Rzecznik episkopatu: W polskim Kościele kogoś cenzurowano? Nie słyszałem

Starcie między Dominiką Wielowieyską a ks. Józefem Klochem na temat wolności słowa w Kościele. Na pytanie dziennikarki, czy po watykańskim synodzie nie przydałoby się w polskim Kościele więcej wolności wypowiedzi, rzecznik episkopatu odpowiedział: Kogoś cenzurowano? Nie słyszałem. I z pytaniami dotyczącymi np. ks. Adama Bonieckiego odesłał do prowincjała księży Marianów.
Według Dominiki Wielowieyskiej zakończona w ubiegłym tygodniu pierwsza część synodu poświęconego rodzinie pokazała, że Kościół nie jest zamknięty na rozmowę o trudnych sprawach. Bo zdecydowano się na rozmowę m.in. o dopuszczeniu osób rozwiedzionych do sakramentu komunii świętej, homoseksualistach i związkach partnerskich.

- Czy po synodzie nie ma ksiądz refleksji, że może przydałoby się w polskim Kościele więcej wolności wypowiedzi? - pytała rzecznika episkopatu ks. Józefa Klocha.

- Jest wolność wypowiedzi. Kogoś cenzurowano? Nie słyszałem - odpowiedział gość "Poranka Radia TOK FM".

To nie my

Według rzecznika przypadki księży Adama Bonieckiego i Wojciecha Lemańskiego nie są problemami, o których to on powinien się wypowiadać. - Proszę zwrócić się do przełożonego ks. Bonieckiego o zniesienie zakazu wypowiedzi. Mogę pani redaktor podać adres do przełożonego księdza. Nie można Konferencji Episkopatu Polski oskarżać o nałożenie zakazu. Myślę, że do końca świata i jeden dzień dłużej będziecie państwo mówili o zakazie dla księży Lemańskiego i Bonieckiego. Ks. Lemański doskonale wie, za co jest suspendowany - za naukę niezgodną z nauczaniem Kościoła - mówił ks. Józef Kloch.

Zakaz wypowiadania się w mediach został nałożony na byłego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" - ks. Adama Bonieckiego w listopadzie 2011 roku.

Decyzję o suspendowaniu ks. Lemańskiego podjął w sierpniu abp Henryk Hoser. Wcześniej ksiądz został - mimo protestów wiernych - odwołany ze stanowiska proboszcza parafii w Jasienicy, skierowany do pracy jako kapelan w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Także w jego przypadku - jedną z pierwszych decyzji przełożonych było wprowadzenie zakazu wypowiadania się w mediach.

Gowin chce liberalizacji w sprawie rozwodników. Cieszy się z konserwatywnego stanowiska Kościoła wobec homoseksualistów

Więcej o:
Komentarze (21)
Rzecznik episkopatu: W polskim Kościele kogoś cenzurowano? Nie słyszałem
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  0

  Pluć takiemu w twarz a on powie że deszcz pada.

 • antropoid

  Oceniono 4 razy 2

  "Rzecznik episkopatu: W polskim Kościele kogoś cenzurowano? Nie słyszałem"
  ---------------------------------

  O wykorzystywaniu seksualnym dzieci też pewnie obłudny buc nie słyszał.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  Czy jest coś bardziej obłudnego od kościoła katolickiego?

 • mer1lin

  Oceniono 4 razy 4

  No tak ! Wystarczy ,zeby cos inaczej nazwac i juz nie istnieje.Nie "Cenzura" a "Zakaz wypowiedzi"
  Tak samo "Pedofilia" w kosciele nie istnieje ,bo nazywa sie to "Umilowaniem Dzieci"

 • 66aska66

  Oceniono 7 razy 5

  Kloch to typowy reprezentant polskiego episkopatu. Czyli klamiacy w zywe oczy, klamiacy za plecami, oczerniajacy ludzi, ktorzy nie maja jak sie bronic. Mowic o wolnosci wypowiedzi w polskim Kosciele to sam szczyt obludy.
  Najprzyzwoitsi i najodwazniejsi, w liczbie ponad 17 tysiecy, podpisali list w obronie ks. Lemanskiego. List mozna przeczytac na stronie "poparcie-lemanskiego.blog-bobika.eu/".
  Kto chce moze tez podpisac.

 • faustxyz

  Oceniono 8 razy 6

  Kolejny żałosny typ, tam to norma. Nie zalazłby tak wysoko, gdyby był uczciwy i szczery. Dlatego właśnie Lemański i Boniecki są zwykłymi księżmi.

 • leon_zarawdowiec

  Oceniono 7 razy 7

  Z wyglądu i owszem, niczego sobie a tymczasem okazuje się mocno i wielonarządowo upośledzony ten episkookupalny biedaczek-nieboraczek. Nie dość że modelowo ślepy to jeszcze na słuch mu padło...no bo czym wytłumaczyć fakt, że prawdzie oczywistej dobrozłodziej przeczy, kręci, mataczy i plecie od rzeczy?!

 • zbyszko

  Oceniono 9 razy 9

  pytanie do radia Erewań:

  - Czy w Związku Radzieckim istnieje cenzura poczty?
  - Nie istnieje, jednakże listy o antyradzieckiej treści nie będą doręczane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX