Kuźniar: Jeśli Kijów dał sobie wmówić, że bez Polski będzie łatwiej, to błąd. Putin ośmiesza Zachód

- Putin ośmiesza zachodnich przywódców. To spektakle niegodne przywódców poważnych państw - mówił o ostatnich spotkaniach państw zachodnich z udziałem Rosji prof. Roman Kuźniar w Poranku Radia TOK FM. - Jeżeli Kijów dał sobie wmówić, że bez Polski będzie łatwiej, to błąd - dodał prezydencki doradca.
- Wynik lepszy, niż można było oczekiwać z punktu widzenia przyszłości i zmian na Ukrainie - ocenił wybory za naszą wschodnią granicą prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych, który gościł w Poranku Radia TOK FM. - Siły nacjonalistyczne i prorosyjskie wypadły bardzo słabo. Scena została wypełniona partiami centrowymi, proreformatorskimi, to musi cieszyć - dodał.

Jego zdaniem to były "najlepsze wybory parlamentarne w historii krajów byłego ZSRR". - W Rosji, Gruzji, na Ukrainie nie było tak czystych proceduralnie wyborów - wskazywał.

Poroszenko wykazał się naiwnością?

Prowadząca audycję Dominika Wielowieyska pytała, co jeszcze w obecnej sytuacji Polska może zrobić dla Ukrainy. Prof. Kuźniar westchnął. - Trudno powiedzieć, czy coś więcej. Polska zrobiła już dużo - stwierdził. - Pytanie, na ile Ukraina będzie chciała skorzystać z polskiej pomocy. Bo w ostatnim czasie trochę się to zmieniło - dodał. Zauważył też, że Kijów zaczął szukać rozwiązania konfliktu z Rosją na zachodzie Europy.

- Jeżeli Kijów dał sobie wmówić, że bez Polski będzie łatwiej, to błąd - powiedział twardo Kuźniar. - Jeśli Berlin i Moskwa zasugerowały Kijowowi, że szybciej dojdzie do porozumienia bez Polski, albo Poroszenko wykazał się naiwnością, albo nie miał wyboru i musiał się na te delikatne sugestie zgodzić - powiedział prezydencki doradca.

"Putin ośmiesza zachodnich przywódców"

- Jestem zadowolony, że nie bierzemy udziału w formule normandzkiej i mediolańskiej, bo Putin raczej ośmiesza przez nią zachodnich przywódców - ocenił Kuźniar. - Wolałbym, żeby nasi przywódcy nie byli ośmieszani przez kogoś takiego jak Putin w czasie tego rzekomego dialogu. Bo to spektakle niegodne przywódców poważnych państw - zaznaczył.

Gość Poranka Radia TOK FM wyraził też nadzieję, że mniejsze zaangażowanie w stosunkach polsko-ukraińskich to "przejściowa sytuacja" i zaznaczył, że nikt w Polsce nie zamierza rezygnować z pomocy Ukrainie.

Więcej o:
Komentarze (23)
Kuźniar: Jeśli Kijów dał sobie wmówić, że bez Polski będzie łatwiej, to błąd. Putin ośmiesza Zachód
Zaloguj się
 • 1997linda

  Oceniono 3 razy 1

  pl.wikipedia.org/wiki/Zakerzonie
  To dlatego Ukraina nie chce POLSKI i jej pomocy........

 • elzbieta09

  Oceniono 3 razy 1

  Nasi przywódcy nie potrzebują Putina do ośmieszania ich. Sami się ośmieszają skutecznie, przy rożnych okazjach.

 • ramzes-ra

  Oceniono 12 razy 4

  A szkoda.Polska pierwsza uznała niepodległość Ukrainy i była jej adwokatem kiedy Rosjanie zaczęli wyciągać ręce po Krym i wschodnie regiony. I to Polska spowodowała że Unia Europejska i wolny świat zaczęli stawiać Putinowi warunki w wyniku niespełnienia ich, podjęto sankcje i upubliczniono agresję.Eliminacja Polski z rozmów i negocjacji w sprawach Ukraińskich bez względu na to kto do tego doprowadził, per saldo nie będzie korzystna dla Ukrainy.

 • 111doradca

  Oceniono 12 razy 6

  Panie prf. Kuzniar! Niech Pan mówi za siebie ! Ja chętnie zrezygnuję z tej pomocy, z której mamy tylko sankcje niszczące nasze ogrodnictwo i sadownictwo oraz firmy transportowe.
  Ukraińcy tradycyjnie oleją nas, tak jak ostatnio olewają.

 • city-zen

  Oceniono 8 razy 4

  Panie profesorze! Proszę przekazać swojemu mocodawcy - panu Sorosowi, że tym razem postawił na złego konia.

 • doni72

  Oceniono 9 razy 5

  Wybory sie odbyly i Ukrana niech sama decyduje i sama ponosi odpowiedzialnosc.Nasza politykiernia jest tak dalece nieodpowiedzialna ze nie radzi sobie ze sprawami na wlasnym podwurku i to wystarczy.

 • 31.februarius

  Oceniono 10 razy 4

  "Wolałbym, żeby nasi przywódcy nie byli ośmieszani przez kogoś takiego jak Putin ..."

  Te Romek, masz coś do pisania?
  To zapisz sobie;
  nikt na świecie nie potrafi tak doszczętnie ośmieszyć polskich przywódców, jak oni samych siebie!
  Vide chobieliński dziedzic !

 • jm131

  Oceniono 17 razy 5

  "Zaznaczył, że nikt w Polsce nie zamierza rezygnować z pomocy Ukrainie."

  A kim jest ten Roman, że się wypowiada za cały naród i za władze?
  Bo właśnie coraz więcej osób w Polsce nie chce, żeby nasz kraj w jakijolwiek sposób się angażował.

  " wyraził też nadzieję, że mniejsze zaangażowanie w stosunkach polsko-ukraińskich to "przejściowa sytuacja"
  A dlaczego? Mamy w tym interes?

 • 1pirat2

  Oceniono 12 razy 4

  Z tego wszystkiego wynika,że czy Ukraina chce czy niechce i tak jej pomożemy:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX