Wniosek o odwołanie Sikorskiego złożony. Czy jest szansa na jego przegłosowanie?

Klub PiS złożył wniosek o odwołanie marszałka Radosława Sikorskiego, ale nie jest jedyną partią, która się tego domaga. Okazuje się, że może to nie być jedyny taki wniosek. Jak zachowają się posłowie w czasie głosowania w Sejmie i od czego będzie zależeć ich decyzja?
- Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego ze stanowiska marszałka Sejmu - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Kandydatem ugrupowania jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.

Jak będzie wyglądało głosowanie? Wniosek musi być złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazywać kandydata na kolejnego marszałka - ten krok został już wykonany. Następnie odwołanie i wybór nowego marszałka wymaga bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczny posłów. Odbywa się tylko jedno głosowanie.

Do odwołania Sikorskiego potrzebnych byłoby, zakładając obecność wszystkich posłów, minimum 230 głosów. Klub PiS, który złożył wniosek, składa się ze 135 posłów. Nawet jeśli wszyscy posłowie z tego grupowania zagłosują za swoim wnioskiem, a cały klub PO będzie głosował przeciw, przy stuprocentowej frekwencji Sejmu nie wystarczy to do przeważenia decyzji. Dużo będzie więc zależeć od mniejszych partii.

Czy koalicja utrzyma większość?

Janusz Piechociński skrytykował wczoraj marszałka Sikorskiego za jego zachowanie na briefingu prasowym. - Sikorski jest politykiem za bardzo emocjonalnym i temperamentnym. Liczę na to, że ten, który uruchomił tę wrzawę, potrafi w kilku prostych zdaniach powiedzieć: była lub nie było tej sprawy, dopiero potem będziemy to dalej komentować - powiedział dziennikarzom.

Jak Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosuje nad wnioskiem PiS? Rzecznik klubu nie był dziś osiągalny, ale wydaje się mało prawdopodobne, żeby PSL zagłosował za wnioskiem z następcą proponowanym przez PiS.

Solidarna Polska na tak

Jeśli chodzi o grupę posłów z Solidarnej Polski, według rzecznika partii Patryka Jakiego zagłosują oni na pewno za odwołaniem Sikorskiego. Zaznaczył jednak, że nie wie, jak zachowają się posłowie Polski Razem Jarosława Gowina, którzy razem z SP tworzą klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska.

Jacek Żalek z partii Jarosława Gowina zapytany przez nas o głosowanie stwierdził tylko, że klub nie podjął jeszcze decyzji.

Twój Ruch czeka na RBN

Janusz Palikot z Twojego Ruchu podjęcie decyzji w kwestii głosowania uzależnia od treści odpowiedzi, które padły na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rzecznik partii Andrzej Rozenek powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że dopiero wtedy pojawią się wytyczne dla posłów, którzy zostali w partii. Z kołem parlamentarnym Bezpieczeństwo i Gospodarka, założonym przez parlamentarzystów, którzy opuścili Janusza Palikota pod koniec września, nie udało nam się skontaktować.

Na krótko po posiedzeniu RBN Palikot powiedział dziennikarzom przede wszystkim o tym, że przyjęto formułę, według której dalsze mówienie o tej sprawie szkodzi Polsce, i nie wypowiedział się w żaden sposób o tym, jaki los powinien według niego spotkać Radosława Sikorskiego.

SLD niezdecydowany

Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej, powiedział nam, że partia z założenia popiera odwołanie Radosława Sikorskiego ze stanowiska marszałka Sejmu. Sprawę komplikuje jednak kandydat PiS-u wskazany we wniosku, Andrzej Smirnow, który według SLD nie jest odpowiednią osobą na to stanowisko.

- Wieczorem będzie spotkanie klubu, na którym podejmiemy decyzję - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl. - Wtedy się okaże. Może nawet złożymy własny wniosek z naszym kandydatem - najlepszy na tym miejscu byłby Jerzy Wenderlich - dodał. Joński ocenił wniosek PiS za zbyt pochopny i stwierdził, że lepszym rozwiązaniem byłoby przedyskutowanie tej kwestii z opozycją i wystawienie wniosku ze wspólnie wybranym następcą.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (83)
Wniosek o odwołanie Sikorskiego złożony. Czy jest szansa na jego przegłosowanie?
Zaloguj się
 • 123jna

  0

  I tak oto w kraju, ktorego obywatele zachowuja sie jak rozhisteryzowane bobasy, cwany (bo nie inteligentny) wrog z pomoca tutejszych "patriotow" nieszczy jednego po drugim politykow znajacych swiat i jezyk angielski na poziomie native. W ten sposob znow Polak katolik (sorry ale musze tak sie wyarzic" rozpieprzy Polske i odbierze sam sobie niepodleglosc jak kiedys jego pradziadowie Targowiczanie zza Buga. Historia sie powtarza.,

 • tetradrachma

  Oceniono 5 razy -1

  co musiałoby się wydarzyć aby skompromitowany polski polityk podał się do dymisji ?! Zabił ? publicznie sie obnazył ? 31 % ankietowanych (z 12.000) powiedziało, że "nie ma do Sikorskiego pretensji" !

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -1

  Koniec dyktatury proletariatu ochrony i prewencji!
  Wymienić skład cenzorów w GW! Zwolnienia dyscyplinarne.

  Kilka moich komentarzy nie ukazało się. Były bez wulgaryzmów i zbieżne z odpowiedzią waszego własnego sondażu która uzyskała najwięcej , bo 46% głosów.i to już po przekroczeniu 10 000 oddanych głosów.

  Skopiowałem ją:
  Sikorski skompromitował się na całej linii: zarówno opowiadając w wywiadzie o spotkaniu Tuska z Putinem, wyniosłym zachowaniem na konferencji, jak i ostatecznym odwołaniem wszystkich swoich słów. Powinien odejść z polityki.Sikorski skompromitował się na całej linii: zarówno opowiadając w wywiadzie o spotkaniu Tuska z Putinem, wyniosłym zachowaniem na konferencji, jak i ostatecznym odwołaniem wszystkich swoich słów. Powinien odejść z polityki.

  DLACZEGO FAŁSZOWANE PLUSOWANIE I MINUSOWANIE KOMENTARZY NIE POKRYWA SIĘ Z WYNIKAMI SONDAŻU?!

  Obrońcy Sikorskiego mają rekordowe plusy, a osoby krytykujące go rekordowe minusy.

  Pewnie nie wiecie, ale wyniki tak masowego sondażu to świetny DOW ÓD SĄDOWY WASZYCH OSZUSTW I MANIPULACJI.

 • antua43

  Oceniono 4 razy -2

  Cały świat się z nas śmieje, 7 lat rząd upokarza Polaków, ile to będzie trwało?! Kopacz Sikorski to kontynuacja kłamstw i pogardy dla Polaków.

  Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-sikorski-popelnil-pierwszy-i-ostatni-blad,nId,1540114#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 • lukki69

  Oceniono 3 razy -1

  pewnie Bieńkowska mu zajęła miejsce w PE i się miota jak typowy karierowicz bo miało być coś dla niego...marszałek to nie to...:)

 • zlappande

  Oceniono 5 razy 3

  skladajac kandydature Smirnowa na marszalka - PiS sie znow osmieszyl, jak Pan Prezes przy lansowaniu "technicznego" Glinskiego

  proponuje chlopcom, aby sobie ulozyli wlasna reprezentacje na mecze Polski: stary i slaby fizycznie Kaczynski w ataku, Jasiu -stary-niedziwedz mocno spi na obronie

  albo proponuje powolac Anne Sobecka na ministra obrony narodowej - bedzie tluc swoja torebka

  ci ludzie faktycznie potrafia swoja fjatlapowatoscia sfajfunic wszystko, za co sie wezma i Duzy Ptak Hoffmana tu nie pomoze

  uwiad starczy

 • mirekk55

  Oceniono 8 razy 4

  Kiedy Polska pozbędzie się tego Szaleńca...

 • alimariko

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego ma odchodzić? Czy dlatego, że został zmuszony do wycofania się z wypowiedzi ?

 • kniazwitold

  Oceniono 11 razy 5

  Jak zawsze kaczynski nachlał się Smirnowa i po pijaku nie policzył ile ma głosów w sejmie.

  Dziwię się tylko, że nowym Marszałkiem Technicznym nie zostanie Obersztumbarfuhrer Gliński

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX