Nie będzie polskiego weta ws. pakietu klimatycznego? "Jest wielka wiedza, determinacja - jesteśmy w dobrej sytuacji"

23.10.2014 11:06
- Pani premier z wicepremierem Piechocińskim będą walczyć o nasz interes. Nie ma lepszej drużyny. Trzymajmy kciuki - mówił w TOK FM Grzegorz Schetyna. W Brukseli zaczyna się dziś unijny szczyt dotyczący pakietu klimatycznego. Jak zapowiedział szef MSZ, powiększa się grupa państw, które tak jak Polska krytykują forsowany przez KE plan redukcji emisji dwutlenku węgla. - Kraje "koalicji antywęglowej" nie mówią już jednym głosem. Francuzi chcą znaleźć porozumienie.
Dwudniowy unijny szczyt dotyczący polityki klimatycznej i energetycznej to wielki sprawdzian dla premier Ewy Kopacz. Już podczas exposé zapowiedziała, że nie dopuści do podwyżki cen energii w Polsce. A według rządu realizacja przygotowanego przez Komisję Europejską planu redukcji emisji może oznaczać podwyżkę.

Rząd nie wyklucza weta podczas brukselskiego szczytu.

Ale szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna liczy, że uda się tego uniknąć. - Jesteśmy w dobrej sytuacji. Udało nam się potwierdzić koalicję "nowych" krajów UE. A poza tym "koalicja antywęglowa" nie mówi już jednym głosem. Nie chcę powiedzieć, że udało nam się rozbić koalicję tworzoną przez m.in. Niemcy, Francję, Szwecję i Danię, ale ta grupa nie jest już tak jednorodna - przekonywał minister Schetyna w "Poranku Radia TOK FM".

Czysta polityka

Według słów ministra spraw zagranicznych szczególnie Francuzom będzie zależało na kompromisie. - W przyszłym roku w Paryżu odbędzie się szczyt klimatyczny. Francuzi chcą doprowadzić do porozumienia, by za rok mieć sukces w Paryżu - stwierdził Grzegorz Schetyna.

Na naszą korzyść może też działać fakt, że zaczynające się dziś posiedzenie jest ostatnim spotkaniem Rady Europejskiej pod przewodnictwem Hermana van Rompuya. - Przewodniczący chce zamknąć kadencję sukcesem. Takie symbole są bardzo ważne. Są więc okoliczności, które dają nam możliwość dobrego zakończenia.

Polskiej delegacji przewodniczy oczywiście premier. Do Brukseli jedzie też wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. - Nie ma lepszej drużyny. Premier Kopacz ma ekspercką wiedzę na temat klimatu. Specjaliści porównują ją już do Angeli Merkel. A pani kanclerz, jako była minister środowiska, jest specjalistką. Wiedza jest więc wielka. I determinacja jest wielka - zapewniał minister spraw zagranicznych.

Według założeń projektu polityki energetycznej i klimatycznej przygotowanego przez KE do 2030 r. redukcja emisji dwutlenku węgla ma wynieść 40 proc. Udział odnawialnych źródeł energii ma wynieść 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla i 20-procentowy udział energii odnawialnej.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 16 razy 6

  Niech zyje bezrobocie!
  Niech zyja wyzysk i kolejne podatki dla dobra koncernow i bankierow!
  Niech zyja niewolnictwo i bieda na umowach smieciowych!

  Lobby Amerykańskie, Chińskie i Indyjskie, tak przekupuje i manipuluje europejskimi politykami (prostytutkami politycznymi), że efektem uchwalanych aktów prawnych ma być w przyszłości całkowita NIEOPŁACALNOŚĆ PRODUKCJI CZEGOKOLWIEK w Europie... która zmuszona będzie wytworzone towary kupować zagranicą.... zagranicą również będzie praca dla ludzi... w Europie będzie praca tylko dla polityków...

  Tak właśnie wygląda ten europejski Burdel...

  Przykład : ogniwa fotowoltaiczne - prawo uchwalone w Uni Europejskiej napędziło biznes producentom z Chin i to oni właśnie najwięcej na „całej imprezie” zarobili… przy okazji trując u siebie środowisko bez żadnych ograniczeń i zakazów…

  Podobnie inne „zielone technologie” : solary, pompy ciepła itd…itd…itd…

  A w Europie politycy-hipokryci "płaczą" , że nie ma miejsc pracy dla młodych – jak się owe miejsca pracy likwiduje za pieniądze lobbystów przybywających ochoczo do Brukseli, to nie można się dziwić, że ich nie ma… i nie będzie, jak tak dalej pójdzie !!!

  „Unijna gospodarka AD 2050: bez emisji, przemysłu i pracy

  Unia stawiając na przyszłość bez emisji CO2 skazuje się tym samym na przyszłość bez przemysłu... i bez pracy. Dlatego polski rząd mimo niekomfortowej pozycji w jakiej się znajduje w związku z goszczeniem COP - nota bene z własnej nieprzymuszonej woli - powinien być głosem rozsądku w walce o racjonalne klimatyczne cele dla UE - napisała niedawno prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. Warto zastanowić się zatem nad potencjalnymi skutkami polityki klimatycznej UE dla polskiej gospodarki i jej poszczególnych sektorów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 7 razy 3

  i OK, redukcja emisji dwutlenku węgla i 30% udział odnawialnych źródeł energii, wszystkim wyjdzie na zdrowie, a do 2030 roku jest trochę czasu na działania :-)

 • 7ogamihcra

  Oceniono 10 razy 2

  Grzesiu kuźwa, walnijcie to WETO, bo sobie z nas pieprzeni ekoterroryści jaja robią.

 • razb1947

  0

  Bez przerwy śmieje się jak głupi do sera nic powagi dla Urzędu którego sprawuje.

 • razb1947

  0

  Kopacz tak jak Tusk nic nie załatwi dobrego dla Polski ponieważ oni w UE chodzą na kolanach.

 • jurek4491

  Oceniono 8 razy 0

  A w tamtym tygodniu wPolityce.pl ODTRĄBILI że będziemy płacić za prąd o osiemdziesiąt procent więcej bo dobije nas dwutlenek węgla, ale SZCZUJNIA od tego jest żeby szczuć to szczuje przeciwko rządowi.

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 0

  - Pani premier z wicepremierem Piechocińskim będą walczyć o nasz interes. Nie ma lepszej drużyny. Trzymajmy kciuki - mówił w TOK FM Grzegorz Schetyna.
  ===================================================================
  Wygląda na to, że Koparka zatrudniła Grzesia na etat klakiera. Pomyśleć, że ten człowiek mia łkiedyś jaja, a teraz tylko robi jaja.

 • city-zen

  Oceniono 1 raz -1

  Panią Ewę polubiłem jeszcze gdy jako minister zdrowia, jako jedyny kraj w Europie, nie zamówiła niegwarantowanych przey wielką farmę szczepionek przeciwko "pandemii" świńskiej grypy. Teraz z min. Schetyną grają dobrego i złego policjanta. Obserwuję i trzymam kciuki.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  To ogromny cios dla europosła JKM.

  Teraz on musi reprezentować stanowisko USA w Parlamencie Europejskim w sprawie globalnego ocieplenia, że go niby nie ma.

  Może choć odegra się na Radku Sikorskim wytaczając mu proces o wydanie bezprawnego zakazu przebywania w gmachu MSZ? A może i Prokurator Generalny Andrzej Seremeta się załapie jako strona pozwana za typowanie prokuratury rejonowej do rozpatrzenia tej kwestii?
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/1022-mamusiu-a-korwin-mikke-mnie-bije.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje