W Niemczech już tysiące islamistów. Wielu wyjeżdża do Syrii. "Dżihad jest cool"

Liczba muzułmańskich ekstremistów w Niemczech stale rośnie. 150 niemieckich islamistów wróciło właśnie z Syrii i Iraku. - Nie wiemy, co tam robili. Wychodzimy z założenia, że co najmniej 25 osób uczestniczyło w walkach - mówi Hans-Georg Maassen, szef niemieckiego kontrwywiadu.
Hans-Georg Maassen, szef niemieckiego kontrwywiadu, z niepokojem obserwuje gwałtowny wzrost liczbowy środowiska salafitów w Niemczech. W wywiadzie dla rozgłośni RBB w Brandenburgii mówił o 6 tys. 300 osobach i prognozuje wzrost tej liczby do 7 tys. do końca bieżącego roku. Jeszcze kilka lat temu liczbę salafitów w Niemczech oceniano na 2 tys. 800 osób.

Kontrwywiad nie zna liczby radykałów

Tymczasem wiadomo, że co najmniej 450 młodych ludzi ze środowiska salafitów walczyło w dżihadzie w Syrii i Iraku. - Osoby te jesteśmy w stanie zidentyfikować. Naszym problemem jest pojawianie się w Syrii i Iraku ciągle nowych twarzy, których przedtem nie znaliśmy - mówi Maassen. - Tzw. ciemna liczba nieznanych nam jeszcze radykałów jest więc wysoka - zaznaczył szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BdV).

Największą liczbę sympatyków w Niemczech mają salafici w grupie wiekowej 18-30 lat. Maassen wskazuje, że na lep tej radykalnej ideologii islamskiej idą najczęściej młodzi ludzie, którzy znajdują się w przełomowym dla siebie okresie i rozglądają się za wzorcami, aby obrać jakąś drogę życia.

"Dżihad jest cool"

Propagowane przez salafitów idee dowartościowują tych młodych ludzi, którym się nie powiodło, którzy stracili orientację, tłumaczy szef kontrwywiadu. Mówi też, że większość tych osób odpowiada następującemu profilowi: mężczyzna, muzułmanin, migranckiego pochodzenia, który doświadczył niepowodzeń w okresie dojrzewania. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji uznaje za najbardziej niepokojące, że młodzi ludzie ze środowiska islamistów utożsamiają salafizm z "kulturą młodzieżową" i wyjeżdżają na dżihad do Syrii i Iraku, bo dla nich "taki wyjazd jest cool, tak jak dla ich kolegów jest cool otrzymanie tweeta z Aleppo, cool jest też mieć stamtąd przyjaciół na Facebooku", mówi Maassen.

Niemiecki kontrwywiad szacuje, że od 7 do 10 islamistów z Niemiec dokonało samobójczego zamachu w Syrii i Iraku. 150 islamistów powróciło z terenów objętych konfliktem do Niemiec. - Nie wiemy, co tam robili. Wychodzimy z założenia, że co najmniej 25 osób uczestniczyło w walkach i będą one teraz dokładnie prześwietlone - informuje Maassen. BdV ciągle analizuje sposoby i drogi radykalizacji islamistów. Hans-Georg Maassen twierdzi, że nie nastąpiło to poprzez internet. - Z naszych analiz wynika, a przeanalizowaliśmy cały szereg przypadków, że radykalizacja następuje głównie w środowisku rodzinnym i wśród przyjaciół - mówi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (279)
W Niemczech już tysiące islamistów. Wielu wyjeżdża do Syrii. "Dżihad jest cool"
Zaloguj się
 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 1 raz 1

  Akurat tytuł jest cośkolwiek optymistyczny - wyjeżdżają. Niestety, z artykułu wynika, że owe cholerniki wracają...

 • jab-77

  0

  "Nie wiemy co tam robili" - mówi szef kontrwywiadu. I wpuszczają ich z powrotem! Ja Niemców miałem zawsze za rozumnych ludzi. A już na pewno nie za samobójców.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowni Niemcy! Nie wpuszczaliście Polaków przez lata! Roboty nie chcieliście nam dać! Za to każdy o ciemnej karnacji dostawał od ręki socjal, czasem mieszkanie socjalne, robotę i papiery na pobyt! No i teraz macie dżichad zamiast polskich białasów, którzy wg badań niemieckich najlepiej się przystosowują w Reichu! Spoko 500 tys. Polaków, którzy by zamieszkali w Niemczech, zneutralizowałoby ze 2 miliony ciemnoskórych! No... ale wyśta mieli inną politykę...

 • mczes57

  Oceniono 2 razy -2

  Wyśmialiście,wyrugowali chrześcijaństwo z życia, więc młodzi ludzie szukają gdzie indziej. Nie wiem skąd to zdziwienie.Konsekwencje laicyzacji społeczeństwa będą bolesne. Jak Europa się nie opamięta to islam zapuka do naszych progów.

 • zalogopeda

  Oceniono 1 raz 1

  jak to mowia, "KRZYZYK" na droge :)

 • mozart

  0

  DEUTSCHLAND ERWACHT
  www.focus.de/politik/deutschland/hooligans-gegen-salafisten-demo-in-koeln-polizei-geht-mit-wasserwerfern-gegen-hooligans-vor_id_4228635.html

 • obii

  Oceniono 3 razy 1

  Ja wiem, że tam Niemcy, a tu Polska... ale czy Wyborcza choć trochę poczuwa się do odpowiedzialności za ten stan rzeczy?

 • fjestis

  0

  Cool też jest dostać kulkę między oczy. Powinni ich nie wpuszczać do UE.

 • zylioner

  Oceniono 2 razy 2

  Pierwsza sprawa to uznać ich za ciało OBCE, a nie martwić się o to że pobłądzili. To niestety będzie boleć, ale innej opcji już chyba nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX