Nagrała zaczepki mężczyzn, które usłyszała, chodząc po mieście. Teraz dostaje listy z pogróżkami

Nagranie pokazujące, ile razy zwyczajnie ubrana kobieta jest zaczepiana przez mężczyzn na ulicy, obejrzało już ponad 14,5 miliona osób. Poza pozytywnym odzewem pojawiła się też agresja - bohaterka filmu i wspierająca akcję organizacja dostają listy z groźbami gwałtu i śmierci.
Kobieta ubrana w dżinsy i czarną koszulkę przez 10 godzin chodziła po Manhattanie. To wystarczyło, żeby zarejestrować ponad sto przypadków zaczepiania przez mężczyzn - komplementów, propozycji i prób nawiązania kontaktu, które mogą być dla kobiety bardzo niekomfortowe. Materiał został stworzony przez producenta Roba Blissa i aktorkę Shoshanę B. Roberts we współpracy z organizacją Hollaback!, która walczy z nękaniem kobiet na ulicy i przez dwa dni od opublikowania go w sieci obejrzano go ponad 14,5 mln razy. Zobacz wideo >>>

Listy z pogróżkami

Jak twierdzi Hollaback!, odzew na akcję był w większości pozytywny. - Otrzymaliśmy mnóstwo odpowiedzi, w których ludzie dziękują za zwrócenie uwagi na problem - mówi w rozmowie z "Wall Street Journal" Emily May, jedna z założycielek organizacji. Do organizacji oraz osobiście do aktorki przychodzą też jednak wulgarne komentarze, a także groźby gwałtu i śmierci. Część listów z pogróżkami została przekazana policji.

"Bałem się, że coś jej się stanie"

Bliss obawiał się o Roberts już podczas tworzenia materiału, mimo że szedł kilka kroków przed aktorką z kamerą ukrytą w plecaku. - Bałem się, że coś jej się stanie, że ktoś ją na przykład złapie - mówi "WSJ". Na filmie widać na przykład, że jeden z mężczyzn szedł obok Roberts przez pięć minut.

Dlaczego zaczepki mogą być molestowaniem?

Organizacja Hollaback! działa też w Polsce i skupia się właśnie na walce z molestowaniem w przestrzeni publicznej, przypominając między innymi, że zaczepki słowne również mogą być jego formą i dla wielu kobiet nie są akceptowalne.

Organizacja podkreśla na swojej stronie: "Niewinne komplementy i flirtowanie to zdecydowanie nie to samo co molestowanie w przestrzeni publicznej. Jeśli np. mężczyzna podchodzi do kobiety w miejscu publicznym, zagaduje ją, ale otrzymuje od niej sygnał braku zainteresowanie i akceptuje go, to nie popełnia żadnej zbrodni. Molestowaniem są już natomiast słowa i gesty, które przez drugą osobą są wyraźnie niepożądane, sprawiają jej dyskomfort czy są wyraźnie kierowane wbrew jej woli".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (83)
Nagrała zaczepki mężczyzn, które usłyszała, chodząc po mieście. Teraz dostaje listy z pogróżkami
Zaloguj się
 • michael_praed

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie kochani... jak pieski - BEZ męskiej godności i BEZ honoru. Dlaczegóż mężczyźni TAK się poniżają przed kobietami??? ...To im (mężczyznom) ma niby "bardziej" zależeć???
  Nie ma już dziś prawdziwych mężczyzn. :(
  A jeśli są, to jest ich bardzo niewielu.

 • sex-grupowy-69

  Oceniono 4 razy 2

  moja żona lubi takie komentarze czuje się wówczas sexi jeżeli nie są zbyt wulgarne a utrzymane w dobrym tonie ,to chyba nic złego podrywać laskę , oczywiście niektórzy liczyli na łatwy sex ale są też tacy co może by zostali z nią na zawsze,to jak ludzie mają wiązać się w pary w klubach swingers party czy też homoseksualistów,świat się kończy ,a ja gdybym mojej wówczas potencjalnej dziewczyny nie nękał przez kilka miesięcy to nie miałbym teraz wspaniałej żony dwoje dzieci i fajnego choć ciężkiego życia rodzinnego,tak popierajmy pedałów lesbijki i pedofilów zamknijmy żłobki przedszkola a bezdomne dzieci rozdajmy księżom {tak na marginesie to chciałem ja tylko zaciągnąć do łózka ale trwało to tyle miesięcy że nie chcący się zakochałem a że ze wszystkich dziewczyn jakie miałem oddala się po kilku miesiącach ,to uświadomiłem sobie iż uczynię wszystko aby jej nie stracić ,i uwierzcie mi ze po 8latach małżeństwa odkrywamy coś w sobie nowego ... a zwłaszcza w sypialni .mało tego na studiach nie była to grzeczna dziewczynka ale uznała ze dojrzałem i co nieco mi do uszka opowiada ale to co najlepsze jeszcze czuję przed nami ,gdyby mi to na pierwszej randce powiedziała to owszem dążyłbym do kopulacji i jak zwykle zniknął a tak to mamy fajnnnnnnne życie. moja rada dozujcie sobie wszystko latami aby wasze związki k+m trwały jak najdłużej i dbajcie o siebie .a murzyn to też człowiek jak wszystko co Bóg stworzył.

 • normalny10

  Oceniono 7 razy 5

  To wychodzi ta tzw poprawność ,którą wobec innych kulturowo i obyczajowo co chwila lansują Europejczycy i Euro - Amerykanie.Ale wobec nich z drugiej strony w stosunku do nich nie ma żadnej poprawności wiec przenoszą bez skrępowania swoją obyczajowość nawet na ulice .Najwyższy czas żeby tym arabom,murzynom( to samo co czarnoskóry) itp zacząć dobitnie przypominać też i za pomocą sadów i kar ,że przyjeżdżają na gotowe i korzystają z tego pełnymi garściami ,a stwarzają zagrożenie i są powodem największej ilosci kryminalnych i obyczajowych przestępstw ( to co zamieszczone jest też przestępstwem wg prawa cywilizowanych krajów i Ameryki ).Muszą oni wiedzieć ,że integrować znaczy dostosować się do obyczai , kultury i prawa co istnieje w cywilizowanym swiecie setki lat - a nigdy nie odwrotnie tym bardziej ,ze są w tym świecie od niedawna .Ale im w ich bezczelnym prymitywizmie się wydaję ,że świat ma się dostosowywać do nich - wiecznie i ciągle pokrzywdzonych .Świat do którego tak się wpychają wg nich ma się dostosowywać do plemiennych zachowań i prymitywizmu kulturowego ,które ze sobą przywlekają od kilkudziesięciu lat ze swoich krajów.A utwierdza ich w tym ta wszechobecna kreowana też przez rządy państw wobec nich porawnosc . Trzeba skończyć z tym bo to do niczego dobrego nie doprowadzi .Przymykanie oka na takie zachowania i zwalczanie tego za pomocą tej ciągłej wobec przybyszów poprawności nic nie da .Przybysze z Afryki,z Bliskiego Wschodu to wykorzystują i bezczelnie nadużywają ,a nie odwzajemniają żadną poprawnoscią w krajach wobec tych co mieszkają w nich i tysiące lat !!! Nas frajerow mają w d.... nienawidząc nas ,za to ,ze mimo okropnych wojen lepiej nam się powodzi ,a oni do tego dojść nie potrafią wlaśnie przez ich wlasną prymitywna obyczajowośc..

 • sex-grupowy-69

  Oceniono 3 razy 1

  moja żona lubi takie komentarze czuje się wówczas sexi jeżeli nie są zbyt wulgarne a utrzymane w dobrym tonie ,to chyba nic złego podrywać laskę , oczywiście niektórzy liczyli na łatwy sex ale są też tacy co może by zostali z nią na zawsze,to jak ludzie mają wiązać się w pary w klubach swingers party czy też homoseksualistów,świat się kończy ,a ja gdybym mojej żony nie nękał przez kilka miesięcy to nie miałbym teraz dwoje dzieci i fajnego choć ciężkiego życia rodzinnego,tak popierajmy pedałów lesbijki i pedofilów zamknijmy żłobki przedszkola a bezdomne dzieci rozdajmy księżom {tak na marginesie to chciałem ja tylko zaciągnąć do łózka ale trwało to tyle miesięcy że nie chcący się zakochałem a że ze wszystkich dziewczyn jakie miałem oddala się po kilku miesiącach ,to uświadomiłem sobie iż uczynię wszystko aby jej nie stracić ,i uwierzcie mi ze po 8latach małżeństwa odkrywamy coś w sobie nowego ... a zwłaszcza w sypialni .mało tego na studiach nie była to grzeczna dziewczynka ale uznała ze dojrzałem i co nieco mi do uszka opowiada ale to co najlepsze jeszcze czuję przed nami ,gdyby mi to na pierwszej randce powiedziała to owszem dążyłbym do kopulacji i jak zwykle zniknął a tak to mamy fajnnnnnnne życie. moja rada dozujcie sobie wszystko latami aby wasze związki k+m trwały jak najdłużej i dbajcie o siebie .a murzyn to też człowiek jak wszystko co Bóg stworzył.

 • zulostop

  Oceniono 9 razy 7

  "Have a nice day", "have a nice evening", "Hello good morning" no normalnie powinna dać gazem po oczach poprawić paralizatorem po jajach a na koniec wezwać policję.
  W ogóle jak jakiś samiec śmie się do niej odezwać nie mając pisemnej zgody, rolexa na nadgarstku i sześciopaka widocznego spod garnituru armaniego.
  Ech feministki. Dzikie aspołeczne baby niezdolne do funkcjonowanie w społeczeństwie nie składającym się z innych dzikich aspołecznych bab.

 • viciousny

  Oceniono 7 razy -3

  Koszmarny filmik nawiedzonych feministek i środowisk LGBT. Jeśli mówienie do kobiety na ulicy "hej piękna" "jak się masz" "miłego dnia" jest molestowaniem to ja nie mam pytań.

 • kot_miczurina

  Oceniono 50 razy 46

  wybrane tytuły z gazeta.pl vs. grzeczności z filmiku :

  1.Wojewódzki : wspólne dymanie szesnastolatek nie jest pasowaniem na przyjaciela
  2. Obie odsłoniły piersi. I naprawdę trudno zdecydować, na biust której patrzeć.
  3. Do niedawna była seksbombą. Teraz wróciła na salony w dziwnej stylizacji
  4. Pokazała CAŁE MAJTKI. I to jakie!
  5.Piękna Marcelina Zawadzka na pokazie sukni ślubnych. Co za dekolt!
  6. Kurdej-Szatan jeszcze nigdy nie wyglądała tak seksownie. Zasłoniła dekolt, ale w zamian pokazała...

  Drogie Dzieci krótki konkurs :

  -kto molestuje seksualnie bardziej kobiety i sprowadza je do poziomu narzędzi seksualnych, murzynki z filmiku, czy redaktorzy gazeta.pl ?

  Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres redakcji gazeta.pl

 • cholonek

  Oceniono 15 razy 7

  Oto paskudne, mizogiczne zaczepki: dzień dobry, jak się masz, pięknie wyglądasz, miłego wieczoru...
  To jakimi słowami, dziarscy Czerscy, wita was redaktór Blumsztajn?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX