Kaczyński o szczycie UE: Bierzemy worek kamieni, idziemy pod górę. A w zamian parę groszy

24.10.2014 19:50
Jarosław Kaczyński w Częstochowie

Jarosław Kaczyński w Częstochowie (Fot. Sebastian Adamus / Agencja Gazeta)

- Wynik szczytu UE na temat polityki klimatycznej to cios w szanse rozwojowe Polski, to ciężka klęska - ocenił w Częstochowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To tak, jakbym zapowiedział, że ktoś jest mi winien 200 tys. zł, a po rokowaniach byłoby to 160 tys. - ocenił Kaczyński.
- To jest bardzo wielki cios w nasze szanse rozwojowe, to jest ciężka klęska - powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości. Był to komentarz do uzgodnień unijnych przywódców, którzy w nocy z czwartku na piątek ustalili ramy polityki klimatycznej do 2030 roku. Premier Ewa Kopacz poinformowała, że nie będzie w związku z tym dodatkowych obciążeń dla Polski, ponieważ udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 roku.

"Czysta propaganda"

Nawiązując do ocen, że rezultat szczytu jest sukcesem dla Polski, prezes PiS porównał ten rezultat do sytuacji, w której zapowiedziałby komuś ze zgromadzonych, że jest mu winien 200 tys. zł, a po rokowaniach ta kwota spadłaby do 160 tys. zł. - To jest taki sukces - podkreślił Kaczyński.

- Nie będę wdawał się w szczegóły. Poza tymi skomplikowanymi rozwiązaniami jest po prostu jedno, że bierzemy na plecy ogromny worek kamieni, a jak każdy kraj, który musi nadrabiać wielkie jeszcze ciągle różnice rozwojowe, idziemy jeszcze pod górę. A w zamian za to dostajemy dosłownie parę groszy, bo 7 mld zł na kilkanaście lat, to są po prostu grosze - uznał prezes PiS.

- Te wszystkie ulgi, te 40 proc., to jeżeli zna się szczegóły - to wie się, że to jest po prostu nic innego jak czysta propaganda. Te rozwiązania obciążają dodatkowo przemysł, rolnictwo, transport - bo tutaj też, a nie tylko w energetyce, będą zobowiązania odnoszące się do zmniejszenia emisji. Krótko mówiąc, powodują, że nasz rozwój będzie nieporównanie droższy i nieporównanie trudniejszy - dodał Kaczyński.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Diametralnie różne komentarze po szczycie europejskim. Popierasz zdanie Tuska czy Kaczyńskiego?
Przepisz tekst z obrazka:
nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (375)
Kaczyński o szczycie UE: Bierzemy worek kamieni, idziemy pod górę. A w zamian parę groszy
Zaloguj się
 • jankop-yciski

  0

  Wiele ludzi uważa, że lepsza jest "osrana krowa i waląca się chałupa" aniżeli zdegenerowana, zachodnia kultura. To był także główny powód przeciwko wstępowaniu do Unii Europejskiej.

 • jankop-yciski

  0

  KIedy Kaczyński miał to samo zdanie jak Tusk? On zawsze wie najlepiej i dlatego Polacy przez nieporozumienie nie wybrai go prezydentem. To prorok, którego większość nie rozumie.

 • elzbieta09

  0

  Źle postawione pytania. Z faktu, że coś jest lepsze niż się spodziewało, nie wynika, że jest dobre. Może być złe, a spodziewało się, że będzie jeszcze gorsze - to właśnie może mówić Tusk w swoim zdaniu. Co prawda, wówczas zawsze ma rację, bo nie można sprawdzić, czy mogło być jeszcze gorzej, gdy coś stało się już faktem.

  Zdanie Kaczyńskiego stwierdza, że będzie gorzej, ale nie mówi, że myślał, że mogłoby być jeszcze gorzej niż on myśli.

  Tendencyjnie zestawione wypowiedzi.

 • jp.1950

  Oceniono 3 razy -1

  Jezel to Kaczynski by wynegocjowal to co wynegocjowala Kopacz to PIS by mowil ze to jest sukces jakiego Polska nie odniosla od niepodleglosci w 1918 r!!!

 • jakub53

  Oceniono 3 razy -1

  @johniii - zapomniales dododac kto kurduplowi nadal tytul.

  Talary przeciwko orzechom ze to Sieldce albo inne Pierdziszewo.

 • jakub53

  Oceniono 3 razy -1

  Czy ktokolwiek powiedzial temu kurduplowi od Janiny i kota Busia ze jest po prostu dupkiem? I takich szmaciarzy chce polski narod wybierac? Wstyd...

 • 3.praktyk

  Oceniono 4 razy 0

  To dobra metoda na Kaczyńskiego, by go skompromitować i ośmieszyć. Artykuł pokazywany jest non stop przez kilka dni.
  I BARDZO DOBRZE.......należy utrwalać w świadomości Polaków, jakim zagrożeniem dla kraju jest Kaczyński i PiS.
  Prosimy o więcej takich bezsensów Kaczyńskiego, teraz jest tylko od poplania.

 • ksings

  Oceniono 2 razy 0

  Unia Europejska z uporem maniaka zawzięła się, aby redukować ilość emisji rzekomo niebezpiecznego dwutlenku węgla, który jest przecież podstawą procesu fotosyntezy, czyli wpływa na wzrost roślinności. Na dodatek z tego szaleństwa wycofują się kolejne kraje. Limitów nie wprowadzają Amerykanie, Rosjanie, wycofała się z tego Kanada i Australia. Dwutlenku węgla nie limituje praktycznie cała Azja z Chinami na czele. Unia Europejska pozostaje jednak wierna tej głupocie prowadzącej do ograniczania własnego wzrostu gospodarczego w imię niesprawdzonych hipotez.
  Spodziewany jest przynajmniej stuprocentowy wzrost cen energii elektrycznej, a to będzie miało przełożenie na poziom innych towarów i usług. Nie trzeba chyba dodawać, że raczej nie należy w tym samym czasie podobnego wzrostu wynagrodzeń Polaków, chyba, że zacznie się drukowanie pieniędzy, ale inflacja wyeskaluje również ceny energii.

  zmianynaziemi.pl/wiadomosc/przez-unijna-polityke-klimatyczna-polska-popelni-gospodarcze-samobojstwo

 • ksings

  Oceniono 2 razy 0

  Ewa Kopacz podjęła na szczycie UE decyzję, aby zniszczyć polską gospodarkę. Wyrażenie przez nią zgody na nowy pakiet klimatyczny jest równoznaczne z popełnieniem gospodarczego samobójstwa przez nasz kraj. Rządowi propagandyści próbują nam wmówić, że dzięki realizacji nowej polityki w sprawie CO2 w Polsce pracę może zyskać nawet 100 tys. osób. - To prawda. Szkoda tylko, że nikt nie wspomina o tym, że jednocześnie pracę straci 400 tys. osób, a ceny prądu poszybują do góry nawet o kilkaset procent!

  niewygodne.info.pl/artykul4/01779-Totalna-kompromitacja-i-bezmyslnosc-Ewy-Kopacz.htm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje