7 rosyjskich myśliwców nad Bałtykiem. To jedna z największych formacji przechwyconych przez NATO

29.10.2014 16:58
Rosyjski MiG-31

Rosyjski MiG-31 (Fot. Dmitriy Pichugin - GFDL 1.2 - commons.wikimedia.org)

- Niemieckie samoloty stacjonujące w bazie Amari w Estonii w ramach operacji NATO zostały poderwane po tym, jak siedem rosyjskich myśliwców wleciało w przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem - podało litewskie wojsko. O doniesieniach służb pisze portal Theaviationist.com.
Załoga niemieckich myśliwców zidentyfikowała rosyjskie samoloty jako grupę maszyn bojowych i ich eskortę, obejmującą dwa MiGi-31 Foxhound, dwa Su-34 Fullback, dwa Su-24 Fencer oraz myśliwiec przechwytujący Su-27 Flanker.

Serwis theaviationist.com konkluduje, że niezależnie od tego, co rosyjskie samoloty robiły nad Bałtykiem - wśród możliwych przyczyn wymieniane są m.in. misje szkoleniowe lub lot z/do lotniska w obwodzie kaliningradzkim - formacja jest jedną z największych przechwyconych przez NATO w ostatnich latach.

Myśliwce NATO startowały w br. 68 razy z powodu zagrożenia granicy Litwy

W ostatnim czasie media coraz częściej informują o przypadkach naruszania przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich przez rosyjskie samoloty. Kilka dni temu siły zbrojne Estonii poinformowały, że Ił-20 wleciał w przestrzeń powietrzną bez zezwolenia na głębokość około 500 metrów i pozostawał tam około minuty. Incydent zarejestrowało centrum operacji lotniczych w Amari. Maszynę przechwyciły wtedy portugalskie i belgijskie myśliwce F-16.

Wcześniej siły zbrojne Łotwy poinformowały, że NATO tylko w ciągu dwóch dni dwukrotnie poderwało swoje samoloty F-16 nad Bałtykiem z powodu obecności rosyjskiej maszyny zwiadowczej w tym rejonie.

Według informacji podanych pod koniec września przez "Financial Times" strzegące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce NATO startowały w bieżącym roku w trybie alarmowym z powodu zagrożenia granicy Litwy 68 razy. Łotwa odnotowała natomiast 150 "bliskich incydentów", czyli przypadków nadlatywania i ryzykanckiego manewrowania rosyjskich samolotów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Zobacz także
Komentarze (214)
Zaloguj się
 • pspapas

  Oceniono 332 razy 276

  Podpis pod zdjęciem:
  'Rosyjski MiG-31 (Fot. Wikipedia via Wikipedia Commons)'

  Szanowni redaktorzy - tego zdjęcia nie zrobiła 'Wikimedia', tylko pan Dmitriy Pichugin, który zastrzegł sobie prawa autorskie. Wprawdzie udostępnił to zdjęcie do użycia zgodnie z postanowieniami GNU Free Documentation License w wersji 1.2, niemneij oznacza to tylko, że nie popełniliście przestępstwa publikując to zdjęcie na powszechnie dostępnej za darmo stronie bez pytania autora o zgodę, jednak MIELIŚCIE obowiązek poinformować, kto tym autorem jest, bez zmuszania czytelników do poszukiwania tej informacji - tym powinniście zajać się sami (na marginesie - trwa to kilkanascie sekund).
  Krótko mowiąc, szanowni redaktorzy, okradacie autorów z ich praw autorskich a jednocześnie namawiacie czytelników do cenienia sobie dobrego dziennikarstwa. Wstyd!
  Jest to juz kolejny taki przypadek na tym portalu, więc powtórzę wyraźnie - udostepnienie przez autora czegoś za podstawie licencji GNU NIE OZNACZA, że można autora 'olać'... Dotrze do was wreszcie?

 • jsn

  Oceniono 341 razy 155

  co to znaczy przechwyconych? zmusili do lądowania? nie. zestrzelili ? nie. To po co o tym pisać?,

 • elkipan

  Oceniono 221 razy 143

  Teraz już ruski wiedzą ile maszyn może poderwać natychmiast NATO, w tym terytorium...

 • pesimist

  Oceniono 105 razy 75

  "Formacja polskich samolotów bojowych na pokazach w Radomiu. Z tyłu myśliwsko-bombowe Su-34"
  Cenisz rzetelne dziennikarstwo?
  :)

 • kapitan.kirk

  Oceniono 72 razy 58

  <<<Formacja polskich samolotów bojowych na pokazach w Radomiu. Z tyłu myśliwsko-bombowe Su-34>>>

  Trudno nawet powiedzieć, czy się śmiać, płakać czy raczej upić z rozpaczy. Wybieram to ostatnie ;-/

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 71 razy 47

  A tymczasem.........Rosoboroneksport otrzymał zaproszenie na 14 listopada na ceremonię przekazania Rosji pierwszego Mistrala i wodowania drugiego .Taka sobie informacja.
  litera.fr/smiertelne-zagrozenie/

 • xyz-xyz

  Oceniono 68 razy 44

  Znaczy się Rosjanie lecieli z Kaliningradu do Petersburga nad Bałtykiem i to wywołało niezdrowe podniecenie "redaktorów" Gazety Wybiórczej. Nagłówek brzmi jakby, co najmniej, "Ruskie" zbombardowali Wadowice!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje