Kaczyński o szczycie UE: Bierzemy worek kamieni, idziemy pod górę. A w zamian parę groszy

24.10.2014 19:50
Jarosław Kaczyński w Częstochowie

Jarosław Kaczyński w Częstochowie (Fot. Sebastian Adamus / Agencja Gazeta)

- Wynik szczytu UE na temat polityki klimatycznej to cios w szanse rozwojowe Polski, to ciężka klęska - ocenił w Częstochowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To tak, jakbym zapowiedział, że ktoś jest mi winien 200 tys. zł, a po rokowaniach byłoby to 160 tys. - ocenił Kaczyński.
- To jest bardzo wielki cios w nasze szanse rozwojowe, to jest ciężka klęska - powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości. Był to komentarz do uzgodnień unijnych przywódców, którzy w nocy z czwartku na piątek ustalili ramy polityki klimatycznej do 2030 roku. Premier Ewa Kopacz poinformowała, że nie będzie w związku z tym dodatkowych obciążeń dla Polski, ponieważ udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 roku.

"Czysta propaganda"

Nawiązując do ocen, że rezultat szczytu jest sukcesem dla Polski, prezes PiS porównał ten rezultat do sytuacji, w której zapowiedziałby komuś ze zgromadzonych, że jest mu winien 200 tys. zł, a po rokowaniach ta kwota spadłaby do 160 tys. zł. - To jest taki sukces - podkreślił Kaczyński.

- Nie będę wdawał się w szczegóły. Poza tymi skomplikowanymi rozwiązaniami jest po prostu jedno, że bierzemy na plecy ogromny worek kamieni, a jak każdy kraj, który musi nadrabiać wielkie jeszcze ciągle różnice rozwojowe, idziemy jeszcze pod górę. A w zamian za to dostajemy dosłownie parę groszy, bo 7 mld zł na kilkanaście lat, to są po prostu grosze - uznał prezes PiS.

- Te wszystkie ulgi, te 40 proc., to jeżeli zna się szczegóły - to wie się, że to jest po prostu nic innego jak czysta propaganda. Te rozwiązania obciążają dodatkowo przemysł, rolnictwo, transport - bo tutaj też, a nie tylko w energetyce, będą zobowiązania odnoszące się do zmniejszenia emisji. Krótko mówiąc, powodują, że nasz rozwój będzie nieporównanie droższy i nieporównanie trudniejszy - dodał Kaczyński.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Diametralnie różne komentarze po szczycie europejskim. Popierasz zdanie Tuska czy Kaczyńskiego?
Przepisz tekst z obrazka:
nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (375)
Zaloguj się
 • Mania Mmonasp

  Oceniono 284 razy 228

  Lech Kaczyński w rozmowie z „Dziennikiem” powiedział : „Przecież zgodziłem się na politykę klimatyczną z punktu widzenia Polski ryzykowną. To był mój gest w stosunku do pani kanclerz Angeli Merkel”.

 • tadeuszp3

  Oceniono 249 razy 183

  "to ciężka klęska" - no i co się tak wyżywasz na bracie i własnej głupocie ????

 • pietrek1960

  Oceniono 237 razy 173

  Jak mlaskacz karłowaty będzie rządził (co mam nadzieję nigdy nie nastąpi) , to będziemy się ogrzewać tylko węglem , jeść będziemy tylko jabłka ,a jak skończy budować 3 mln. mieszkań to w nich zamieszkamy , zapomniałem będziemy się rozmarzać jak króliki, bo będzie po 1000zł. miesięcznie na każde dziecko, czy którąś obietnicę pominąłem?

 • czepny

  Oceniono 283 razy 173

  Weź te kamienie Jarek jak Chrystus jakiś lub pierwszy rzuć kamieniem w Kopacz - ty nie lubisz kobiet.

 • q3000

  Oceniono 214 razy 160

  Czy ktoś w końcu uszyje kaftan dla tego "fachowca" od wszystkiego czyli od niczego ????

 • elprot

  Oceniono 182 razy 152

  Szczujnia działa. Prezes, to ojciec chrzestny polskiej odmiany mafii, która od 1990r powoli zawłaszcza polskie finanse. Początek był w PC z przekrętami w Art.-b, Srebrną i RSW , potem z koncesjami na paliwa z ministrem Glapińskim w roli głównej. A obecnie ze SKOK-ami w roli dostawcy kapitału. Nie mieści się w głowie, że mały SKOK z Gdańska zadłużył nas na 830 mil.zł. Kasa jest w Luksemburgu, jak zwykle nie ma winnych, tylko my poprzez BFG musimy oddać te pieniądze. Wygrana PIS-u to SKOK na kasę Państwa.

 • sselrats

  Oceniono 158 razy 114

  Kaczynski, nie cierp, na zatwardzenie sa tabletki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje