Cimoszewicz: Zachowanie Sikorskiego żenujące, Kopacz - niestosowne. "To jest burleska"

- Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać - to już nie jest groteska, to jest burleska - stwierdził w Radiu Zet Włodzimierz Cimoszewicz w odniesieniu do zamieszania wokół Radosława Sikorskiego. Skrytykował też jednak zachowanie Ewy Kopacz.
- Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać - to już nie jest groteska, to jest burleska. Wspinamy się na coraz wyższe piętra nonsensownej komedii. Żenujące - stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet Włodzimierz Cimoszewicz. Tak skomentował zamieszanie wokół Radosława Sikorskiego, który w wywiadzie dla amerykańskiego serwisu internetowego stwierdził, że Władimir Putin zaproponował Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy. Następnie uciął on pytania dziennikarzy na briefingu prasowym, odesłał media do wywiadu w internecie, a po południu wycofał się ze swoich słów, mówiąc, że zawiodła go pamięć. Ewa Kopacz ostro skrytykowała zachowanie marszałka Sejmu i stwierdziła, że nie będzie tolerować takich zachowań.

Zachowanie Kopacz też niewłaściwe

Cimoszewicz poza Sikorskim skrytykował również premier Kopacz. - Pani premier odnosiła się do tego, że nie odpowiadał na pytania dziennikarzy, co jest niewłaściwie. Natomiast sama też w moim przekonaniu zachowała się nieprawidłowo, bo jako premier powinna się odnosić z szacunkiem do szefa parlamentu, który jest organem władzy niezależnej od władzy wykonawczej - zaznaczył.

- Ona jako premier nie ma prawa powiedzieć, że do czegoś nie dopuści, nie będzie tolerować takiego zachowania. Ciekaw jestem, przy wykorzystaniu jakich instrumentów prawnych, konstytucyjnych - zastanawiał się.

Cimoszewicz zauważył, że premier nie odniosła się do tego, co w jego opinii jest najważniejszym problemem całego wydarzenia. - Pan Sikorski powiedział na świecie, dziennikarzowi amerykańskiemu, nieprawdę. Jak rozumiem, po prostu to sobie wymyślił, bo jego stwierdzenie popołudniowe, że zawiodła go pamięć, jest eufemizmem, który nic nie mówi. Zawiodłaby go pamięć, gdyby pomylił rok 2008 z 2009. Wymyślanie czegoś to nie jest zawód pamięci, to jest nadmiar wyobraźni - stwierdził.

Putin nie jest tu problemem

Cimoszewicz dodał też, że problemu nie stanowi sama treść rzekomej rozmowy, czyli to, co Putin myśli o Ukrainie. Problemem jest samo zachowanie marszałka Sejmu.

- Sikorski, mówiąc to wszystko, przez sekundę nawet nie zastanowił się nad konsekwencjami, np. politycznymi, dla Polski i dla innych krajów, ale też dla Tuska. Przecież - jak już któryś z komentatorów zauważył - Tusk jest w okropnym położeniu.

Co dalej z Sikorskim?

Zapytany o to, jaki los powinien spotkać Sikorskiego, stwierdził: - To nie moje zmartwienie, ja jestem w Senacie.

- Wymiguję się od odpowiedzi na to pytanie - prawdopodobnie nie stanie się nic, chyba że prawdą jest to, co podawano dziś rano, że pani Kopacz wczoraj z panem Tuskiem już o losach pana Sikorskiego rozmawiała. Jeśli oni coś ustalili, to się to stanie - uznał Cimoszewicz.

"Bajki barona Münchausena"

Na koniec były premier dodał, że rzekoma rozmowa zrelacjonowana przez Sikorskiego na pewno się nie odbyła.

- Putinowi można stawiać bardzo różne, bardzo poważne zarzuty, ale nie to, że jest idiotą. On musiałby być głupcem, żeby polskiemu premierowi czynić takie propozycje - stwierdził. - Tutaj chodzi o to, że były minister spraw zagranicznych, obecny speaker parlamentu, raczy świat sensacjami, które są całkowicie wydumane. To są bajki barona Münchausena - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (115)
Cimoszewicz: Zachowanie Sikorskiego żenujące, Kopacz - niestosowne. "To jest burleska"
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Cały ten Sejm i rząd to jedna burleska , pozwolilismy na totalne zdeprecjonowanie tych instytucji wybierając miernoty .

 • christhin

  0

  Kto pochodzi z kieleckiego to jest niebezpieczny to są tak zwani scyzoryki,tu żartów nie ma.Scyzoryk z Gór Swiętokrzyskich z biednej kieleczczyzny,kto to jest ??

 • Andrzej Parzych

  Oceniono 1 raz -1

  Żeby była jasność.Nie ze wszystkim się zgadzałem z P. Cimoszewiczem,ale na ogół ten polityk jawi się jako "twardo stąpający po ziemi".Pan Sikorski zachował się nagannie.Przeprosił.Ale,ale....CzyP.Cimoszewicz nie pamięta jak zachował się w czasie tej strasznej powodzi?Pan Sikorski przeprosił.Pan Cimoszewicz NIE! A szkoda.

 • lspi

  Oceniono 1 raz 1

  Na głupotę marszałka Sejmu R.Sikorskiego nic się nie poradzi, bo on przez 7 lat jako minister spraw zagranicznych w kolejnych rządach PO, a wcześniej przez 2 lata będąc szefem MON w rządach PiS niczego się nie nauczył o polskiej racjistanu.

 • wmc-33

  Oceniono 1 raz 1

  Cimoszko ma rację, za wyjątkiem założenia, że Putin nie jest idiotą. Obecna sytuacja Rosji wskazuje, że jest, przynajmniej w sensie prowadzenia idiotycznej mocarstwowej polityki, która ze sporym prawdopodobieństwem bardzo i na długo zaszkodzi Rosji.

 • nino.rota

  Oceniono 1 raz 1

  POlityczny cyrk
  żenada

 • pyffello114

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Kopaczowej pochrzaniło się w główce.Jak ona śmiała powiedzieć o drugiej osobie w państwie, że nie będzie "TOLEROWAĆ" takich zachowań.
  Jeszcze trochę a i Prezydent Komorowski oberwie od niej

 • piotr110660

  Oceniono 1 raz 1

  Cimoszewicz nabrał dystansu, jest b wyważony no i oczywiście na tle hunwejbinów z PO jest wręcz wzorem kultury.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Koniec dyktatury proletariatu ochrony i prewencji!
  Wymienić skład cenzorów w GW! Zwolnienia dyscyplinarne.

  Kilka moich komentarzy nie ukazało się. Były bez wulgaryzmów i zbieżne z odpowiedzią waszego własnego sondażu która uzyskała najwięcej , bo 46% głosów.i to już po przekroczeniu 10 000 oddanych głosów.

  Skopiowałem ją:
  Sikorski skompromitował się na całej linii: zarówno opowiadając w wywiadzie o spotkaniu Tuska z Putinem, wyniosłym zachowaniem na konferencji, jak i ostatecznym odwołaniem wszystkich swoich słów. Powinien odejść z polityki.Sikorski skompromitował się na całej linii: zarówno opowiadając w wywiadzie o spotkaniu Tuska z Putinem, wyniosłym zachowaniem na konferencji, jak i ostatecznym odwołaniem wszystkich swoich słów. Powinien odejść z polityki.

  DLACZEGO FAŁSZOWANE PLUSOWANIE I MINUSOWANIE KOMENTARZY NIE POKRYWA SIĘ Z WYNIKAMI SONDAŻU?!

  Obrońcy Sikorskiego mają rekordowe plusy, a osoby krytykujące go rekordowe minusy.

  Pewnie nie wiecie, ale wyniki tak masowego sondażu to świetny DOWÓD SĄDOWY WASZYCH OSZUSTW I MANIPULACJI. Jestem emerytowanym statystykiem naukowcem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX