Komisja Etyki Reklamy: Hasło "Jeszcze nie miałam tego w ustach" dyskryminuje kobiety. Firma Profi kolejny raz ukarana za seksizm

23.10.2014 10:59
Kampania reklamowa zupy instant

Kampania reklamowa zupy instant (Fot. Materiały promocyjne Profi)

W skargach do Komisji Etyki Reklamy podkreślano seksistowski charakter i podtekst seksualny kontrowersyjnej reklamy. KER przychyliła się do zdania skarżących i ukarała Profi m.in. za naruszenie dobrych obyczajów.
Firma Profi raz już przepraszała za kontrowersyjną reklamę. Reklamę z hasłem "Bo zupa była prawdziwa" Komisja Etyki Reklamy uznała za naruszającą branżowe standardy. Firma nie zrezygnowała jednak z kontrowersji i kilka miesięcy później wystartowała z kampanią "Rozkosz w ustach", promującą zupy instant w płynie. Na billboardach w całej Polsce pojawiły się zdjęcia kobiecych warg z podpisem "Jeszcze nie miałam tego w ustach".

- Traktuje kobiety jak przedmiot - oskarżała Fundacja Feminoteka . Twórcy twierdzili natomiast, że reklama jest "ciekawa, estetyczna i ma uzasadnienie marketingowe".

Reklama narusza dobre obyczaje

Komisja Etyki Reklamy - podobnie jak w przypadku wcześniejszej kampanii firmy - orzekła naruszenie Kodeksu etyki reklamy.

Pełne orzeczenie KER >>>

"W opinii Zespołu Orzekającego przedmiotowa reklama narusza dobre obyczaje i nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności" - czytamy w orzeczeniu. Komisja uznała również, że reklama zawiera treści dyskryminujące kobiety i zagrażające "fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci lub młodzieży".

Konotacje z seksem? "Subiektywna nadinterpretacja"

Reprezentant firmy nie uczestniczył w posiedzeniu, jednak przesłał odpowiedź na złożoną skargę. Tłumaczy w niej, że "reklama była poddawana testom konsumenckim, podczas których nie odnotowano "żadnych uwag sugerujących ewentualną niezgodność jej treści z szeroko pojętymi normami społecznymi".

Zdaniem firmy rzeczona reklama "w żadnym razie nie jest przykładem reklamy dyskryminującej płeć czy utrwalającej negatywne stereotypy", a hasło zbudowane jest na "dwuznaczności języka polskiego, co pozostawia odbiorcom dozwoloną, i konieczną, dowolność interpretacji". "Przypisywanie hasłu 'jeszcze nigdy nie miałam tego w ustach' negatywnych konotacji odnoszących się wyłącznie do seksu jest subiektywną nadinterpretacją i graniczy z absurdem, za co Profi nie może ponosić odpowiedzialności" - czytamy w odpowiedzi na skargę.

Komentarze (22)
Zaloguj się
 • skaut001

  Oceniono 15 razy 13

  Rozkosz w ustach? To moze niebo w gębie tez?

 • e-komentarz

  Oceniono 19 razy 9

  Nawet śmiesznie, jak w starym dowcipie: Przychodzi facet do psychiatry, ten rysuje na kartce kwadrat i pyta co to jest? - Goła baba - odpowiada Facet. Psychiatra nic nie mówi, rysuje kółko i znowu pyta co to jest? - Goła baba. Lekarz zdziwiony rysuje trójkąt znowu pytając co to? - Goła baba – niezmiennie odpowiada facet. Proszę pana, Panu się wszystko z seksem kojarzy – krzyczy wzburzony psychiatra. Ja!? A kto mi te wszystkie świństwa narysował!? – ripostuje facet.
  Jak widać Komisji Etyki Reklamy też się wszystko kojarzy z jednym...

 • t0maszek44

  Oceniono 12 razy 8

  Reklamy, które dyskryminują kobiety to te o idiotkach krzyczących "ale moje pranie!"

 • squadack

  Oceniono 12 razy 6

  Jak dobrze, że już niedługo pożyję - ten świat staje się nie do zniesienia :(

 • esci

  Oceniono 5 razy 5

  żałośni komentatorzy,cyniczni do bólu-nie dziwi nic? Wszystko gra.
  Tak wyrastają kolejne pokolenia bezmózgowców.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 13 razy 3

  Ale dla zaszczanej komisji biegający goły murzyn albo zidiociały facet niepotrafiący zagotować wody to już nie jest obrażanie dyskryminacja i seksizm wymierzony w mężczyzn

  Proponuje aby wszystkie kobiety w reklamach były ubrane w parciane wory a wtedy kretynom i feministkom z włosami na cyckach nie będzie się wszystko kojarzyło z dupczeniem i nie będzie oskarżeń o seksizm

 • red.kris

  Oceniono 6 razy 2

  trza było : "mile łechce podniebienie" ;))

 • proteusz33

  Oceniono 13 razy 1

  Spożywanie zupy gulaszowej to dla kobiet seksizm ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje