzień października jest rocznicą manifestu Martina Luthera w 1517. To stąd bierze się nienawiść kleru kościoła trydencko-habsburskiego.

 • szcz9

  Oceniono 20 razy 20

  Czy po zupie dyniowej też może mi się przyśnić Terlikowski albo inny koszmar?

 • vomitorium1

  Oceniono 24 razy 20

  "Naprawdę proponuje Pani, by 'ochrzcić dynię' i już problemu nie ma?"
  jedyną nauką ścisłą jaką zajmuje się watykan
  jest astronomia i kosmologia oraz poszukiwanie inteligencji pozaziemskiej (ufoli)
  (i zrodził się ważny problem
  czy jak spotkamy ufola to należy go ochrzcić czy nie)

 • led2007

  Oceniono 25 razy 19

  Sekularyzacja to rewelacja proszę Frondy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje