Separatyści ostrzelali Mariupol i Donieck z moździerzy. Analityk: "Możliwy atak na Debalcewe"

Od rana separatyści atakują ukraińskie pozycje w okolicach Mariupola i Doniecka. "Rozmawiają o rozgraniczeniu stref odpowiedzialności w rejonie wsi Debalcewe" - pisze ukraiński analityk. Gotowość bojowa prorosyjskich rebeliantów może mieć związek z ostatnim apelem Striełkowa o rosyjską pomoc.
Dziś rano separatyści ostrzelali pozycje sił ATO w okolicach Mariupola i Wolnowachi z wyrzutni rakietowych typu Grad, jak podaje ukraiński portal Hronika.info. Portal News.pn informuje, że użyto również pocisków moździerzowych i czołgów. We wsi Tałakiwka pod Mariupolem zniszczono 10 domów.Donieck pod ostrzałem rakiet typu Grad

Od rana w Doniecku ostrzeliwane były cztery dzielnice: Kujbyszewska, Kijowska, Lenińska i Pietrowska. Separatyści używali pocisków moździerzowych i wyrzutni rakietowych typu Grad, jak czytamy na TVN24.pl.

Portal podaje również, że wczoraj do obwodu donieckiego i ługańskiego wjechało 20 czołgów od strony przejścia granicznego w Izwarino, 60 kamazów z działami artyleryjskimi ze strony Antracytu. Pojawiło się też około 100 ciężarówek i pojazdów radiowej łączności koło miasta Torez.Tymczuk: Separatyści szykują natarcie na Debalcewe

Informacje o ostrzale potwierdza ukraiński analityk Dmytro Tymczuk. Twierdzi, że w odpowiedzi na podejrzenia o wzmożonej gotowości ukraińskiej armii, separatyści planują zaatakować kolejny punkt sporny na froncie - wieś Debalcewe.

"Dowództwo bandyckiej formacji o nazwie Zmechanizowana Brygada Prizrak (dowódca Aleksiej Mozgowoj) informuje o przygotowaniach do natarcia na pozycje ukraińskich wojsk i prowadzi aktywne rozmowy z przedstawicielami rosyjskich zgrupowań o rozgraniczeniu stref odpowiedzialności w rejonie wsi Debalcewe" - pisze Tymczuk na swoim profilu na Facebooku.

Dodał, że w okolicach donieckiego lotniska odnotowano wzmożoną działalność rosyjskiego specnazu, a w dzielnicach: Kijowskiej, Kirowskiej i Pietrowskiej od trzech dni separatyści organizują "szkolenia gotowości bojowej". Wspomniał też, że w ciągu doby separatyści ostrzelali ukraińskie pozycje 20 razy. Według Tymczuka, wzmożona aktywność prorosyjskich bojowników, może wynikać z pogłosek o tym, że ukraińskie wojska rządowe zaatakują po zakończeniu wyborów parlamentarnych.

Striełkow: Bez Rosji koniec Noworosji

Wśród separatystów już wcześniej krążyły plotki o szturmie ukraińskiej armii po zakończeniu wyborów parlamentarnych. Były dowódca sił zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow, mówił o gromadzeniu trzech ukraińskich oddziałów szturmowych w okolicach zajętych przez prorosyjskie siły tydzień temu, w swoim oświadczeniu na Youtube.com, o czym już wspominaliśmy.

- Na południowym wschodzie Ukrainy zebrały się trzy oddziały szturmowe ukraińskich wojsk. Jeśli uderzą w jednym momencie, to nieliczne i słabo uzbrojone grupy separatystów bez bezpośredniej rosyjskiej pomocy będą szybko rozgromione - oświadczył Striełkow. - Noworosja przestanie istnieć, a dopiero co się narodziła - dodał. Podkreślił, że jeśli do tego dojdzie, to będzie to największa wojenno-polityczna klęska Rosyjskiej Federacji po 1991 r.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (91)
Separatyści ostrzelali Mariupol i Donieck z moździerzy. Analityk: "Możliwy atak na Debalcewe"
Zaloguj się
 • aja_88

  Oceniono 2 razy 2

  "od rana w Doniecku ostrzeliwane były cztery dzielnice: Kujbyszewska, Kijowska, Lenińska i Pietrowska. Separatyści używali pocisków moździerzowych i wyrzutni rakietowych typu Grad" dalej czytamy " w okolicach donieckiego lotniska odnotowano wzmożoną działalność rosyjskiego specnazu, a w dzielnicach: Kijowskiej, Kirowskiej i Pietrowskiej od trzech dni separatyści organizują "szkolenia gotowości bojowej"
  kur.... to juz woła o pomstę do nieba!!! wychodzi na to że rebelianci znowu ostrzeliwują sami siebie JA MAM PYTANIE czy ktos czyta to co jest poźniej drukowane czy też w gw pracuja sami idioci

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 12 razy 10

  Kijowscy bandyci ledwo wybory zakończyli do kontynuacji zbrodni przystąpili, "prawdziwa" europejska demokracja to.

 • intransigent

  Oceniono 22 razy 8

  "Od rana w Doniecku ostrzeliwane były cztery dzielnice: Kujbyszewska, Kijowska, Lenińska i Pietrowska. Separatyści używali "

  taa, sami do siebie strzelają. Banderowska propaganda jest coraz głupsza.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 36 razy 26

  Przecie to ZADNA agorowa nowina, ze separatysci w Doniecku sami siebie ostrzeliwuja, podobnie jak sie sami spalili zywcem w Odessie - robia to przeciez systematycznie od poczatku lata br.;)
  Do qrwy nedzy, pismaki - przeciez wystarczy wejsc na strony OBWE, wklikac sobie Misja Specjalna, i zaraz bedzie jasne jak to naprawde z owym ostrzeliwaniem jest.
  Poki co separatysci trzymaja Donieck, a walki o Mariopol trwaja kolejny miesiac - i obserwatorzy Misji Specjalnej +szwajcarski Czerwony Krzyz (kolejne zrodlo rzetelnej informacji) tam z nimi sa.

 • buka55

  Oceniono 14 razy 8

  przeczytałem tylko tytuł ;))))

 • gregoson

  Oceniono 29 razy 15

  Separatyści sami się ostrzelali...buahahahaha. We łbach wam się przewraca bandersyny pejsate.

 • qwww

  Oceniono 34 razy 14

  dobrzy pejsaci uczniowie doktora Goebbelsa... choć on częściej pisał prawdę...

 • dandar

  Oceniono 35 razy -9

  Napiszę zbiorowo do wszystkich bystrych inaczej piszących "jak to separatyści się sami ostrzelali". Na tamtych terenach stacjonują przebierańcy rosyjscy wymieszani z miejscowymi ekstremistami a po drugiej armia ukraińska (z jej wszystkimi problemami i słabościami). Separatyści specjalni stacjonowali między cywilami żeby potem krzyczeć że Ukraińcy swoich mordują. Wojska ukraińskie też stacjonują między wioskami - jedni i drudzy do siebie strzelają - giną cywile, w których to rzekomo imieniu separatyści zaczęli wojnę. Od czasu kiedy bandy uzbrojonych separatystów zaatakowały na wiosnę cywilne lotnisko w centrum jednego z większych miast, tylko skończony frajer może wypisywać głupoty o tym że separatyści przejmują się miejscową ludnością.

 • baby1

  Oceniono 60 razy 28

  Znowu się separatyści sami ostrzeliwują. Mówił mi to oficer prowadzący z ukraińskiej esbecji, a on zawsze mówi prawdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX