Iran: Seria ataków na kobiety. Oblewano je kwasem. Masowe protesty przeciw przemocy

Co najmniej jedna kobieta zmarła, a dwie mają ciężkie rany twarzy i rąk po zmasowanych atakach kwasem w irańskim mieście Isfahan. Zaatakowanych zostało nawet osiem kobiet. M.in. w Teheranie odbyły się protesty przeciwko przemocy.
Niewiele wiadomo o niedzielnych atakach w Isfahanie, turystycznej perle Iranu. Napastnicy jechali na skuterze. Kwasem miało być oblanych nawet osiem kobiet jadących samochodami z otwartymi szybami - nie wiadomo, czy kobiety prowadziły auta (nie jest to dobrze widziane przez ortodoksyjnych muzułmanów) czy "zawiniły" zachodnim stylem ubierania. Nie znamy tożsamości ofiar, ale, jak pisze jeden z lokalnych portali, jedna z nich zmarła od razu w wyniku odniesionych obrażeń, a co najmniej dwie z poparzonymi kwasem twarzami i dłońmi trafiły do szpitali. NCRI podaje, że jedna z zaatakowanych kobiet straciła wzrok.

Za atakami mają stać gangi powiązane z reżimem, ale nie ma żadnego potwierdzenia tej medialnej informacji.

Wieść o atakach w Isfahanie obiegła jednak kraj i wywołała protesty.

W Isfahanie i stolicy kraju - Teheranie - odbyły się manifestacje, w których udział brali i mężczyźni, i kobiety. Skandowali: "dość przemocy wobec kobiet", "śmierć dla napastników", a także "nie da się zmusić do noszenia hidżabu" (chusta przykrywająca włosy i szyję noszona przez muzułmanki).Na innym z filmów widać, jak podczas marszu doszło do przepychanek z policją.Ataki kwasem zdarzają się w tamtej części świata - niestety - stosunkowo często. Kobiety - zwłaszcza na prowincji - są w ten sposób "karane" m.in. przez krewnych na "hańbę", jaką sprowadzają na rodziny, spotykając się z mężczyznami, przez odrzuconych adoratorów lub narzeczonych lub mężów, którzy chcą je ukarać i wykluczyć np. możliwość zdrady.

Leczenie poparzeń trwa miesiącami, a kobiety - nawet jeśli przejdą skomplikowane operacje plastyczne - są oszpecone do końca życia.

Więcej o:
Komentarze (8)
Iran: Seria ataków na kobiety. Oblewano je kwasem. Masowe protesty przeciw przemocy
Zaloguj się
 • goran69

  Oceniono 4 razy 0

  w tym przypadku akurat dobrze że irańskie prawo przewiduje karę "oko za oko" jak ich złapią może ich czekać to samo

 • qin

  Oceniono 18 razy -4

  W czasie II wojnych w Iranie znalazło w czasie II Wojnych schronienie 150 000 zołniwerzy Andersa
  Nieropominamy o tym i dziękujemy dzielnym Persom
  Czy ta głupia propaganda GW ma nas przygotować do ataku na kolejny suwerenny kraj ?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 11 razy 7

  Gdzie senator Pinior?!?!?! Gdzie AI?!?!?!

  A zapomniałem. Oni potrafią szkalować, obrażać i rozliczać rządy demokratycznych państw i bronić terrorystów. Oblewanie kwasem ich nie interesuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX