"Podczas żadnego spotkania z Putinem propozycja dot. Ukrainy nie padła. Uważam, że sprawa jest zamknięta"

24.10.2014 08:34
- Chcę powiedzieć, że podczas żadnego spotkania z Władimirem Putinem propozycja dotycząca Ukrainy nie padła. Cała ta historia z wywiadem dla Politico pokazuje, że pamięć ludzka bywa omylna - mówił Donald Tusk w TOK FM. Według byłego premiera awantura wokół wywiadu nie powinna przerywać politycznej kariery Radosława Sikorskiego. - Saldo jego dokonań Sikorskiego, jest zdecydowanie dodatnie - mówił były premier.
Donald Tusk przerywa milczenie i w TOK FM zapewnia, że "podczas żadnego spotkania z Władimirem Putinem taka propozycja dotycząca Ukrainy nie padła". - W Moskwie w 2008 r. nie było spotkań w cztery oczy, były spotkania w wąskim gronie. Warto pamiętać, że wtedy prezydent Putin kończył kadencję i moim głównym gospodarzem był ówczesny premier Zubkow. Chcę uspokoić opozycję - wszystkie spotkania tej rangi są odnotowywane, i to bardzo szczegółowo. A pierwszym odbiorcą tych notatek jest prezydent. W 2008 r. był to prezydent Lech Kaczyński. Uważam, że sprawa wywiadu Radosława Sikorskiego jest zamknięta - mówił były premier.

Co dokładnie mówił Tusk? Nasza relacja>>

Milczenie jest złotem

Według Tuska nie ma żadnych powodów, by kwestionować wyjaśnienia Radosława Sikorskiego. - Ono jest prawdziwe, choć może niezbyt atrakcyjne dziennikarsko. Moim zdaniem kłopoty wzięły się z pewnej zbitki doświadczeń, rozmów, sygnałów. W takich sprawach czasami lepiej mówić mniej niż więcej. W polityce, a szczególnie w dyplomacji, pierwszą zasadą jest, by jak najwięcej wiedzieć, a jak najmniej mówić. Nigdy odwrotnie. Powściągliwość, a czasem milczenie, jest złotem.Ale jak podkreślał były premier, burza wywołana przez Radosława Sikorskiego nie powinna mieć konsekwencji dla jego kariery. - Saldo dokonań Sikorskiego, szczególnie w kontekście jego aktywności dyplomatycznej, a przede wszystkim, jeśli chodzi o kwestie wschodnie, jest zdecydowanie dodatnie. To, że dziś Europa i zachodni świat wspierają Ukrainę, kiedy jest obiektem agresji, to w dużej mierze zasługa polskiej polityki i osobiście Radosława Sikorskiego. Jeśli więc kładę na szali to, co Sikorski osiągnął, z tym, co czasami zepsuł, to z całą pewnością saldo jest dodatnie - stwierdził Donald Tusk.

"Może być bardzo, bardzo dobry"

Zdaniem Donalda Tuska awantura wywołana przez wypowiedź byłego szefa dyplomacji powinna być dla Sikorskiego "w pewnym sensie ostrzeżeniem". - Ale nie przekreślałbym tego jednego z najzdolniejszych polityków ostatnich 20 lat. Z całą pewnością polityk, który ma opinię opowiadającego o szczegółach kuchni dyplomatycznej, robi sobie kłopoty.

Był premier jest przekonany, że jeśli Sikorski skupi się na wyzwaniach związanych ze stanowiskiem marszałka, to może być "bardzo, bardzo dobry".

Jak podkreślał Tusk, rozmowa Sikorskiego z Politico, która w Polsce wywołała trzęsienie ziemi, prawie bez echa przeszła w Europie.

"Naprawdę nie jestem już premierem"

Były premier w rozmowie z Jackiem Żakowskim przyznał, że jest nieco zaskoczony, licznymi wezwaniami do zabrania głosu w sprawie wypowiedzi Radosława Sikorskiego. - Miałem wrażenie, że komu jak komu, ale opozycji sprawia przyjemność fakt, że nie jestem premierem. Moja powściągliwość była związana z tym, że zajmuje już inne stanowisko. Ja naprawdę nie jestem premierem - jestem odchodzącym przewodniczącym PO. Trzeba nauczyć się z tym żyć. I ja też muszę się nauczyć z tym żyć i nie mieszać się do polityki krajowej. Bo z tego zawsze mogą wyniknąć jakieś niezręczności.

Donald Tusk zapowiedział, że jest gotów wspierać premier i PO, ale nikt go nie namówi do wtrącania się w krajowe sprawy.

Zobacz także
Komentarze (16)
"Podczas żadnego spotkania z Putinem propozycja dot. Ukrainy nie padła. Uważam, że sprawa jest zamknięta"
Zaloguj się
 • olecki11

  Oceniono 8 razy 0

  ale czy to można wierzyć takiemu oszustowi jak tusk ?

 • aghrra

  Oceniono 6 razy 0

  Niewiarygodny polityk dziennikarz radio i gazeta

 • olecki11

  Oceniono 5 razy -1

  a co dalej z żydkiem sikorskim ? kłamca, oszust ? 2 osoba w państwie

 • jurek4491

  Oceniono 7 razy -1

  A imbecyle wPolityce.pl napisali " Musimy poznać tą rozmowę ", ciekawe jak. AMOK ma dobre kontakty z Ruskimi, niech go wyślą , weźmie Putina na stronę i może mu coś szepernie, tylko niech sporządzi notatkę.

 • almagus

  Oceniono 10 razy 0

  Pan Radosław Sikorski wyraził to o czym niby żartem mówiło się i mówi się w środowisku oligarchów władzy w Rosji. Takie słowa nieraz padają w czasie rozmowy. Pewnie padły w tym czasie.Podobnie wypowiadali się oligarchowie wschodniej Ukrainy, a ich symbolem zdrady jest Janukowycz.
  Więc to raczej jest atak hien wierszówek i oczywiście żyjących w pokoju i miłości konkordatowej.
  Ale polityka to "rozmazywanie smarków na gazecie" jak powiedział W. Putin!

  Putina jazyk znajet?
  Knajacki, czto eto, smarki na gazecie?
  Rakiety na tiry!

  Dobra droga i olaboga!

  Jazyk znajet, wot Paliak.
  Podumał Putin chyba tak.
  Czy on proczitał w moich myślach?
  No i papał na niewo strach.
  Jako byłyj wytrawnyj szpion.
  Pa giermańsku dumać uczon.
  Więc na giermańskij on proszoł.
  Jazyk znajet, wot Paliak.
  Snowa, opiat padumał tak.
  No ja palskowo nie znaju,
  jewo myśli nie proczitaju.
  Tiepier naczał jewo słuszat’.
  Twiordyj Paliak „jo-b twaja ma t’”!

  almagus 06.01.2009

 • fakiba

  Oceniono 16 razy -2

  Nic nie jest zamknięte , prezio nie odpuści tylko będzie temat wałkował i marszałka odwoływał , oczywiście jak zwykle w marzeniach , jak zwykle

 • hamsterx

  Oceniono 16 razy 4

  "Podczas żadnego spotkania z Putinem propozycja dot. Ukrainy nie padła. Uważam, że sprawa jest zamknięta"
  CHCIALBYS !!! a co sadzisz o facecie który przez pomylke był ministrem ON ,SZ a teraz jest druga osoba w państwie ???

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 1

  - Chcę powiedzieć, że podczas żadnego spotkania z Władimirem Putinem taka propozycja dotycząca Ukrainy nie padła. Cała ta historia z wywiadem dla Politico pokazuje, że pamięć ludzka bywa omylna - mówił Donald Tusk w TOK FM.
  ================================================================
  Gdy pasmięć zawodzi, to coś zapominamy, a "tworzenie" zdarzeń świadczy raczej o objawach schizopfreni, a w najlepszym przypadku, o chorobliwej konfabulacji. Tak jedno jak i drugie eliminuje Sikorskiego jako człowieka nadającego się do sprawowania funcji państwowych powyżej ciecia.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy -2

  No i LK bratu na spowiedzi nie przekazał tych strasznych wiadomości o rozbiorze Ukrainy , bo ich po prostu nie było , i znowu kicha z teorii prezia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje